Bobslejs

Bobslejs

Bobslejs
Foto: Viesturs Lācis

Bobslejs Ziemas olimpiskajās spēlēs bija laika posmā no 1924. līdz 1956. gadam, tad atkal atgriezās olimpiskajā kalendārā 1964. gadā.

Bobsleja pirmssākumi meklējami Šveicē 19. gadsimta izskaņā. Bobslejā ekipāžas (divi vai četri cilvēki) sacenšas, kuras kamanas ātrāk veiks speciāli uzbūvētu trasi. Ekipāžas pilots ar stūres mehānisma trosēm koriģē kamanu braukšanu, bet ekipāžas pēdējais dalībnieks jeb bremzētājs pēc finiša līnijas šķērsošanas stādina kamanas.
Mūsdienās bobsleja trasēm ir 14-22 virāžas, to garums ir 1200-1500 metri, trases slīpumam ir jābūt 8-15%, bet virāžai ir jābūt vismaz 20 m radiusā.

Bobslejs (četrinieku sacensības) bija iekļauts pirmo, 1924. gada ziemas olimpisko spēļu kalendārā. Pēc četriem gadiem Leikplesidā otrajās ziemas olimpiskajās spēlēs debitēja arī bobsleja vīru divnieki. Savukārt sieviešu divnieku sacensības olimpiskajā kalendārā ir kopš 2002. gada Soltleiksitijas olimpiskajām spēlēm.

Līdz šim bobslejs bijis visu ziemas olimpisko spēļu kalendārā, izņemot vienu reizi. 1960. gadā Kalifornijā notikušajās ziemas olimpiskajās spēlēs bobsleju neiekļāva sacensību kalendārā, jo rīkotāji līdzekļu taupības nolūkos izlēma nebūvēt speciālo trasi.

XXIII ziemas olimpiskajās spēlēs Phjončhanā bobslejā tiks izcīnīti trīs medaļu komplekti – divniekos sievietēm un vīriešiem, kā arī četriniekos vīriešiem. Tāpat kā pasaules čempionātos, arī olimpiskajās spēlēs uzvarētājus nosaka četru braucienu summā.
Phjončhanas olimpiskajās spēlēs bobsleja sacensības risināsies "Alpensia" kūrorta olimpiskajā bobsleja un kamaniņu sporta trasē, kurā medaļas sadalīs arī skeletonisti un kamaniņu braucēji. Phjončhanas olimpiskajā trasē ir 7000 skatītāju vietas - 6000 ir sēdvietas un 1000 ir stāvvietas. Trases reālais kopējais garums ir 2018 metri, kas tādējādi norāda saistību uz 2018. gada olimpiskajām spēlēm, tomēr sacensībās sportistu veicamais garums ir īsāks. Trases starta vietas ir 940 metrus virs jūras līmeņa, bet finiša zona atrodas 800 metrus virs jūras līmeņa.

Source infoCopyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Kalendārs

Sporta veidi

Tuvākie Latvijas izlases starti
Tuvākās medaļu izcīņas