Ceļojums uz Honkongu
Foto: Publicitātes attēli

Šī vieta ir krāšņa, enerģiska, tā spēj vienlaicīgi izstarot gan pilsētnieciskumu, gan lauku un jūras atmosfēru; tā ir unikāla pilsēta ar seniem tempļiem un moderniem tramvajiem, fen-šui un finanšu rajoniem. Honkongā iespējams nobaudīt vienu no labākajiem ēdieniem pasaulē, turklāt šī ir arī viena no drošākajām pilsētām pasaulē. Šeit nekad nebūs garlaicīgi, Honkonga žilbina un iedvesmo.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kad apmeklēt


Tradicionāli labākais laiks, kad doties uz Honkongu, ir vēsā, saulainā un sausā sezona, kas ilgst no oktobra līdz janvārim; šajā laikā vēji pūš no ziemeļiem, proti, no Ķīnas sauszemes daļas. Diemžēl tas nozīmē arī to, ka šajā laikā izteikti palielinās piesārņojuma līmenis. Ja varat izturēt mitrumu un esat gatavi iespējamam taifūnam, tad varat doties uz Honkongu vasarā - jūlijā vai augustā, šajā laikā vēji pūš no dienvidrietumiem.

Nokļūšana

Lidojumi

Honkongā ir izcils sabiedriskā transporta tīkls, būtisks pakalpojums pilsētai, kurā lielākoties vietējiem nav automašīnu. Satiksmes tīkls sākas Honkongas lidostā Chek Lap Kok. Airport Express vilciens ir ļoti ātrs (24 minūtes ceļā līdz Honkongas salai), un biļete vienā virzienā maksā HK$100 (HK$50 bērniem vecumā no 3 līdz 11 gadiem). Grupu braucieniem pieejamas atlaides. Vilcieni atiet regulāri, sākot no plkst. 6.00 līdz 00.48. Lielākā daļa viesnīcu piedāvā bezmaksas starppilsētu autobusu pakalpojumus no Airport Express stacijām Kovlūnā (Kowloon) un Honkongas salā.

Tāpat pilsētā pieejami neskaitāmi taksometri par pieņemamām cenām; sākuma cena ir HK$20. Brauciens taksometrā no lidostas līdz Honkongu ilgs aptuveni 40 minūtes, izmaksājot ap HK$300. Taksometros jāmaksā HK$5 par katru bagāžas vienību, kura tiek ievietota automašīnas bagāžas nodalījumā.

IETEIKUMS

Airport Express piedāvā reģistrēties lidojumam pilsētas check-in punktos Honkongas un Kovlūnas stacijās. Varat reģistrēties jebkurā laikā, līdz pat 90 minūtēm pirms lidojuma – ērti, ja paredzēts nakts lidojums, bet viesnīca jāpamet jau dienas vidū. Vienkārši dodieties uz staciju, nododiet bagāžu un saņemiet savu lidojuma caurlaidi. Dažas aviolīnijas pieļauj reģistrēšanos līdz pat 24 stundām pirms lidojuma (tas ir izdevīgi tiem, kam ir ļoti agri lidojumi). Skatiet informāciju reģistrēšanās vietās.

Kruīzi

Vecās Kai Tak lidostas teritorijā Honkongā tiek būvēts jauns kruīza kuģu terminālis. Kamēr turpinās būvdarbi (darbus plānots pabeigt 2014.gadā), kruīza kuģi piestāj vai nu Ocean Terminal pie Star Ferry, kas atrodas Tsim Sha Tsui, vai Container Terminals jaunajā teritorijā, no kurienes atiet kruīzus apkalpojošie starppilsētu autobusi.

Vilcieni

Ķīnas starppilsētu "šķērsojošie vilcieni" no Šanhajas, Guanžou (Guangzhou) un Pekinas piestāj Hung Hom stacijā Kovlūnā, kas savienota ar divām MTR (metro) līnijām (East Rail un West Rail); pieejams arī plašs autobusu satiksmes tīkls.

