Stiprini stipros! DELFI un 'Ziedot.lv' aicina ziedot aprūpētāju apmaksai
Latvijas vadošais medijs DELFI sadarbībā ar labdarības organizāciju "Ziedot.lv" jau trešo gadu aicina atbalstīt ģimenes, kurās dzīvo ilgstoši aprūpējams tuvinieks. Šogad "Stiprini stipros" ietvaros ikvienam ir iespēja ziedot aprūpētāja apmaksai un tādējādi kaut nedaudz atvieglot šo ģimeņu ikdienu.

Rūpes par tuvinieku, kam smaga slimība, trauma vai vecuma nespēks ir atņēmis vai ierobežojis fizisko vai garīgo brīvību, ir darbs bez atpūtas un brīvdienām. Bieži vien šo tuvāko cilvēku darbu sabiedrība nepamana vai nenovērtē, bet arī visstiprākajiem ir nepieciešams atbalsts. Šogad DELFI žurnālisti devās pie piecām ģimenēm, lai izstāstītu viņu stāstus – skaudrus apliecinājumus tam, kādu spēku, mīlestību un izturību prasa smagi slima tuvinieka aprūpe.

Jekaterina muguras muskuļu atrofijas dēļ ir piekalta invalīda ratiņiem, un viņa spēj kustināt tikai kreisās rokas pirkstus. Sarežģītās transportēšanas dēļ viņa nekad nav piedzīvojusi zelta rudeni Siguldā, redzējusi Ventas rumbu vai pabijusi pludmalē. Dvīņubrāļiem Elvim un Raivo jau kopš dzimšanas ir smagas veselības problēmas, un viņi pilnībā ir atkarīgi no citu cilvēku aprūpes. Priekšlaicīgi pasaulē nākušajiem brāļiem ir bērnu cerebrālā trieka un spastiska tetraparēze, Elvim dažreiz ir arī epilepsijas lēkmes. Šobrīd puišiem ir 22 gadi, bet ir skaidrs, ka arī 30 un 40 gadu vecumā viņi būs atkarīgi no citiem cilvēkiem. Tatjanas 34 gadus vecā meita Ļenočka mūžam būs bērns, jo viņas attīstība apstājusies četru gadu līmenī. Viņai noteikta diagnoze "bērnu cerebrālā trieka un prāta un runas attīstības traucējumi smagā formā", tādēļ mammai mājās jākoncentrējas tikai uz meitu. Jau 18 gadus gultai piekalts ir Reinis Runcis, kura dzīvi kājām gaisā sagrieza kāds brauciens automašīnā pa apledojušu ceļu. Pārējie pasažieri tika cauri ar viegliem zilumiem, bet viņa dzīve kļuva par elli. Šobrīd Reinis pilnībā atkarīgs no mammas un aprūpētāju palīdzības. Solvitas un Aivara mīlasstāstu, kas aizsākās pirms 34 gadiem, papostījusi smaga, neārstējama slimība – multiplā skleroze. Jau divus gadus Solvita ir pilnībā guloša un atkarīga no vīra aprūpes, jo pati nespēj neko, pat ne paņemt ūdens pudeli, lai veldzētu slāpes.
"Slimība piezogas pēkšņi un negaidīti, sagriež dzīvi ar kājām gaisā. Situācija, kad tuviniekiem vienmēr ir jābūt mājās un jāveic slimnieka aprūpe katru dienu, ir smaga gan emocionāli, gan fiziski. Tas ir kā maratons, kuram neredzi finišu. Aprūpētājs, kas palīdz tuvinieka aprūpē, ir ne tikai praktiska palīdzība, bet arī atelpa un emocionāls atbalsts. Palīdzēsim!" aicina "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta.
Atbalsta projekta "Stiprini stipros" mērķis ir ne tikai nodrošināt iespēju šīm ģimenēm vismaz gadu izmantot aprūpētāja pakalpojumus, bet arī panākt aprūpētāja mājās pakalpojuma pieejamību visās pašvaldībās un sekot līdzi minimālā sociālo pakalpojumu groza izstrādei, kurā paredzēts iekļaut arī aprūpes mājās pakalpojumu.

