Padomi, kā izvēlēties mājoklim gaisa mitrinātāju
Foto: Shutterstock

Līdz ar apkures sezonas sākumu aktualizējas jautājums par gaisa mitrināšanu mājoklī. Kā izvēlēties piemērotāko gaisa mitrinātāju un kā tas uzlabo telpu klimatu, "Tava Māja" rakstā tālāk stāsta "Kesko Senukai Latvia" pārstāvis Kristaps Krūmiņš.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā gaisa mitrinātājs uzlabo telpu klimatu

Par relatīvā gaisa mitruma normu telpās pieņemts uzskatīt 40–60 procentus, bet ideāli, ja tas ir 45–50 proecntu robežās. Ja gaiss ir pārāk mitrs, var veidoties pelējums, ja pārāk sauss – brīvi jūtas putekļi, saasinās alerģijas un organisms protestē ar aizliktu degunu, niezošu ādu, apsārtušām acīm, miegainību, galvassāpēm.

To var itin viegli novērst, iegādājoties gaisa mitrinātāju. "Kesko Senukai Latvia" pārstāvis skaidro – mitrinātāja uzdevums ir izkliedēt ūdens tvaikus telpā. Iedarbinot gaisa mitrinātāju, sāk griezties ventilators un izkliedē speciālā tvertnē ielietā ūdens pilienus gaisā, palielinot mitrumu līdz vajadzīgajam līmenim, ko kontrolē gaisa mitruma sensors. Pārsniedzot optimālo līmeni, ierīce izslēdzas un atkal automātiski iedarbina ventilatoru, kad mitruma līmenis kļūst pārāk zems.

Kā sausais gaiss ietekmē veselību

Latvijas klimats ir diezgan mitrs, bet, sākoties apkures sezonai un intensīvai telpu apsildei, mitrums iztvaiko un tā procentuālais līmenis ievērojami pazeminās. Sausu gaisu īpaši izjūt cilvēki ar elpceļu saslimšanām, jo sausais gaiss apgrūtina elpošanu. Tomēr nepietiekamu gaisa mitrumu var izjust ikviens, parādoties deguna vai acu niezei, sausai ādai, dažādām alerģijām. Vīrusi un baktērijas sausā gaisā pārvietojas daudz intensīvāk nekā mitrā gaisā, kur tām pastāvīgi jācīnās ar mitruma pilieniem.

Arī miega kvalitāte pārlieku sausā gaisā nereti pasliktinās – elpošana kļūst apgrūtināta un organisms nevar pienācīgi atpūsties. No rīta cilvēks pamostas ar sāpošu galvu, noguris un neizgulējies. Tam gan var būt dažādi iemesli – stresa pilnas situācijas, emocionāls disbalanss, veselības problēmas, ko gaisa mitrinātājs nespēs atrisināt. Taču tas noteikti var atvieglot nepatīkamos simptomus.

Ceļvedis gaisa mitrinātāju izvēlē

Kā norāda Krūmiņš, gaisa mitrinātājs neprasa lielas investīcijas: vidēji ierīce izmaksā no 30 līdz 100 eiro, kaut arī pieejami dārgāki modeļi. Vairumam gaisa mitrinātāju iebūvēta arī attīroša vai aromterapijas funkcija, dažiem – pulkstenis un pat modinātājs, gaisa mitruma un temperatūras sensors. Dažos modeļos iebūvēts pat radio. "Kesko Senukai Latvia" pārstāvis atzīst – tā var būt skaista dizaina ierīce, kas pilnībā atbilst moderna mājokļa interjeram un neatpaliek no jaunākajām tehnoloģijām, tomēr, ja lietojat gaisa mitrinātāju vien pāris mēnešu gadā, pietiks ar mazāku ieguldījumu.

"Labs gaisa mitrinātājs veic ne tikai primāro funkciju, bet priecē arī ar pārdomātu dizainu un dažādām papildiespējām. Tomēr, izvēloties gaisa mitrinātāju, vispirms jāņem vērā citi – tehniski – parametri," skaidro speciālists.

Kritēriji, kas jāņem vērā, izvēloties ierīci:

  • Ūdens tvertnes izmērs. Jo lielāks ir tā tilpums, jo ilgāk mitrinātājs strādās bez vajadzības to apturēt, lai no jauna piepildītu;
  • Mitrināmās telpas platība. Daži mitrinātāji mitrina 25 kvadrātmetru lielu platību, citi – 50 kvadrātmetrus. Cik lielā istabā atradīsies jūsu gaisa mitrinātājs? Vai tas būs paredzēts tikai guļamistabas vai arī dzīvojamās istabas gaisa mitrināšanai? Atcerieties, ka, mitrinot lielāku telpu, ierīce darbojas ar pilnu jaudu, tāpēc patērē daudz elektroenerģijas. Lai ierīci nepārslogotu, ieteicams iegādāties nedaudz jaudīgāku mitrinātāju, nekā prasa telpas parametri;
  • Darbības laiks. Tas atkarīgs no ūdens tvertnes un mitrināmās zonas lieluma. Noteiktu laiku mitrinātājs var darboties autonomi, taču, beidzoties ūdenim, tas izslēgsies. Ja mitrinātāju novietosiet guļamistabā, jārēķinās, ka tā darbības laikam jābūt vismaz 8 līdz 9 stundas ilgam. Tāpēc, lai naktī mitrinātājs neizslēgtos, jāmeklē atbilstoša ierīce;
  • Mehāniskā vai elektroniskā vadība. Ja nevēlaties grozīt pogas un slēdžus tieši uz mitrinātāja, laba alternatīva ir elektroniskā vadība ar tālvadības pulti. Tiesa, mitrinātāji ar elektronisko vadību ir dārgāki, toties tos ir daudz ērtāk lietot, piemēram, guļot gultā;
  • Jonizators. Šī ir papildfunkcija gaisa tīrīšanai un negatīvā lādiņa neitralizēšanai. Sausā gaisā, pieskaroties kādai virsmai, dažkārt rodas statiskās elektrības izlāde. Jonizators neitralizē šādus lādiņus, lai, pieskaroties objektiem, elektrība nesistu pa pirkstiem. Jonizēts gaiss ir arī daudz tīrāks, un tajā ir mazāk putekļu.

"Rudens ir tikko sācies, un apkure mums būs aktuāla vismaz tuvāko pusgadu. Lai vismaz pusgadu nenāktos mosties ar iesnu sajūtu vai nogurumu, ir vērts pārbaudīt gaisa mitruma līmeni jūsu mājoklī. Iespējams, pavisam vienkāršs risinājums var krietni uzlabot dzīves kvalitāti ikdienā," iesaka Krūmiņš.

Tags

Apkure
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form