Foto: Shutterstock
Gaismai ikdienā ir lielāka nozīme, nekā liela daļa cilvēku domā. Tās ietekmē varam justies gan ļoti labi, gan arī slikti, tāpēc apgaismojums jāieplāno telpās un jāizvēlas tāds, kas pilda labās funkcijas. Taču katra telpa ir ļoti atšķirīga, un līdz ar to vajadzība pēc piemērotākā gaismas ķermeņa ir citādāka. Lai neapjuktu daudzveidībā un saprastu katras telpas īpatnības, ''Trentini'' gaismas projektētāja Katrīna Kalniņa stāsta par vajadzībām un spēju tām pielāgoties.

Par to, kas ir gaisma, kā tā ietekmē cilvēku, kā to pareizi plānot un kā novērtēt gaismas ķermeņus, vairāk lasi šajā rakstā, taču turpinājumā jau katrai telpai raksturīgākās vajadzības un to īstenošana. No virtuves līdz vannasistabai – katrā telpā vajadzīgais apgaismojums un variācijas, kā ar to eksperimentēt.

Apgaismojums virtuvē

Virtuve savā ziņā ir mājas centrs, kurā cilvēki pavada ļoti daudz laika. Īpaši svarīga tur ir darba zonu izgaismošana. Tā kā mūsdienu mājokļos virtuve bieži vien ir daļa no dzīvojamās telpas, gaismu ieteicams plānot tā, lai ar to būtu iespējams veidot dažādas gaismas noskaņas. Gaismekļus vēlams grupēt un dimmēt (regulēt intensitāti), iesaka gaismu dizainere.

Svarīgāk par spožu gaismu virtuvē ir nodrošināt pietiekamu apgaismojumu tieši uz darba virsmām. Būtiski ir, lai neveidotos traucējošas ēnas. Pamatapgaismojumu var nodrošināt griestu prožektori ar virzāmu gaismas staru, kas pielīdzināti tuvu letes malai tā, lai to radītā gaisma atstarotos pret sienas skapīšiem vai sienu, mazinot ēnu rašanos. Prožektora tipa gaismekļiem lielākoties ir tendence radīt kontrastainas gaismēnas. Tāpēc vēlams izvēlēties prožektorus ar platāku leņķi, vai arī gaismekļus ar difuzētu materiālu priekšā gaismas avotam, kas mīkstina gaismēnu kontrastus.

Ja attālums starp virtuves sienas skapīšiem un griestiem ir vismaz 30 cm, var izskatīt iespēju virs tiem novietot lineāru LED lentu (profilu), kas radītu slīdošo gaismu pret griestiem un piepildītu telpu ar vienmērīgu izkliedēto gaismu.

Klasisks un praktisks paņēmiens darba virsmas izgaismošanai ir LED lenta sienas skapīšu apakšā. Arī virtuves salai ir jābūt labi izgaismotai. Ja griestu augstums atļauj (h>2,5m), tad virs salas var iekarināt dekoratīvus gaismekļus. Te gan jāpievērš uzmanība tam, kādu gaismu tie dos. Tā kā sala ir būtiska darba zona, tad tur ir vēlama vienmērīga un samērā spoža gaisma, rekomendē apgaismojuma speciāliste. Virtuvē bieži vien ir arī atsevišķs ēdamgalds, tad tieši ar dekoratīvu gaismekli ieteicams to izcelt. Izgaismots kā fokusa punkts, ēdamgalds veicinās cilvēku pulcēšanos ap to un pie tā. Labi, ja ēdamgalda lampai ir regulējama gaismas intensitāte.

