Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Ziemeļvidzemes pērlē Alūksnē
Foto: Publicitātes attēli

Par Alūksnes novada bagāto vēsturi ir daudz liecību. Savs stāsts ir Alūksnes pilsētā esošajām pilīm – Jaunajai un Vecajai, savi nostāsti ir par Tempļa kalnu, kā arī Vidzemes skaistāko lauku muižu – Jaunlaicenes muižu. Šīs vietas savā paspārnē glabā Alūksnes iedzīvotāju rūpīgi saudzētās materiālās un nemateriālās kultūras vērtības, kas tiek nodotas no paaudzes paaudzē.

Viesojoties Alūksnē, pēc rūpīgas apskates objektu un citu skaistu vietu izpētes, noteikti jāietur garda maltīte, kas gatavota īpaši rūpējoties par pilsētas viesu labsajūtu. Līdzīgi kā vairākās citās Latvijas pilsētās un novados, arī Alūksnē Ir izveidota speciāla ēdienkarte, kas ļauj vairāk izzināt vietējo vērtības un iezīmes. Tāpat vari nesteigties doties prom, jo pilsēta piedāvā arī siltas un gādīgas naktsmājas.

Tātad - ko aplūkot Ziemeļvidzemes pērlē - Alūksnē? Iesaka "Tūrismagids.lv" un Alūksnes Tūrisma informācijas centra speciālisti.

Alūksnes Evaņģēliski Luteriskā baznīca

Pašā pilsētas centrā atrodas vairāk nekā divus gadsimtus vecā Alūksnes Evaņģēliski Luteriskā baznīca. Dievnams būvēts no 1781. līdz 1788. gadam klasicisma stilā no vietējā laukakmens, un tas glabā izcilu retumu – Ernesta Glika latviešu valodā tulkotās Bībeles pirmizdevumu.

Adrese: Pils iela 25a, Alūksne
Telefona numurs: 26166178

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Ziemeļvidzemes pērlē Alūksnē
Foto: Publicitātes attēli

Glika ozoli un Bībeles muzejs

Vācu mācītājs Ernests Gliks, dzīvodams Alūksnē, paveicis vienu no sava mūža nozīmīgākajiem darbiem – latviešu valodā iztulkojis Bībeli, 1685. gadā pabeigts Jaunās Derības, bet 1689. gadā - Vecās Derības tulkojums. Par piemiņu nozīmīgajam darbam joprojām zaļo Ernesta Glika stādītie ozoli mācītājmuižas parkā. 

Muzejā var apskatīt no pašas pirmās Bībeles līdz pat mūsdienu izdevumiem. Muzejā esošās Bībeles ir sarakstītas 36 pasaules valodās, ir arī dažādi sprediķi un dziesmu grāmatu izdevumi. Interesentiem ir iespēja palasīt tekstus vecajā rakstībā un izjust valodas attīstību gadsimtu gaitā.

Adrese: Pils iela 25a, Alūksne
Telefona numurs: 64323164, 25627589
E-pasts: bibeles.muzejs@inbox.lv 

Alūksnes Jaunā pils un Vecā pils ( Ezermalas pils)


Alūksnes Jaunā pils ir viens no ievērojamākajiem vēlās Tjūdoru neogotikas arhitektūras pieminekļiem Latvijā. Tā celta no 1860. līdz 1864. gadam. Šobrīd pilī, kas reiz bijusi mājvieta ievērojamiem ļaudīm, atrodas Alūksnes muzejs un Dabas muzejs "Vides labirints".

Adrese: Pils iela 74, Alūksne
Telefona numuri: 64381321, 25665538
Mājaslapa: aluksnespils.lv

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Ziemeļvidzemes pērlē Alūksnē
Foto: Publicitātes attēli

Alūksnes muzejs

Alūksnes muzejs ir saglabājis un apskatei piedāvā neskaitāmas taustāmas kultūras vērtības, kas krātas daudzu gadu laikā. Tāpat muzejs cenšas saglabāt ar roku netveramās liecības par pilsētas vēsturi.

Telefona numuri: 64381321, 25665538 
Mājas lapa: aluksnespils.lv

Dabas muzejs "Vides labirints"

Dabas muzejā ''Vides labirints'' iepazīsti putnu dziesmas, zemes dzīles un pasaules ūdeņu pieskāriena elpu, ejot cauri Vides labirintiem. Savukārt ekspozīcijas noslēgumā iepazīsi mirdzošo akmeņu stāstu.