Aprūpētāja pakalpojuma nepieciešamība katru gadu pieaug, jo cilvēki dzīvo ilgāk, daudzi slimo vai nonāk situācijā, kad nepieciešams aprūpētāja atbalsts. Tikai Rīgā vien katru gadu mājās aprūpējamo skaits palielinās par tūkstoti. Aprūpētāju darbs ir fiziski un emocionāli smags un zemi atalgots, tādēļ trūkst darbaspēka, nereti darbu veic tam nepiemēroti un nekvalificēti cilvēki. 84% jeb 6 no 7 jaunajiem algotajiem aprūpētājiem lauž līgumu pārbaudes laikā galvenokārt zemā atalgojuma, grūtā darba, kā arī citu iemeslu dēļ. Lai gan likums nosaka, ka aprūpes mājās pakalpojums jānodrošina visās pašvaldībās, no 119 pašvaldībām to nodrošina 106 ar atšķirīgiem pakalpojuma apjoma, intensitātes un apmaksas nosacījumiem, jo likumā nav norādītas konkrētas prasības. Valdība šobrīd strādā pie minimālo sociālo pakalpojumu groza izveides, kurā solīts iekļaut arī aprūpes mājās pakalpojumu, un DELFI komanda sekos līdzi tā izstrādei.

Mēs zaudējam arī veselus cilvēkus – ģimenes locekļus, kas uzņemas tuvinieka aprūpi. Situācijās, kad netiek nodrošināts aprūpētājs vai ģimene to nespēj atļauties, cilvēki nereti ir spiesti pamest darbu, tiek izolēti no sabiedrības, nonāk finansiālās grūtībās un ieslīgst depresijā, jo ir kā piesieti aprūpējamam tuviniekam.
"Projektu "Stiprini stipros" kopā ar "Ziedot.lv" realizējam jau trešo gadu, lai atbalstītu ģimenes, kurās dzīvo pastāvīgi aprūpējams tuvinieks. Pirmajos divos gados mēs stāstījām par visām problēmām, kuras skar šīs ģimenes, – par medikamentu un inkontinences līdzekļu nepieciešamību, ārstu un rehabilitācijas pakalpojumu nepietiekamību un nespēju apmaksāt, psiholoģisko slodzi, aprūpētāju un asistentu nepieejamību. Ar laiku mēs sapratām, ka visu uzreiz nevaram atrisināt, – ir jāsāk ar vienas problēmas risināšanu, bet padziļināti. Pēc ilgām diskusijām mēs nonācām pie tā, ka ir jāsāk ar aprūpētāja problēmas izzināšanu un risināšanu, jo aprūpētājs ģimenēm atvieglo ikdienu un mazina psiholoģisko spriedzi. Vēlamies to risināt ne vien īstermiņā – ar ziedojumiem, bet arī ilgtermiņā – meklējot un iezīmējot sistēmas robus, kā arī aicinot valsts atbildīgās iestādes šo jomu sakārtot," skaidro AS "Delfi" valdes priekšsēdētājs Konstantīns Kuzikovs.
Ģimenes ar ilgstoši aprūpējamu tuvinieku skrien maratonu, ko mēra gados, – vienīgo maratonu, kurā no domas par finišu sāpes nerimst, bet tikai kļūst asākas. Mēs neesam tik stipri kā viņi, bet mūsu spēkos ir dāvāt arī šiem neredzamajiem maratonistiem brīdi atelpai.
Mēs sakām lielu paldies tiem, kas jau ir atbalstījuši projekta "Stiprini stipros" mērķus un varoņus, – aģentūrai "VUCA Communications" un veikalu tīklam "Maxima", "Httpool", "Radio Skonto", "Radio Skonto Plus", "Radio Tev" un "Riga TV24".

Un mēs aicinām ikvienu atbalstīt Latvijas stiprākās ģimenes un ziedot aprūpētāja apmaksai. Stiprini stipros!
Projekts tapis
sadarbībā ar
Projektu "Stiprini stipros" veidoja: saturs – Andra Čudare, Dita Vinovska, Aleksandra Plotņikova, Aija Rutka, Kārlis Arājs, Olga Petrova, Kristīne Melne, Līgija Ciekure, Egita Segliņa, Alīna Semeņihina, foto – Viesturs Radovics, Māris Morkāns, video – Miks Siliņš, Patriks Pauls Briķis, dizains – Inga Čujevska, izstrāde – Uldis Olekšs, projekta vadītāja – Elise Bikova.
Arhīvs: 2018 2019
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.