Gaismas ķermeņu izvēle viesistabai

Foto: Shutterstock

Viesistaba vai dzīvojamā istaba ir gan ģimenes atpūtas vieta, gan telpa, kur tiek uzņemti viesi. Plānojot gaismekļu izvietojumu, būtiski ir ņemt vērā mēbeļu izvietojumu. Plašākās telpās var būt nepieciešamība ieprojektēt rozetes grīdā stāvlampām. Mazākās dzīvojamās istabās pamatapgaismojumam var pietikt ar iekarināmu vai pie griestiem stiprināmu lampu, lielākās telpās var likt iebūvētus vai pie griestiem stiprinātus prožektoru tipa vai lineārus gaismekļus. Gaismas noskaņu var papildināt kāda liela stāvlampa vai pie sienas stiprināti gaismekļi, papildu var paredzēt slēpto apgaismojumu no griestiem, grīdas vai mēbelēm, iesaka gaismu arhitekte.

Tā kā dzīvojamā istabā notiek daudz dažādu aktivitāšu atšķirīgos diennakts laikos – ciemiņu uzņemšana pievakarē, naksnīgs vakars pie TV, žurnālu lasīšana pa dienu vai bērnu spēlēšanās no rīta, tad šeit īpaši vēlams pārdomāt, kāda gaisma ir nepieciešama, kur tā atradīsies un kā to varēs regulēt. Svarīgi arī ir nepārspīlēt – katram gaismeklim būtu jāveic kāds uzdevums.

Atvērtā tipa telpas

Foto: Shutterstock

Atvērtā plānojuma telpās, kur virtuve, ēdamistaba un dzīvojamā istaba ir apvienotas, rūpīgi jāpārdomā gaismekļu un rozešu izvadu saslēguma grupas, lai atsevišķu gaismas zonu vadība un kontrole būtu viegla un saprotama.

Šādas daudzfunkcionālas telpas plānojumā ir īpaši svarīgi strādāt ar skatu jeb fokusa punktiem gan katrā atsevišķā zonā, gan arī tās kontekstā ar blakus esošajām telpas daļām. Izteiksmīgs gaismeklis virs letes vai ēdamgalda, centrālā stāvlampa pie dīvāna vai, piemēram, izgaismota lielā glezna virs dīvāna var būt galvenie gaismas scenogrāfiju veidojošie elementi. Savukārt pārējie punkti ir pakārtoti un gaismas hierarhijā veido otro un trešo plānu. Cilvēkam pārvietojoties, šie punkti un skati mainās, līdzīgi kā skatuves ainas.

Gaisma guļamistabā

Foto: Shutterstock

Guļamistaba ir telpa, kas asociējas ar nomierinošu un klusinātu noskaņu, tāpēc gaismas tur vajag samērā maz. Protams, ja telpā ir vēl kādas citas funkcionālās zonas – spoguļgaldiņš, garderobes skapis vai kas cits, tās ir jāizgaismo papildus lokāli. Vispārējam apgaismojumam var izmantot gaismekļus, kas dod izkliedētu gaismu vai izmanto griestu plakni kā gaismas atstarotāju. Ja telpa nav pārāk liela, uz naktsskapīša novietotas izteiksmīgas galda lampas vai arī pie sienas stiprināti vai gaismekļi abpus gultai var būt gan dekoratīvs akcents interjerā, gan arī galvenais gaismas ienesējs istabā, radot viesnīcām raksturīgo atmosfēru.

Galda vai stāvlampas savā ziņā ir visērtākais gaismošanas paņēmiens, jo rada atmosfēru, turklāt tās var mainīt, pārvietot, tās nav piesaistītas telpai, iesaka dizainere. Bieži vien pie gultas papildus tiek liktas arī regulējamas lasāmlampas, kas ar šauru gaismas staru izgaismo tikai nelielu laukumu, netraucējot blakus guļošo. Daudzos interjeros var redzēt arī piemērus, kur abās pusēs gultai tiek iekarināti gaismekļi no griestiem. Šādas lampas piešķir telpas kompozīcijai papildus šiku, bet reti kad tās ir piemērotas lasīšanai gultā. Vēl guļamistabā var izskatīt iespēju ielikt mazu dežūrapgaismojuma lampiņu, piemēram, zemu sienā iebūvēts gaismeklis, kura stars spīd lejup uz grīdu, kas var palīdzēt noorientēties telpā nakts laikā.