Pārvietošanās

Sabiedriskais transports

1997. gadā Honkonga kļuva par pirmo vietu pasaulē, kur transporta sistēmā ieviesa norēķinu kartes ar uzkrājošo vērtību. Octopus karte (astoņi ķīniešu kultūrā ir veiksmes skaitlis) ir obligāts pirkums, ja plānojat pārvietoties ar sabiedrisko transportu. Lielākajā daļā autobusu, norēķinoties skaidrā naudā, nesaņemsiet atlikumu.

Kartes var iegādāties lidostā un jebkurā Mass Transit Railway (MTR) tīkla stacijā Honkongas metro. Lai iegādātos karti, jāiemaksā HK$50 (šo summu iespējams atgūt). Ja plānojat uzturēties Honkongā vien dažas dienas, apsveriet iespēju iegādāties tūristiem paredzēto Octopus, kas ļauj trīs dienas neierobežoti pārvietoties ar sabiedrisko transportu, kā arī paredz vienu (HK$220) vai divus (HK$300) Airport Express braucienus. Kartes var papildināt MTR stacijās 7-Eleven un Circle K veikalos. Šīs kartes var izmantot arī lielveikalos, kafijas ķēžu iestādēs un ātrās ēdināšanas iestādēs skaidras naudas vietā.

MTR ir efektīvākais sabiedriskā transporta veids Honkongā. Tas ir tīrs (transportā nedrīkst ēst un dzert), ērts, ātrs, drošs, tajā pieejama mobilā telefona zona un, kas būtiski vasarā, darbojas gaisa kondicionētājs. Gandrīz visās stacijās ir vismaz viens bankomāts; jaunākajās stacijās ierīkotas arī sabiedriskās tualetes, lai gan lielākoties tās Honkongā neatrast.

Autobusu tīkls ir lētāks, turklāt plašāks par MTR. Galvenā autobusu stacija atrodas Centrālajā apgabalā Honkongas salā zem Exchange Square.

Kuģis

Honkongas nomaļākās salas apkalpo prāmji, kas regulāri kursē no moliem Honkongas salas ostā. No 7. un 8.mola atiet Star Ferry, kas kursē starp Honkongu un Tsim Sha Tsui Kovlūnas pusē.

Šis būs viens no patīkamākajiem un lētākajiem (HK$2 uz zemākā klāja darba dienās) braucieniem pilsētā, iespējams, pat pasaulē. Otrs lētākais ir "ding ding" – tramvajs, kas atiet no Kennedy Town Honkongas salas rietumu daļā un kursē līdz Šaukeivanai (Shaukeiwan) Honkongas austrumu pusē. Tramvaja pasažieriem, neatkarīgi no brauciena garuma, jāmaksā HK$2,30 (HK$1,20 bērnu biļete).

Pastaigas

Pārsteidzošā kārtā Honkonga  ir lieliska vieta, ko iepazīt, dodoties pastaigā ar kājām. Daudzas no ēkām ir savienotas ar tiltiem un gājēju ceļiem; Honkongā atrodas pasaulē garākais āra eskalators, kas patiesībā sastāv no vairākiem eskalatoriem un savieno Central ar Mid-Levels; tas virzās  lejup laikā no plkst. 6.00 līdz 10.00 un nogādā cilvēkus uz darbu, bet pēc tam kustas pretējā virzienā - līdz pat pusnaktij.

Jaunajās teritorijās ir lieliskas pārgājienu iespējas. Dodoties pārgājienā, sagatavojiet līdzi pietiekamu daudzumu ūdens un neaizmirstiet mobilo tālruni; vienmēr laicīgi pārbaudiet, kādi būs mainīgie Honkongas laika apstākļi (www.hko.gov.hk).

