Latvijas smaiļotājs Roberts Akmens ceturtdien pārvarēja Tokijas olimpisko spēļu 200 metru smaiļošanas pusfināla kārtu, diviem titulētiem sportistiem liedzot vietu finālā. Pāris stundas vēlāk viņš finālsacensībās ieņēma pēdējo, astoto vietu.

Akmenim finālā padevās ne tas veiksmīgākais starts, bet tas viņam netraucēja līdzvērtīgi cīnīties ar vairākiem konkurentiem. Pēdējos metros sportista tuvākie konkurenti gan no viņa atrāvās, talseniekam finālā aizvadot lēnāko airējumu Tokijā un finišējot pēc 36,014 sekundēm.

Par olimpisko čempionu pēc fotofiniša izskatīšanas kļuva ungārs Šāndors Totka (35,035 sekundes), kurš pārtrauca Lielbritānijas dominanci šajā disciplīnā, bet sudraba medaļu ieguva itālietis Manfredi Rica (35,080 sekundes), trešajā pozīcijā atstājot Rio spēļu čempionu Liamu Hītu no Lielbritānijas (35,202 sekundes). Viņš pirms pieciem gadiem kļuva par otro čempionu 200 metros K-1 grupā, atkārtojot tautieša Eda Makkīvera panākumu.

25 gadus vecais Roberts Akmens bija jaunākais fināla dalībnieks, kura līdzšinējie sasniegumi nav pielīdzināmi vairāk pieredzējušajiem konkurentiem.

Otrajā pozīcijā B finālā ierindojās Lietuvas airētājs Mindaugs Maldonis, kurš tādējādi sacensības noslēdza desmitajā vietā. Kaimiņvalsts delegācija Tokijā joprojām ir bez medaļām. Šajā airējumā uzvarēja Rio spēļu sudraba medaļnieks Maksims Bemonts, kuru Akmens apsteidza pusfinālā.

Vietu finālā Roberts Akmens nopelnīja, divas stundas iepriekš veiksmīgi startējot pirmajā pusfināla airējumā. Latvijas sportists astoņu airētāju konkurencē izcīnīja ceturto vietu, kā pēdējais kvalificējoties finālsacensībām. Talsenieks distanci pabeidza pēc 35,688 sekundēm.

Akmeni viņa airējumā apsteidza ungārs Kološs Čizmadija (35,099 sekundes), Rio spēļu olimpiskais čempions Liams Hīts (35,108 sekundes) un 2013. gada pasaules čempions Peters Menings (35,149 sekundes) (Zviedrija), kuri abi titulus izcīnījuši tieši šajā disciplīnā.

Latvijas airētājs kopā ar trim minētajiem sportistiem pirmajos metros izvirzījās vadībā. Apmēram pirmos 100 metrus talsenieks veica teju vienā ātrumā ar pārējo trijnieku, bet airējuma izskaņā mazliet atpalika, noturot gan pieklājīgu pārsvaru pār pārējiem finālsacensību kārotājiem.

Sportists aiz sevis atstāja serbu Strahinju Stefanoviču (35,855 sekundes), kurš 2019. gadā 200 metros izcīnīja pasaules čempionāta sudrabu, kā arī Rio spēļu sudraba medaļas ieguvēju Maksimu Bemontu (36,072 sekundes) no Francijas.

Pusfinālos latvietis uzrādīja septīto labāko rezultātu. Otrajā pusfinālā uzvarēja divkārtējais pasaules čempions Šāndors Totka (35,114 sekundes), otro vietu ieņēma šī gada Eiropas čempions Manfredi Rica (35,171 sekundes) (Itālija), trešais bija spānis Karloss Arevalo (35,207 sekundes), bet pēdējo vietu finālā izcīnīja viņa 36 gadus vecais tautietis Sauls Kravioto (35,934 sekundes), kuram ir četras olimpiskās medaļas, tai skaitā sudrabs un bronza šajā disciplīnā.

Ziņots, ka trešdien priekšsacīkstēs Akmens veica olimpisko debiju un distanci veica 35,448 sekundēs, savā airējumā piekāpjoties tikai topošajam olimpiskajam čempionam Šāndoram Totkam. Sportists kvalificējās pusfinālam, uzrādot 12. ātrāko laiku.

Roberts Akmens ir 2019. gada pasaules U-23 čempionāta uzvarētājs, bet tajā pašā gadā pieaugušo konkurencē viņš pasaules meistarsacīkstēs ieņēma 19. vietu.

Kurzemnieks ceļazīmi uz olimpiskajām spēlēm izcīnīja maijā Eiropas zonas kvalifikācijas sacensībās Segedā, kur viņš vienīgais no četriem Latvijas smaiļotājiem tika pie kārotās vietas Tokijā.