Foto: Shutterstock
Vienā diennaktī kopā ar gaisu mēs ieelpojam caurmērā divas ēdamkarotes putekļu. Turklāt, ja ņem vēra, ka putekļi ir astoņkājainu radījumu pūznis (īsts zoodārzs), no kura daudziem cilvēkiem jācieš, kļūst skaidrs, ka nav cita ceļa kā vienīgi cīņa pret šiem veselības ienaidniekiem. Pētījumos ir noskaidrots, ka vidēji 10% gadījumu alerģiju izraisa sadzīves putekļi. Tīrs un kārtīgs mājoklis noteikti ir katras sievietes sapnis, bet ne visām - realitāte.

Lielu daļu tīrīšanas atvieglo dažādi speciāli tīrīšanas līdzekli, bet ne vienmēr tie ir nepieciešami - dažas viltības, kā izlīdzēties ar to, ko varat sameklēt mājā. Mājas darbu izpildīšana saskaņā ar Mēness ritmiem notiek  vieglāk un patīkamāk. Tieši mājsaimniecībā var pārbaudīt tālāk derīgu padomu:

Gandrīz visi mājas darbi, kur netīrumus likvidē ar ūdens palīdzību, jāveic dilstošā Mēness ceturksnī. Protams, visus mājas darbus nevar atlikt uz dilstoša Mēness ceturksni un citā laikā sēdēt rokas klēpi salikušai. Tomēr mēģiniet pamazām daļu darbu novirzīt uz III un IV Mēness fāzi un būsiet jauki pārsteigta par gūtajiem panākumiem. Atcerieties pašas pieredzi mājas uzkopšanā: ir laiks, kad viegli sokas jebkāds darbs, bet citreiz liekas, ka iesāktais darbs stāv uz vietas un nekustas uz priekšu.

Veļas mazgāšana

Regulāra gultas veļas mazgāšana palīdzēs cīnīties pret tādiem izplatītiem un grūti iznīcināmiem alergēniem kā putekļi, tarakāni un kaķu blaugznas. Daudzbērnu ģimenēs nevar visu veļu mazgāt tikai dilstoša Mēness fāzē, Tomēr vienmēr var izdomāt, kādā veidā lielāko daļu veļas atstāt mazgāšanai dilstoša Mēness dienās. Panākumi būs acīmredzami un dos iedvesmu arī citu pārmaiņu ieviešanai jūsu mājsaimniecībā.

  • Mazgājot veļu ūdens dienās dilstoša Mēness fāzē, jūsu veļa kļūs sevišķi tīra.
  • Augošs Mēness labi veido putas, bet neizmazgā vecus traipus.
  • Lielāka veļas daudzuma mazgāšana dilstoša Mēness dienās jūtami ietaupa mazgājamos līdzekļus, saudzē auduma šķiedras, izmazgājas pat veci traipi.

Kā izbalināt nodzeltējušus aizkarus?

Nodzeltējušus aizkarus var atjaunot un uzlabot to izskatu, izmantojot kādu senu metodi. Aizkaru balināšanai nepieciešams pagatavot šķīdumu no divām ēdamkarotēm trīsprocentīgas ūdeņraža pārskābes, ēdamkarotes ožamā spirta un 10 litriem karsta ūdens. To visu pagatavo emaljētā traukā. Šķīdumu labi izmaisa ar koka nūju un iemērc tajā aizkarus. Balināšanas process ilgs 15 līdz 50 minūtes. Pēc balināšanas aizkari labi jāizskalo.

Istabu vēdināšana

Termins "slimo telpu sindroms" nav vārdu spēle, bet drūma realitāte, tāpēc, ka gandrīz visas vietas, kuras mēs uzturamies, ir saindētas ar neveselīgiem komponentiem. Nekur vairs nav sastopama tīra iekšējā vide. Indīgi izgarojumi no celtniecības materiāliem (radons), cigarešu dūmi, formaldehīdi, putekļu ērces, sēnes, baktērijas - šī ir tikai visvairāk pazīstamā daļa no tā, ko mēs ieelpojam. Degšanas produktu, toksīnu, radioaktīvo elementu un alergēnu telpās ir daudz vairāk nekā brīvā gaisā. Satriecošs fakts: kad cenšamies izvēdināt istabu, no ielas telpā ieplūst putekļains gaiss, bet pa vēdlodziņu tas izplūst ārā attīrīts, jo putekļi nosēdušies istabā. Arī regulārai telpu vēdināšanai būs lielāks efekts. ja darīsiet to, ievērojot Mēness stāvokli zodiakā. 

Padoms! Lai mušas nelidotu istabā pa logu, tā rāmis jāieziež ar etiķi. Telpas ilgstoši vēdina gaisa un uguns dienās, bet zemes un ūdens dienās - ātri.