IETEIKUMS: Honkongu ar Kovlūnu savieno trīs tuneļi, kas izveidoti zem Viktorijas ostas. Ja nokļūšanai no vienas puses uz otru izmantosiet taksometra pakalpojumus, tad vadītājs braukšanas maksai pieskaitīs arī maksu par atgriešanos, kas būs no HK$10 līdz $1, atkarībā no izvēlētā tuneļa. Lai nebūtu jāmaksā atgriešanās tarifs, izvairieties no taksometru pieturām ostās. Taksometri, kas izvietojuši "Out of Service" zīmi virs "For Hire" zīmēm, parasti meklē iespēju paši nokļūt otrā pusē, tādējādi neprasīs maksāt par atpakaļceļu – visbiežāk tā notiek ap plkst. 16.00, kad vadītājiem ir dienas maiņas beigas, kā arī pusnaktī. Enerģiski mājiet ar roku, norādot, ka vēlaties pārvietoties pa tuneli zem ostas.

IETEIKUMS: Ja atpakaļceļam plānojat izmantot Airport Express pakalpojumus, varat reģistrēt bagāžu un saņemt savu lidmašīnas caurlaidi gan Honkongas, gan Kovlūnas stacijā jebkurā laikā; to iespējams izdarīt pat 90 minūtes pirms lidojuma esošajā dienā. Tā kā lielākā daļa viesnīcu paredz izrakstīšanos pusdienlaikā, bet daudzi lidojumi uz Eiropu notiek vēlu naktī, šāda iespēja atvieglos bagāžas pārvietošanu. Dažas no aviolīnijām ļauj reģistrēties 24 stundas iepriekš, kas ir noderīgi lidojumiem agri no rīta. Lai uzzinātu vairāk par aviolīnijām, kas piedāvā iespēju reģistrēties lidojumam jau iepriekšējā dienā, skatiet www.mtr.com.

Kas jāzina, pirms doties

Vietējie likumi un etiķete

Aizmirstiet 20. gadsimta 70. gadu filmas, kurās atspoguļoja kaujas mākslas, izņemot, ja plānojat iesaistīties kādā bordeļa kautiņā. Jūs nedodaties uz Honkongu cīnīties ar triādēm. Te visi stingri ievēro likumus: kārtīgas autobusu rindas, policisti atrodas savās vietās, autostāvvietu darbinieki un visur izvietotas brīdinājuma zīmes, kas informē, kāda uzvedība nav pieļaujama. 

Ārpus Lan Kvai Fong (Lan Kwai Fong) un Vančai (Wanchai) bāru rajoniem iereibuši cilvēki ielās ir reti sastopami. Lai gan Honkongas ielas ir skaļas, te dzīvo konservatīva sabiedrība, kurā no apkārtējiem sagaida pieticīgu uzvedību; augstu vērtēta tiek ģimene, savukārt bērniem ir īpašs statuss - blondajiem bērniem bieži vien tiek glaudītas galvas, jo tiek uzskatīts, ka viņi nes veiksmi.

Nebrīnieties par cilvēkiem ar sejas maskām un respiratoriem. Pēc 2003. gada SARS uzplaiksnījuma pilsēta kļuvusi īpaši uzmanīga attiecībā pret higiēnu; ja esat saaukstējies, tad pieklājības normas prasa valkāt šāda veida masku (protams, tas nav obligāti). Dažos autobusos ir norādes par etiķeti klepus un saaukstēšanās gadījumā. Lielveikalos ikvienam pieejami roku higiēnas līdzekļi. Gripas sezonā (februāris/marts) ieteicams tomēr izmantot šādas maskas.

Pat, ja neesat Honkongā biznesa dēļ, var gadīties saskarties ar situāciju, kad kāds pasniegs vizītkarti. Saņemiet to ar abām rokām, izlasiet, kas uz tās rakstīts un izturieties ar cieņu. Arī pasniedzot kredītkarti, pieklājība prasa to darīt ar abām rokām.

Smēķēt aizliegts visās publiskajās vietās, ieskaitot pludmales un parkus.