Pie guļamistabas mēdz būt pievienotas garderobes, kurā gaismas intensitātei jābūt lielākai. Pamatapgaismojumam var izvēlēties iebūvētos gaismekļus ar platu stara leņķi, kas maksimāli dotu gaismu uz sienām – skapja durvīm un plauktiem. Rekomendējams ir arī skapjos/plauktos integrētais apgaismojums. Arī šeit īpaši svarīgs ir augsts gaismas avota CRI, lai materiāli, krāsas un faktūras ir labi saskatāmas.

Bērnistabas apgaismojums

Foto: Shutterstock

Bērnistabā, tāpat kā dzīvojamā istabā arī ir svarīga gaismas multifunkcionalitāte, jo vienā telpā notiek gan aktīva spēlēšanās, gan zīmēšana, gan mācīšanās, gan vakara pasakas un gulēšana. Šeit ir arī būtiska gaismekļu atrašanās vieta, lai mazi bērni nevar pie tiem brīvi piekļūt. Bērnistabai jābūt gana gaišai arī grīdas līmenī, lai bērns var visu labi ieraudzīt. Tāpat arī skolas vecuma bērniem nepieciešama laba galda lampa.

Skatoties visas telpas/mājas griezumā, bērnistaba varētu būt viena no gaišākajām telpām. Gaismu vajag samērā daudz, taču tai jābūt dimmējamai.

Vannasistabas apgaismojums

Foto: Shutterstock

Vannasistabā savā ziņā ir līdzīgi kā ar dzīvojamo istabu. Arī šeit ir nepieciešami gaismas režīmi – gan gaišais "all-on", gan pieklusinātais. Iespējams, ka svarīgākais elements šajā telpā ir pareiza gaisma pie spoguļa. Var izmantot izkliedētu (difuzētu) gaismu, kas vienmērīgi krīt starp seju un spoguli. Ir vairākas versijas, kā to risināt:

  • daži gaismekļi no griestiem apmēram uz izlietnes ārējās malas projekcijas griestos, bet jābūt ļoti uzmanīgiem ar to novietojumu, lai uz sejas nekrīt ēnas; iespējams, ka šis apgaismojuma veids jāpapildina ar apgaismojumu no sienas, lai mazinātu ēnas.
  • sienas lampas abās pusēs spogulim; aktrišu ģērbtuvēm raksturīgākas apgaismojums spogulim pa perimetru ir arī visfunkcionālākais.
  • samērā funkcionāls variants ir spoguļi ar integrētu gaismu
  • ja telpā ir gaiša apdare, var eksperimentēt ar slēpto apgaismojumu aiz spoguļa.

Arī vannasistabā ir vērts padomāt par nakts dežūrapgaismojumu.

Runājot par gaišuma līmeņiem, lai būtu vieglāk salīdzināt rekomendējamo gaismas līmeni dažādās telpās, šeit ir orientieri:

  • Virtuvē pēc standartiem uz darba virsmām tiek rekomendēti 500 luksi (lx), pārējā telpā 300lx
  • Dzīvojamā istabā: 200-300lx;
  • Guļamistabā: 150-200lx;
  • Bērnuistabā: ap 300lx, uz galda 500lx
  • Vannasistabā: 150-200lx; pie spoguļa ~300lx

Luksu mērīšanai var izmēģināt telefonu aplikācijas – tās nekad nebūs tik precīzas kā profesionālie luksometri, bet kā orientieris dažādu telpu un atmosfēru salīdzināšanai var noderēt. Tomēr galvenais ir testēt un analizēt savas sajūtas, pēc iespējas ieplānot regulējamus un viegli vadāmus risinājumus, arī nepārspīlēt ar gaismas daudzumu, novērst traucējošu ēnu veidošanos, kā arī izvēlēties kvalitatīvus gaismas ķermeņus un gaismas avotus ar labu CRI (gaismas raksturlielums) - vairāk par šiem rādītājiem lasi šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!