Foto: Shutterstock

Kamēr līdz gurķu burku iemarinēšanai vēl kāds laiciņš jāgaida, mazsālītos gurķīšus varam baudīt jau tagad. Atliek vien pašiem tos iesālīt, nogaidīt dažas stundas un gurķi gatavi kārai kraukšķināšanai.

Tā kā tirgū un veikalos parādījušies jaunie gurķi, kas audzēti Latvijā, kāpēc gan neiesākt mazsālīto gurķu sezonu jau tagad? Atliek vien iepirkt kādu kilogramu mazu gurķu, salasīt dilles un lapiņas marinēšanai, atrast kādu lielāku trauku un ķerties pie darba!

Pirms gatavot sālījumu, vispirms sagatavo gurķus. Izvēlies tādus, kas ir ar stingrāku miziņu, neliela vai vidēja izmēra un zaļi, nevis ar jau dzeltenu nokrāsu. Ja vēlies, lai gurķi būtu gatavi ātrāk, tiem var nogriezt galus. Bet, ja gurķu galu sīvums netraucē, tos var arī atstāt. Galvenais – pirms sālīšanas ir gurķus kārtīgi nomazgāt!

Sagatavo trauku un zaļumus

Foto: Shutterstock

Tā kā gurķu iesālīšana ir mazāk specifiska par marinēšanu, tad nav jālauza galva un jāmeklē sterilizētas burkas, etiķis un aizvākotājs. Mazsālītie gurķi ir ātrs variants, kā sagatavot tos gardi un baudīt jau pēc dažām stundām. Tāpēc izvēlies palielāku katlu, stikla burku vai māla bļodu un ķeries pie darbiņa.

Visgardākie mazsālītie gurķi būs tad, ja traukā tos saliksi kopā ar zaļumiem – diļļu kātiem ar visiem ziediem, upeņu lapām un ķiršu lapām (ja nav piemājas ogu krūmu, lapas, sasietas buntītēs, meklē tirgū). Ja ir luste, var pievienot arī jāņogu lapas. Noteikti nedrīkst aizmirst arī melnos pipargraudus, kā arī ķiploka daiviņas. Uz kilogramu gurķu pietiks ar trim līdz piecām ķiploku daiviņām.

Gatavo sālījumu

Foto: Shutterstock

Atkarībā no tā, cik daudz gurķu paredzēts iesālīt, jāsagatavo arī pielāgots daudzums ar sālījuma šķidrumu. Uz vienu kilogramu gurķu būs nepieciešami aptuveni divi litri ūdens. Sālījumam vajadzēs arī sāli.

Gurķu sālīšanai paredzēto ūdeni uzvāra. Tad tam pievieno sāli (vienam litram ūdens vajadzīga viena ēdamkarote sāls) un samaisa. Lai gurķiem būtu saldskābena garša, karstajā ūdenī var izšķīdināt arī tējkaroti cukura. Šķidrumam ļauj kādu mirkli atdzist, lai tas neapplaucētu gurķus, kamēr ir verdošs.

Iesāli gurķus

Foto: Shutterstock

Kad šķidrums padzisis un gurķi ar diļļu kātiem un ziediem, ķiplokiem, upeņu un ķiršu lapām sakārtoti traukā (burkā tos izkārto vertikāli), pienācis laiks pievienot šķidrumu. Sālsūdeni lej virsū gurķiem, lai tie visi būtu pilnībā nosegti.

Trauku ar gurķiem novieto tumšā un vēsā vietā, lai tie iesālas. Ja gurķiem tika nogriezti gali, tad tie būs gatavi jau četrās stundās. Bet, ja gurķi traukā veseli, tad tos ieteicams atstāt uz nakti un ēst nākamajā rītā. Tā kā mazsālītie gurķi nav marinēti, tos jāglabā vēsā vietā un jāizlieto divu līdz trīs dienu laikā, citādi gurķi saskābs un nebūs baudāmi.

"Tasty" padoms – lai mazsālītie gurķi būtu pikantāki, pievieno tiem mazliet sinepju sēklu, mārrutka saknes gabaliņu vai mārrutka lapu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!