Telefona numuri: 28624196, 29483675
Mājas lapa: aluksne.lv/videslabirints

Ezermalas jeb Vecā pils ir viena no Alūksnes muižas ēku kompleksa daļām, kas graciozi rotājas Alūksnes ezera krastā. Muižas mūra dzīvojamā māja būvēta no 1793. gada līdz 1794. gadam klasicisma stilā. 

Pils līdz mūsdienām saglabājusies vismazāk pārbūvēta, tāpēc tur vēl joprojām var just senatnīgo auru, kas ļauj labāk iztēloties notikumus, kas tur reiz risinājušies.
Latvijas pirmās brīvvalsts laikā, 1932. gadā, Vecās pils ēkā tika ierīkota slimnīca.

Adrese: Ojāra Vācieša iela 2, Alūksne
Telefona numuri: 64322433, 29298964

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Ziemeļvidzemes pērlē Alūksnē
Foto: Publicitātes attēli

Alūksnes ezers

Alūksnes ezers Lielāko Latvijas ezeru sarakstā ierindojas vienpadsmitajā vietā. Tajā neietek neviena upe, bet no tā, skaisti līkumodama, iztek Alūksnītes upe. Ezeru rotā četras skaistas salas – Cepurīte, Garā, Tīklu un pati lielākā – Pilssala.
Mājaslapa: aluksnesezers.lv

Tempļa kalns

Tempļa kalns ir sens pilskalns un senpilsētas vieta. Alūksnieši pat zina stāstīt kādu neparastu leģendu par šo kalnu, kas vēsta, ka Ziemeļu kara laikā krievu kareivji ar cepurēm sanesuši uzbērumu, lai varētu labāk apšaudīt Alūksnes pili Pilssalā. 

Par tā vēsturisko un svarīgo nozīmi vēsta liecības, ka 1807.gadā kalna virsotnē Alūksnes barons fon Fītinghofs lika uzcelt granīta rotondu – Slavas templi par godu Ziemeļu kara notikumiem Alūksnē un abu karojošo pušu vadoņiem – krievu karavadonim grāfam Šeremetjevam un zviedru armijas kapteinim Vulfam. Tad kalns arī ieguvis savu nosaukumu – Tempļa kalns.

Telefona numurs: 29130280

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Ziemeļvidzemes pērlē Alūksnē
Foto: Publicitātes attēli

Skatu tornis

Lai apskatītu skaisto Alūksnes pilsētu, noteikti ir jāuzkāpj 34 metrus augstajā skatu tornī pie Alūksnes ezera Tempļa kalna pussalā. Dabas vērošanai un dažādu objektu tuvākai apskatei var izmantot tur esošo tālskati. Torņa pakājē var arī iegādāties kādu mazu piemiņas velti no pilsētas, jo tur darbojas suvenīru veikals. 

Telefona numurs: 29130280

Gulbenes – Alūksnes bānītis

Pagājušā gadsimta sākumā vietējā transporta vajadzībām tika uzbūvēta šaursliežu dzelzceļa līnija, kas veda maršrutā: Stukmaņi (Pļaviņas) – Gulbene – Alūksne – Valka. No šī maršruta saglabājies un joprojām tiek izmantots 33 kilometru garais dzelzceļa posms, kas ved no Gulbenes uz Alūksni. Vietējiem iedzīvotājiem to labpatīk dēvēt par Bānīti.
Tas ir ievērojams arī ar to, ka iekļauts Eiropas tūrisma un muzejdzelzceļu federācijas (FEDECRAIL) dalībnieku kārtā, un atšķirībā no citiem Eiropas muzejdzelzceļiem joprojām ikdienā pārvadā pasažierus.

Adrese: Jāņkalna iela 52, Alūksne
Telefona numuri: 20228884, 64473037
Mājaslapa: banitis.lv
E-pasts: info@banitis.lv

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Ziemeļvidzemes pērlē Alūksnē
Foto: Publicitātes attēli

Viktora Ķirpa Ates muzejs

Muzejs veidots pēc Kārļa Ulmaņa reiz paustās atziņas: "Lauku sēta ir tautas šūpulis. Mūsu bagātības pirmavoti ir zeme un darbs". 

