WADA dod Krievijai trīs nedēļas laika atbildei par Maskavas antidopinga laboratorijas datu autentiskumu
Foto: AP/Scanpix/LETA

Pasaules antidopinga aģentūra (WADA) dod Krievijai trīs nedēļas laika, lai atspēkotu apgalvojumus par Maskavas antidopinga laboratorijas datu manipulācijām, pirmdien paziņoja WADA.

Svētdien WADA apšaubīja no Maskavas antidopinga aģentūras iegūto datu autentiskumu un var lemt par jaunu diskvalifikāciju.

"WADA ir aicinājusi Krieviju izskaidrot iespējamos pārkāpumus Maskavas laboratorijā ," pirmdien sarunā ar Krievijas ziņu aģentūru "Interfax" paziņoja Krievijas Antidopinga aģentūras (RUSADA) vadītājs Aleksejs Ivļevs.

Pēc WADA izpildkomitejas sanāksmes pirmdien Tokijā WADA izplatījusi informāciju, ka WADA un neatkarīgu ekspertu ziņojumi, kas "detaļās apraksta neatbilstības šajā jautājumā", ir nodoti RUSADA un Krievijas Sporta ministrijai.

Atbildīgajām Krievijas varas iestādēm "dotas trīs nedēļas laika, lai komentētu šo jautājumu, kā arī atbildētu uz virkni uzdoto jautājumu", teikts paziņojumā.

Daži masu mediji pirmdien ziņoja, ka WADA tic datu sagrozīšanai, kas darīts, lai mēģinātu slēpt Krievijas atlētu vēsturisko un sistēmisko dopinga lietošanu.

Krievijas sporta ministrs Pāvels Kolobkovs uzsvēra, ka ārvalstu un Krievijas ekspertiem šajā gadījumā jāstrādā roku rokā. "Mēs turpināsim darīt visu, ko mēs varam, lai garantētu mūsu atbalstu," viņš teica.

WADA tikmēr apgalvo, ka ir bijis "labs progress" janvārī no Maskavas laboratorijas ņemto datu analīzē.

"Šobrīd ir identificēti 47 gadījumi, un pierādījumi ir nosūtīti atbilstošajām starptautiskajām federācijām, kuras ir uzsākušas vairākas tiesvedības," teikts WADA paziņojumā.

Ja manipulāciju gadījumi tiks apstiprināti, RUSADA saņems jaunu sodu. Pēc triju gadu diskvalifikācijas WADA 2018.gada 20.septembrī atjaunoja RUSADA darbību ar nosacījumu, ka Krievija nodod 2012. līdz 2015.gada dopinga informāciju un paraugus WADA. Jebkura atjaunota diskvalifikācija var ietekmēt Krievijas startu nākamā gada vasaras olimpiskajās spēlēs Tokijā.

Jau 2018.gada ziemas spēlēs Phjončhanā Krievijas atlēti drīkstēja startēt vien kā neitrālie sportisti, taču kopš tā laika Krievija ir atjaunota Starptautiskajā olimpiskajās komitejā (IOC).

IOC pirmdien ziņu aģentūrai DPA paskaidroja, ka "saskaņā ar WADA jaunajiem noteikumiem, kas ir spēkā no 2018.gada aprīļa, procesu vada WADA, un IOC šajā procedūrā nejaucas".

Krievija nodeva WADA rīcībā gandrīz 20 miljonus failu un 2600 analīžu paraugus par 2012.-2015.gadu.

WADA jūnijā apgalvoja, ka gandrīz 300 atlētu analīzes ir aizdomīgas un ka pirmie paraugi jau ir nosūtīti attiecīgajām starptautiskajām federācijām sankciju noteikšanai.

Pirmdien par pētījumu diskutēja arī Starptautiskās vieglatlētikas federāciju asociācijas (IAAF) padomes sēdē Dohā.

"Padome apstiprināja smagāko iespējamo lēmumu un atstāja spēkā Krievijas Vieglatlētikas federācijas diskvalifikāciju," pēc sēdes teica IAAF prezidents Sebastjans Ko.

Nekas nemainīsies, ja triju nedēļu laikā Krievija nespēs paskaidrot, kā dažas pozitīvās dopinga analīzes neuzrādās Maskavas antidopinga laboratorijas janvārī sniegtajos datos.

Krievijas vieglatlētikas federācijas darbība ir apturēta kopš 2015.gada. Dohā 29 Krievijas vieglatlēti startēs kā neitrālie sportisti.

Tags

IAAF WADA

Comment Form