Gultas piederumi

Ērces vislabāk jūtas mūsu gultās, spilvenos, matračos, segās - tur, kur cilvēks gulēšanas laikā zaudē visvairāk ādas plēkšņu. Gultā ir vairāk ērču nekā uz guļamistabas grīdas. Gramā putekļu, kas izkratīti no matrača, var būt no 200 līdz 15000 ērču. Aizmiguša cilvēka ķermenis sasilda gultu līdz 20-50° C un palielina istabas mitrumu, un tie ir ideāli apstākļi kā ērcēm, tā arī mikroskopiskām pelējuma sēnēm, ar kurām tās dzīvo simbiozē. Cilvēkiem, kas ir jūtīgi pret ērcēm, novērota alerģija arī pret to ekskrementiem.

Palagus mazgā reizi nedēļā, un jo karstāks ūdens, jo labāk. Ir pierādīts, ka baktērijas pielāgojas arī siltākam ūdenim, bet salmonellas un tuberkulozes mikobaktērijas var izdzīvot pat veļas žāvēšanas procesā. Gultas piederumus ilgstoši vēdina gaisa un uguns dienās dilstoša Mēness fāzē. Augoša Mēness fāzē to dara ātri, savādāk gultas piederumi pārlieku uzsūks mitrumu, kas sevišķi kaitīgi cilvēkiem ar noslieci uz reimatismu. Jāvairās no spilgtas saules starojuma, jo tas bojā spalvu pildījumu. Arī mēnešos bez burta 'r' gultas piederumus var vēdināt ilgāk. Gultas matračus tīra un vēdina dilstošā Mēnesi un vislabāk - vienā no gaisa vai uguns dienām. Tas pasargā no parazītiem un izvelk mitrumu (svarīgi ar reimatismu un alerģiju slimiem cilvēkiem).

Piezīme! Nekādā gadījumā matračus netīriet un nevēdiniet kādā no ūdens un zemes dienām augoša Mēness fāzē. Padoms! Dūnu drēbes un spilvenus var mazgāt mājās, bet mazgāšanas līdzeklis jālieto uz pusi mazāk nekā parasti. Veļas mašīnā var ielikt dažas baltas tenisa bumbiņas, lai drēbes būtu irdenākas. Ja nav centrifūgas, tad žāvē labi vēdinām telpā, periodiski apgriežot.

Grīda

Lai ar eļļas krāsām krāsota grīda pēc mazgāšanas iegūtu spīdumu, siltam grīdas mazgājamam ūdenim jāpievieno 2-5 ēdamkarotes ožamā spirta.

Linoleja kopšanā maksimāli izmantojiet putekļu sūcēju. Pirms grīdas mazgāšanas ar ūdeni savāciet putekļus. Tas ir putekļu sūcēja, nevis slotas darbs. Slota putekļus saceļ gaisā, tie nosēžas uz sienām, mēbelēm, piepilda gaisu, kas mums jāelpo.

Piezīme! Dēļu grīdas ļoti rūpīgi mazgā tikai dilstoša Mēness fāzē. Grīdu pārslauka ar mitru lupatu gaisa zīmēs (Dvīņi, Svari, Ūdensvīrs) augoša Mēness fāzē. Ja mazgāsiet grīdu ūdens zīmēs (Vēzis, Skorpions, Zivis) augoša Mēness fāzē, tad šķirbās nokļuvušais mitrums deformēs koku, un pēc kāda laika attīstīsies puve vai pelējums.

Linoleja grīdas mazgājiet ar remdenu ūdeni un labām ziepēm. Pēc rūpīgas mazgāšanas putas novāciet ar tīru ūdeni. Mazgājiet ātri, lai putas neizžūtu un nebojātu krāsu. Linoleja mazgāšanai izmanto ari etiķi. Uz četriem litriem ūdens ņemiet krūzi etiķa. Ar šādu šķīdumu var likvidēt arī ziepju nosēdumus uz virtuves grīdas, kas radušies, mazgājot traukus. Var lietot dažādus linoleja kopšanas līdzekļus. Parastos apstākļos tīrītāju lieto atšķaidītā veidā. Linoleju vajadzētu reizēm ievaskot un nopulēt. Tam var izmantot speciālus šķidros vaskus, kas pēc apstrādāšanas uz linoleja izveido aizsargplēvi. Lai plēve būtu pietiekami izturīga, spodrinātāju uz linoleja uztriepj divos gājienos ar 30 minūšu starplaiku. Spodrinātājs jālieto katru mēnesi. Tikai jāņem vērā, ka ar laiku aizsargplēve kļūst bieza un mitruma ietekmē zaudē patīkamo izskatu. Tāpēc ik pēc pusgada linolejs jānotīra ar speciālu grīdas tīrītāju.

Piezīme! Nelietojiet sodu, ožamo spirtu, sārmu ziepes, jo tās bojā linoleja virsmu. Karsts ūdens var sabojāt linoleja ornamentu.