Viktoram Ķirpam, tolaik Alūksnes rajona Kalncempju pagasta kolhoza "1.Maijs" priekšsēdētājam, radās doma izveidot nelielu piemiņas stūrīti pagasta vēstures apzināšanai un zemnieku, novadnieku, sibīriešu piemiņas saglabāšanai. Sāka veidoties Kalncempju novadpētniecības muzejs, kura atklāšana notika 1985. gadā un laika gaitā izveidojās kultūrvēsturiskā ainava. 

Adrese: Ates dzirnavas, Annas pagasts, Alūksnes novads
Telefona numurs: 25664436

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Ziemeļvidzemes pērlē Alūksnē
Foto: Publicitātes attēli

Jaunlaicenes muižas muzejs

Jaunlaicenes muiža ir bijusi viena no skaistākajām lauku muižām Vidzemē. Brīnišķīgi skaista ir ne tikai pati muiža, bet arī gleznainās ainavas, kas to ieskauj. Tur atrodas dīķis, kuru rotā pasakainas saliņas un apkārt aug stalti dižkoki. Vienā no ēkām, muižkunga mājām, ir iekārtots muižas muzejs, kas apskatei pieejams ikvienam. 

Adrese: "Dravnieki", Jaunlaicenes pagasts, Alūksnes novads
Telefona numurs: 22415419

Alūksnes novada īpašā ēdienkarte

Katru gadu īpašās ēdienkartes piedāvājums, kas radīts, Alūksnes tūrisma informācijas centram sadarbojoties ar novada ēdināšanas uzņēmumiem, tiek mainīts un papildināts, pārsteidzot pilsētas iedzīvotājus un viesus.

Dažādus ēdienus ar izteikti malēniskiem nosaukumiem kā, piemēram, pontags ar čirikīm, laupītu un reivētu kartupeļu blefiņi, buberts ar klukvu un citi, var izbaudīt kafejnīcā "Gustiņš", bet kafejnīca "Pajumte" ir sagatavojusi piedāvājumu, tajā iekļaujot karstos salātus "Tempļa kalns", pamatēdienu "107 pakāpieni līdz baudas mirklim" un krēmu "Marienburgas ezera salas".

Viesojoties lauku tūrisma un atpūtas centrā "Jaunsētas" Katrīnkrogā, varēsi nogaršot arī visu pusdienu komplektu malēniešu gaumē.

Par īpašu piedāvājumu ir parūpējies arī atpūtas centra "Jolanta" kolektīvs, kur var baudīt gan salātus "Katrīnas untums", krēmzupu "Cepurīte", pankūkas "Launags pie Pils strūklakām", "Barona Aleksandra pusdienas", desertu "Templītis".

Vairāki ēdināšanas uzņēmumi piedāvā Alūksnes pusei raksturīgos profitroļu ēdienus, ļaujot priecāties par malēniski savdabīgi skanošajiem maltīšu nosaukumiem un akcentējot šīs puses vēsturiskos objektus, notikumus un izcilās personības.

Lai izbaudītu īpašās ēdienkartes piedāvājumu un uzzinātu, kādas garšas slēpj ēdienu nosaukumi, jādodas uz:

Kafejnīcu "Ābols", Jāņkalna ielā 48a, Alūksnē,
Kafejnīcu "Pajumte", Pils ielā 68, Alūksnē,
Kafejnīcu "Gustiņš", Lielā Ezera ielā 2, Alūksnē,
"Katrīnkrogu" "Jaunsētās", Alūksnes novadā,
Restorānu "Jolanta", Merķeļa ielā 16, Alūksnē.

Naktsmītnes

Viesu māja "Ezermala"

Adrese: O. Vācieša iela 2a, Alūksne
Telefona numurs: 26327587

Viesu māja "Jolanta"

Adrese: Merķeļa iela 16, Alūksne
Telefona numurs: 64381011

Viesu māja "Robežu 1"
Adrese: Robežu iela 1, Alūksne
Telefona numurs: 29108106

Raksts veidots, sadarbojoties ar Alūksnes Tūrisma informācijas centru. Vairāk informācijas par to, ko apskatīt Alūksnē, lasi šeit

Tags

Alūksnes novads Muzejs Alūksne Latvija Eiropa Skatu tornis

Comment Form