Adventes vainags-dekors no māla


Adventes laikam gatavs! Piecas skaistas idejas pašdarinātiem vainagiem
Foto: Inga Pole

Inga Pole rada skaistus keramikas darbus, tāpēc arī viņas vainags ir darināts no māla. Pērn viņas mājās bija cita alternatīva keramikas dēlītim – koka dēlītis, kuram virsū bija salikti četri keramikas trauciņi ar svecēm vidū. "Es nodarbojos ar keramiku, visu veidojot bez virpas, tikai ar rokām. Šogad esmu izdomājusi koka dēlītim alternatīvu – to esmu uztaisījusi no keramikas," stāsta Inga, piebilstot, ka šī melnā jeb svēpētā keramika tiek dedzināta īstā malkas ceplī pēc sentēvu metodēm. "Tas nav ātrs un viegls process, lai to darītu – ir jāmīl šis process, starts un gala rezultāts," uzsver vainaga autore. Runājot par balto keramiku, viņa šādas krāsas traukus dedzina elektriskā ceplī, kas ir mūsdienīgāks process.

Nepieciešams:

  • Māls;
  • Gluds olītis;
  • Vilnas lupatiņa;
  • Sveces;
  • Citi dekori, piemēram, aukla vai kāds egles zariņš, kas būs dekors māla vainagam.


Kā stāsta Inga, sākumā ir jāiegādājas māls un no tā jāizveido vēlamā trauciņa forma. Pēc tam ir rūpīgi jāseko līdzi māla žūšanas procesam. Viņa iesaka apsegt trauciņus ar lina dvieli, lai žūšana nenotiek pārāk strauji. Pēc tam ar gludu olīti ir jāizlīdzina negludās trauka vietas, bet pēc tam ar vilnas lupatiņu trauks (svēpētās keramikas gadījumā) ir jānopulē – līdz iegūts vēlamais spīdums. "Kad trauks nožuvis un ieguvis gaiši brūnu toni – jāved uz malkas cepli. Te jāsameklē labs meistars- cepļa kurinātājs," uzsver Inga. Trauki malkas ceplī jādedzina un jāslāpē 10 līdz 12 stundas, bet pēc tam tiek sāks dzesēties. Jau nākamās dienas vakarā traukus varēs izņemt no cepļa.

"Maģiskākais ir tas, ka melnā keramika ir mūsu Latvijas brūnais māls, kas par melnu paliek ceplī, kad tiek aizmūrētas visas spraudziņas, kad ceplī izdeg skābeklis un trauks no brūna top melns – notiek redukcija," paskaidro keramiķe, kura gan piebilst, ka iepriekš minētais neatspoguļo visu darba procesu pilnībā, jo gan trauka līdzināšanas, gan pulēšanas etapi ir jāatkārto. "Māls nemīl paviršību un neuzmanību, tas audzina pacietību, bet sniedz milzīgu gandarījumu par paveikto," piebilst Inga, "ticu, ka lietas, ko dari no visas sirds, izdodas lieliski un tiek atzinīgi novērtētas. Laikam jau mazliet esmu ar Latvijas mālu dvēselē."

Tags

Adventa kalendārs Interjera idejas Sveces Ziemassvētku rotājumi Vainags

Comment Form