Padoms! Kurpju zoles melnās švīkas no vaskotām grīdām visvieglāk notīrīt ar vaska šķīdinātāju vai benzīnu. Tā tiek galā ari ar pildspalvu, tušas un lūpu krāsas traipiem.

Paklāja tīrīšana

Paklāju tīrīšanai var izmantot gan šķidro mazgāšanas līdzekli un birsti, gan putas, gan putekļu sūcēju ar un bez mazgāšanas funkcijas. Pirmkārt, svarīgs nosacījums tīra paklāja saglabāšanai ir princips, ka traipi jātīra tūlīt pēc to rašanās vai ari pēc iespējas ātrāk. Otrkārt, ja tīriet paklāju ar šķidro mazgāšanas līdzekli vai putam , pirms un pēc tīrīšanas procesa izsūciet to ar putekļu sūcēju.

Piezīme! Ievērojiet norādījumus uz iepakojuma.

  • Paklāja krāsu varat atjaunot ar etiķūdens palīdzību, šādam nolūkam var izmantot ari spirtu.
  • Savukārt, ja paklāja malas liecas uz augšu, tad zem tās vietas jāpaliek vaskadrāna, no virspuses attiecīgā paklāja vieta jānoklāj ar mitru lupatu, virsū atkal jāuzliek vaskadrāna un beigās vēl kāds pēc iespējas smagāks priekšmets. Pēc pāris dienām paklājs iztaisnosies.
  • Ja, ieklājot mīksto grīdas segumu, pāri paliek atgriezumi neizmetiet tos, bet noglabājiet un vajadzības gadījumā varēsiet neiztīrāmo vietu aizvietot ar citu paklāja gabaliņu.
  • Labi izskatās gan tumšs, gan gaišs paklājs, taču uz vienkrāsaina paklāja vislabāk ir redzami visi gruži un netīrumi. Vispiemērotākie ir vidējas intensitātes toņi, bet ideāls variants ir sīki rakstiņi, kuros pazūd ne tikai gruži, bet arī nelieli traipiņi.

Mēbeļu tīrīšana ar mājās pagatavotiem līdzekļiem

Raupjas ādas, plīša, matētas, ozolkoka mēbeles. Raupjas ādas mēbeles netīra ar ūdeni, bet ar putekļu sūcēju. Netīrumus, traipus un gludi norīvējušās vietas uz mēbelēm apstrādā un tīra ar suku un dzēšgumiju, tad ar putekļu sūcēju.Plīša mēbeles jātīra ar suku. Tīrot traipus, vienmēr jāuzmanās, lai tīrīšanas līdzeklis nenokļūtu uzreiz uz mēbeļu pārvalka, bet vispirms uz kāda cita auduma, ar kuru mēbeles tīra. Traips jātīra virzienā no malām uz vidu. Nedrīkst berzēt, tas var sabojāt auduma apdari.Matētas mēbeles vispirms noslauka ar mitru drānu, pēc tam - ar sausu. Beigās mēbeles apstrādā un pulē ar politūru, kas pagatavota no bišu vaska un sojas (5 g bišu vaska un 5 ēdamkarotes sojas eļļas). Ozolkoka mēbeles apstrādā ar siltu gaišo alu un rūpīgi noslauka ar sausu vilnas audumu.

Lakotu mēbeļu tīrīšana

Lakotas mēbeles tīra ar remdenu ziepjūdeni un pulē ar zamšādu. No klūdziņām pītas mēbeles tīra ar siltu sālsūdeni un suku. Pēc tam mēbeles jānoslauka sausas un jāieziež ar citronu eļļu, lai tās neizkalstu.

Ūdens radīto traipu neitralizācija

Ūdens radītos traipus uz galda virsmas tīra, mitros laukumus nožāvējot ar fēnu. Galda virsma atkal iegūs vienmērīgu krāsu toni. Ir vēl cita iespēja: auduma maisiņā vai vecā zeķē ieber sāli, kuru iegremdē eļļā. Ar šo materiālu ierīvē ūdens traipus. Gadījumā, ja uz galda ir cita veida netīri laukumi, tos noberž ar smilšpapīru, bet vēlāk ieziež ar terpentīnu. Pēc tam galds jānolako.

PelējumsSlikti vēdināmās telpās, sevišķi sienu augšējos stūros, kur gaiss ir aukstāks, sakrājas mitrums, kas ir lieliska vide pelējuma sēnei. Augšanas un attīstības gaitā tās veido sporas. Pelējuma sēņu krāsa ir dažāda - zaļa vai melna. Sēņu sporas ir alergēni, kas rada rinītu un astmu. Ar pelējuma sēni vieglāk cīnīties dilstoša Mēness fāzē un tā pazūd uz ilgāku laiku. Pelējumu mājās novērš, ja attiecīgās vietas regulāri noberzē ar etiķūdeni, petroleju vai apziež ar netīrītu koketiķi vai ar stipru borakskābes šķīdumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!