Sastāvdaļas
Sagatavošana
Katliņā vai lielā pannā uzsilda olīveļļu, pievieno ķiplokus un garšvielas, izņemot sāli. Visu nedaudz apmaisa.
Katru tomātu sagriež 4 daļās un pievieno garšaugiem. Maisot sautē uz vidējas uguns, līdz tomāti sāk jukt ārā.
Pievieno cukuru un etiķi. Maisot sautē, līdz no tomātu pastas izgarojis ūdens un tā kļuvusi bieza. Process var aizņemt apmēram 30–40 minūtes.
Pastu blenderī un blendē, līdz iegūst vienmērīgu masai – šo soli var arī izlaist. Lai izveidotu restorāna kvalitātes tomātu mērci, to var izberzt caur sietiņu. No visām sastāvdaļām sanāks apmēram 400 mililitri mērces. Gatavo mērci pilda burciņā un uzglabā ledusskapī.
Ances Anna Šternbergas piezīmes: Kečups, kas gatavots mājās no dabīgi audzētiem tomātiem, nekad nebūs tik tumši sarkanā krāsā, kādā to piedāvā pārtikas ražotāji. Dabīgs kečups būs ugunīgi oranžs.
Lai kečups ilgāk glabātos, pēc blendēšanas to vēlreiz uzsilda, līdz mērce uzmet burbuli. Lej noplaucētās burciņās un pasit burciņas apakšu pa galda virsmu, lai kečupu atbrīvotu no gaisa burbulīšiem.
Informācijai
Tomāts ir viens no bagātākajiem likopēna (spēcīga antioksidanta) avotiem. Likopēns aizsargā sirds un asinsvadu sistēmu no iekaisumiem un bojājumiem, uzlabo ādas un kaulu sistēmas stāvokli. Likopēns tiek saistīts arī ar vērā ņemamu potenciālu samazināt dažādu vēža, it īpaši prostatas, risku.
Vislielākā koncentrācijā likopēns atrodas tomātu mizā. Termiski apstrādātos tomātos tā ir daudzkārt vairāk, kā svaigos – 100 g kečupa satur aptuveni 10–14 mg likopēna, taču svaigi tomāti tikai 1–8 mg. Tāpat arī taukvielu pievienošana likopēnu saturošiem produktiem var pat četrkāršot tā asimilācijas spēju gremošanas traktā.
Vairāk par to, kas veselīgs tomātos, lasiet šeit.