Latvijas hokeja izlases leģenda, 'doks' Kvēps svin 75. jubileju
Foto: F64

Otrdien, 13. oktobrī, savu 75 gadu jubileju svin Latvijas hokeja izlases leģendāra personība, ilglaicīgais vastsvienības ārsts Jānis Kvēps.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Viņš izgāja kopā ar Rīgas "Dinamo" hokejistiem no PSRS čempionāta 2.līgas "pagraba" līdz sudraba medaļām, viņš tikai divos pasaules čempionātos nebija kopā ar Latvijas hokeja izlasi. Jānis Kvēps ir viens no autoritatīvākajiem sporta ārstiem Latvijā," teikts Latvijas Hokeja federācijas apsveikumā.

"Doks", kā viņu sauc visi Latvijas hokejā, dzimis 1940. gadā 13. oktobrī Cesvainē. 1959. gadā beidzis Cesvaines vidusskolu, tajā pašā gadā iestājies RMI ārstniecības fakultātē, kuru absolvēja 1965. gadā. Kvēps ir precējies, izaudzinājis divas meitas Ingunu un Eviju, un ir vectēvs diviem mazdēliem.

Kopš 1967. gada 21. janvāra strādājis Rīgas "Daugava", Rīgas "Dinamo", Latvijas pieaugušo, junioru, jauniešu un sieviešu izlasēs par komandas galveno ārstu. Lielākie sasniegumi ar komandu sākās 1970. gadā, kad Rīgas "Dinamo" izcīnīja 1. vietu PSRS 2. līgā. Pēc četriem gadiem tika izcīnītas tiesības startēt PSRS augstākajā līgā. 1989. gadā tika izcīnīta otrā vieta PSRS augstākajā līgā, kur piecu maču sērijā piekāpās zvaigžņotajai CSKA komandai. Latvijas neatkarības gados, būdams hokeja izlases galvenais doks, ar Latvijas hokeja izlasi 1997. gadā pasaules čempionātā izcīnīja 7. vietu. Ir pagājuši 19 gadi un šis panākums vēl ne reizi netika pārspēts.

2006. gadā Jānis Kvēps saņēma balvu par mūža ieguldījumu sportā. Arī padomju laikos ticis novērtēts, kad saņēma LPSR Ministru Padomes goda rakstu. No Latvijas Hokeja federācijas ir saņemta pateicība par profesionalitāti pildot savus darba pienākumus. Arī sabiedrības vidū Jānis ir ticis novērtēts. Hokeja doka Jāņu dziesma tika atzīta par populārāko tautas balsojumā pasākumā "Jāņi dzied". Ar labiem panākumiem Jānis Kvēps piedalījās muzikālā šovā "Dziedi ar zvaigzni", kopā ar Elitu Zālīti tiekot līdz šova finālam.

Pērn par nopelniem valsts labā, Latvijas hokeja izlases doks, Jānis Kvēps tika apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeņa trešo šķiru. Triju Zvaigžņu ordenis ir prestižākā atzinība, ko var pasniegt Latvijas valsts.

Kvēps ir savas grāmatas "Es atradu sevi hokejā" autors, kuru izdeva 2012. gadā uz Latvijas Hokeja 80 gadu svinībām. Grāmata ir autobiogrāfiska un vēsta par doka spilgtākajiem mirkļiem hokejā. Grāmatā aprakstīts, kā Kvēps kopā ar Rīgas "Dinamo" hokejistiem no PSRS čempionāta otrās līgas aizkļuva līdz sudraba medaļām. Arī par Latvijas hokeja izlasi, ar kuru nav bijis tikai divos pasaules čempionātos.

"Manu dzīvi ļoti iespaidojuši vecāki, kuri mudināja mācīties. Protams, skolotāji, klases audzinātāja R. Kadile, fizkultūras skolotājs J. Lietuvietis, augstkolas profesori. Daudz ko esmu mācījies arī no treneriem, V. Tihonova, V. Jurzinova. Saku paldies manai ģimenei, kura ar sapratni izturējusies pret manu darbu. Neatlaidīgi strādāt Latvijas hokeja sabiedrībai. Neieslīgt rutīnā," grāmatā raksta Kvēps.

Tags

Hokejs Jānis Kvēps Latvijas hokeja izlase
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form