Izvairieties uzdot jautājumus kādam, kurš acīmredzami labi nepārvalda angļu valodu. Mēģiniet neuzdot jautājumus, uz kuriem var atbildēt ar "jā" vai "nē" (piemēram, "Vai šis ir pareizais virziens?") – vietējie, cenšoties būt pieklājīgi, atbildēs "jā", pat ja tas nebūs pareizi.

Vīzas

1997. gadā Honkonga oficiāli kļuva par Ķīnas Tautas Republikas īpašo administratīvo rajonu. Latvijas pilsoņiem nav nepieciešama vīza, ja tie plāno uzturēties līdz 90 dienām, tomēr nav atļauts šeit strādāt. Ja plānojat šķērsot robežu, lai apmeklētu pārējo Ķīnas daļu (izņemot Makao), tad nepieciešama vīza. Honkongā atrodas Ķīnas vīzu birojs, tomēr vīzai jāpiesakās Latvijā, tāpēc, jau laicīgi nokārtojiet nepieciešamās formalitātes.

Ceļojums uz Honkongu
Foto: Publicitātes attēli


Laika apstākļi

Honkongā taifūnu sezona ilgst no maija līdz oktobrim. Pilsētā izveidota taifūnu signālu sistēma: ja taifūns atrodas 800km no Honkongas, tad iedarbojas gatavības signāls Nr.1; kad taifūns sāk tuvoties Honkongai, iedarbojas Nr.3; Nr.8 ieslēdzas, ja plānots, ka taifūns būs ļoti tuvu Honkongai. Atskanot 8. signālam, viss tiek slēgts. Vietējās televīzijas un radio stacijas informē par vētras attīstību, lai cilvēki var nokļūt mājās, pirms tiek slēgta sabiedriskā transporta sistēma. Atskanot 1. signālam, taifūna kustību var vērot Honkongas Observatorijas mājas lapā: www.hko.gov.hk .

Observatorijā izveidota arī lietus brīdināšanas sistēma ar krāsu skalu - no dzintara krāsas (zemākā bīstamība) līdz  sarkanai un melnai (augstākais līmenis). Stipras lietusgāzes vasaras mēnešos var izraisīt nopietnus plūdus un zemes noslīdējumus. Ja tiek izziņots melnās krāsas brīdinājums, ieteicams palikt, kur esat, izņemot, ja pastāv iespēja saskarties ar zemes noslīdējumu.

Ieteikums attiecībā par apģērbu (jebkuram gadalaikam): neskatoties uz to, ka Honkongā valda subtropu klimats, paņemiet līdzi vismaz vienu silto drēbju komplektu. Nenovērtējiet par zemu vēsās ziemas. Tūristiem nereti šķiet smieklīgi Honkongas Observatorijas izsludinātie "Aukstu laika apstākļu brīdinājumi", kad laukā ir +12 grādi, tomēr gaisa temperatūra ļoti ātri var mainīties no patīkami siltas līdz stindzinoši aukstai. Ēkas nav siltinātas, lielākajai daļai nav arī centrālās apkures, tomēr gaisa kondicionētāji turpina darboties autobusos, prāmjos, restorānos un lielveikalos. Ja plānojat doties pārgājienā, ņemiet līdzi cimdus un cepuri.
Vasarā: uz ielas var būt +36 grādi un 95 procentu mitrums, tomēr, iespējams, būs auksti, tāpēc paņemiet līdzi džemperi vai jaku.

Ja apmeklējat Honkongu lietus sezonā, tad ņemiet līdzi apavus, kurus nav žēl izmest, jo visticamāk, ka pēc šī ceļojuma tie vairs nebūs lietojami.

Noderīga informācija

Honkongas tālruņa kods ir 852.
Honkongas valūta ir Honkongas dolārs (kopš 1983. gada tas piesaistīts ASV dolāram pēc kursa HK$7,8 = US$1).
Neatliekamā palīdzība: 999.
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam