Foto: F64
Latviju Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs, visticamāk, pārstāvēs 30 sportisti, kas būs ievērojami mazāk nekā iepriekšējās divās Vasaras olimpiādēs, liecina aģentūras LETA aprēķini.

Olimpiskās spēles notiks no 5. līdz 21.augustam. Pirmdien visos sporta veidos noslēgusies atlase, bet jau ceturtdien plānots izziņot galīgo Latvijas izlases sastāvu.

Pirms četriem gadiem Londonas olimpiskajās spēlēs Latvijas delegācijas pieteikumā bija 46 sportisti, bet uz starta stājās 45 no viņiem, jo Latvijas rekordists 100 metru sprintā Ronalds Arājs mēnesi pirms starta Eiropas vieglatlētikas čempionātā guva Ahileja cīpslas traumu.

Savukārt 2008.gadā Pekinā tiesības piedalīties spēlēs izcīnīja 50 sportisti, startējot 48 no viņiem - Jeļena Prokopčuka atteicās no piedalīšanās maratonā, savukārt Ineta Radeviča nestartēja grūtniecības dēļ. Pekinā Latvija pirmoreiz bija pārstāvēta komandu sporta veidos, jo startēja sieviešu basketbola valstsvienība.

Arī šoreiz Latvijas izlases dalībnieku skaits samazinājies vēl ilgi pirms Olimpiādes, jo pagājušajā nedēļā Eiropas vieglatlētikas čempionātā traumu guva šķēpmetēja Līna Mūze. Visticamāk, arī viņa šoreiz tiks pieteikta Olimpiādei, jo lielāks sportistu skaits atļauj Latvijas delegācijai kopumā palielināt treneru iespējas būt klāt sportistiem, gultu skaitu olimpiskajā ciematā un tamlīdzīgi.

Līdz šim pēc neatkarības atjaunošanas Latvijas vismazāk pārstāvētās Vasaras olimpiskās spēles bija 2004.gadā Atēnās, kad piedalījās 32 sportisti 11 sporta veidos, tomēr tieši tās bija sekmīgākās, jo tika gūtas četras sudraba godalgas.

Pēc provizoriskā kalendāra, pirmie Latvijas sportisti savas cīņas Riodežaneiro sāks nākamajā dienā pēc atklāšanas ceremonijas, kad tiks ievadītas sacensības pludmales volejbolā un tenisā, kā arī grupas braucienā sacentīsies šosejas riteņbraucēji.

Latvijas izlases jaunākā dalībniece būs 17 gadus vecā burātāja Ketija Birzule, bet par vecāko dalībnieku kļūs pieredzējusī maratona skrējēja Jeļena Prokopčuka, kura olimpiskajās spēlēs atgriezīsies pēc 12 gadu pārtraukuma un septembrī svinēs 40 gadu jubileju. Tāpat starp vecākajiem izlases sportistiem, iespējams, būs 35 gadus vecā maratona skrējēja Ariana Hilborna un 34 gadus vecais šosejas riteņbraucējs Aleksejs Saramotins. Tiesa, nevienam no viņiem abiem vieta izlasē vēl nav garantēta - amerikāņu izcelsmes sportiste Hilborna joprojām ir viena no četrām maratona skrējējām, kas pretendē uz trim vietām Olimpiādē, bet Saramotins šonedēļ par vietu olimpiskajā izlasē turpina cīnīties pret Gati Smukuli, lai pierādītu, ka šobrīd viņš ir labākā sportiskajā formā.

Kvalifikācijas normatīvus izpildījuši 16 vieglatlēti - Gunta Latiševa-Čudare 400 metru skrējienā, Jeļena Prokopčuka, Ilona Marhele, Anita Kažemāka, Ariana Hilborna un Valērijs Žolnerovičs maratonā, Laura Ikauniece-Admidiņa septiņcīņā, Rolands Štrobinders, Zigismunds Sirmais, Sinta Ozoliņa, Madara Palameika un Līna Mūze šķēpmešanā, Pauls Pujāts un Mareks Ārents kārtslēkšanā, kā arī Arnis Rumbenieks ar Agnese Pastare soļošanā.

Kā vēstīts, Mūze Eiropas čempionātā gūtās traumas dēļ nevarēs startēt Olimpiādē, bet liekā maratona skrējēja tiks paziņota otrdien un par to, visticamāk, kļūs Kažemāka, kura olimpisko normatīvu izpildīja ar zemāko rezultātu.

Kā viena no Latvijas galvenajām medaļu pretendentēm Olimpiādē būs cīkstone Anastasija Grigorjeva, uz starta stāsies arī smaiļotājs Aleksejs Rumjancevs, džudisti Jevgēņijs Borodavko un Artūrs Ņikiforenko, tenisiste Aļona Ostapenko, pludmales volejbolisti Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš, svarcēlāji Artūrs Plēsnieks un Rebeka Koha. BMX riteņbraukšanā Olimpiādē Latviju pārstāvēs divkārtējais olimpiskais čempions Māris Štrombergs un viņa komandas biedrs Edžus Treimanis. Burāšanā ielūgumu dalībai Olimpiādē saņēmusi Ketija Birzule, bet peldēšanā startēs Uvis Kalniņš un Aļona Ribakova.

Tāpat Latvijai ir divas ceļazīmes šosejas riteņbraukšanā. Pirmdien tika apstiprināts, ka vienu no tām saņems Toms Skujiņš, bet lēmumu par otras izmantotāju Latvijas Riteņbraukšanas federācija (LRF) atlikusi līdz ceturtdienai. Uz otru ceļazīmi pretendē Aleksejs Saramotins un Gatis Smukulis - abiem šonedēļ paredzēts starts Polijas daudzdienu velobraucienā, kas viņiem būs kā kontroles sacensības. Otrdien un trešdien tiks aizvadīti pirmie divi posmi, un pēc to rezultātiem noteiks braucēju uz Riodežaneiro.

Pēc sākotnēji izstrādātajiem kritērijiem vienu ceļazīmi uz olimpiskajām spēlēm garantēja Saramotins, kurš atrodas pārliecinošā līderpozīcijā starp Latvijas riteņbraucējiem Starptautiskās Riteņbraukšanas savienības (UCI) rangā. Tomēr pēdējā brīdī LRF mainīja savu izvēles sistēmu un uz olimpiskajām spēlēm vēlas sūtīt braucēju, kurš patlaban ir labākā sportiskajā formā.

Savukārt Latvijas pilsonību pieņēmušais ukraiņu sportists Ruslans Nakoņečnijs uz Riodežaneiro dosies kā modernās pieccīņas sacensību pirmais rezervists, sacensībās piedaloties, ja kāds no 36 sportistiem, kas Olimpiādei kvalificējušies, to nevarēs izdarīt.

Tāpat latvieši startēs arī citu valstu nacionālajās izlasēs - nesen ceļazīmi akadēmiskajā airēšanā uz Olimpiādi izcīnīja Īriju pārstāvošā Sanita Pušpure, bet jau pērn smaiļošanā 200 metru distancē pie tādas tika Turcijas pilsonību pieņēmusī latviete Lāsma Liepa, kura pagājušajā mēnesī izcīnīja Eiropas čempionāta zelta medaļu. Tāpat ļoti labas izredzes pārstāvēt Norvēģiju olimpiskajās spēlēs ir latviešu šosejas riteņbraucējai Vitai Heinei, kura nesen izcīnīja divas zelta medaļas šīs valsts čempionātā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!