Foto: Shutterstock
Visi jau sen pieraduši pie dūnu un gudro materiālu segām. Tomēr ražotāji aizvien cenšas pārsteigt ar kaut ko nebijušu. Kas jauns atkal parādījies segu jomā?

Ekoloģiski, ārstnieciski, karaliski un ērti

Dabiskums joprojām ir aktuāla vērtība, un ražotāji to ļoti respektē. Segu ražošanā sākti izmantot pat tik neierasti materiāli kā bambuss, ūdenszāles, eikalipts, kukurūza un kokoss. Tādējādi segas iegūst jaunas kvalitātes – tās ir antialerģiskas, antiseptiskas, vieglas un ar lielisku termoregulāciju. Turklāt, nav nemaz tik dārgas.

Bet citi ražotāji pievērsušies dabiskās vilnas segām, kam ir ļoti ārstnieciska iedarbība. Par visveselīgākajām uzskata kamieļu vilnas segas – izrādās, tās labvēlīgi ietekmē muskuļus, kā arī palīdz ātrāk atveseļoties no saaukstēšanās.

Zīda segas vienmēr uzskatītas par īpaši komfortablām un elitārām. Un kā nu ne – pat karaliene Elizabete tām dod priekšroku. Zīda pavediena uzbūve piešķir segām īpašas funkcijas: zīds iesūc 30% mitruma, pats paliekot sauss, tā sastāvā ir 97% šķiedrveida proteīnu, 3% tauku un vaska, vēl pluss 18 aminoskābes. Tas viss ļoti labvēlīgi ietekmē cilvēka organismu, bet zīda līme (sericīns) aizkavē kaitīgu mikroorganismu rašanos un vairošanos.

Ja izdevīga cena nav noteicošais faktors segas izvēlē, ieteicams izmēģināt arī luksusa klases dabisko materiālu greznību – vieglās dūnas, eleganto zīdu vai veselīgo vilnu. Ir cilvēki, kuriem patīk aizmigt zem smagas segas, bet lielākoties daudziem ērti un omulīgi šķiet viegli, pufīgi izstrādājumi. Dūnu segu ražošanas tehnoloģijas tagad attīstītas līdz tādam līmeniem, ka vieglākā sega no zosu dūnām sver tikai 200 gramu. Tikai jāņem vērā, ka šo segu kopšanai būs jāveltī daudz vairāk uzmanības, laika un līdzekļu nekā parastajām.

Bet tie, kuriem daudz svarīgāka ir ērta un ātra kopšana, neatliek nekas cits kā izvēlēties sintētiskās segas – iemet veļas mašīnā, izmazgā, izžāvē, un gatavs – sega atkal kā jauna.

Jaunas funkcijas un tehnoloģijas

Vēl nesen par jaunumu uzskatīja divpusēju segu, ko no vienas puses var lietot ziemā, bet, apgriežot otrādi, – vasarā. Tagad iespējams iegādāties četras segas vienlaikus, ko kopā var stiprināt ar spiedpogām, tādējādi izvēloties vispiemērotāko komplektāciju ne tikai aukstam un siltam laikam, bet arī starpsezonai, kad apkure vēl nav pieslēgta vai strādā ekonomiskajā režīmā.

Dūnu un spalvu segu kvalitāti un kalpošanas ilgumu lielā mērā ietekmē segas stepējums. Tās segas, kas stepētas kvadrātos, kalpo ilgāk nekā segas ar stepējumu paralēlās līnijās. Tagad izgudrots vēl izturīgāks īpašais kasešu stepējums, kurā segas pildījums sadalīts ar speciālām šuvēm.

Daži ražotāji izgudrojuši tādas segas, kuru pildījums nekad nesaveļas, un segas laulātajiem pāriem, kas vienādi der abiem – gan siltummīļiem, gan tiem, kam vienmēr karsti. Puse segas domāta salīgajam, bet otra puse vēsuma cienītājam. Tas panākts, izmantojot nanotehnoloģijas. Tāda, piemēram, ir kompānijas "OnSilk" segu kolekcija "Ādams un Ieva".

Uzziņa

Tradicionālo dabisko materiālu – dūnu, zīda un vilnas – segu cenas iekļaujas dārgākajā cenu kategorijā – no 50 līdz 400 eiro. Segas ar jauno dabisko materiālu pildījumu ir nedaudz lētākas – no 40 līdz 250 eiro, bet sintētiskās segas – no 20 līdz 40 eiro (atkarībā no izmēra, apdares un zīmola).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!