Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Jēkabpilī?
Foto: Jēkabpils TIC

Jēkabpils ir Daugavas izauklēta pilsēta, kurā apvienojušās kādreiz divas atsevišķas pilsētas - Krustpils un Jēkabpils. Jēkabpils nosaukta Kurzemes hercoga Jēkaba vārdā, bet patiesie Jēkabpils dibinātāji ir krievu vecticībnieki, kas šeit 17. gadsimtā apmetās hercoga kroņa muižas zemē un pie Salas kroga nodibināja Slobodu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pašreizējā teritorija izveidota 1962. gadā, apvienojot Jēkabpili Daugavas kreisajā krastā ar Krustpili labajā krastā. Jēkabpils ir astotā lielākā Latvijas pilsēta. Tā atrodas novadu un ceļu krustcelēs - 143 kilometrus no Rīgas, Latvijas Dienvidaustrumu daļā.

Krustpils pils - Jēkabpils Vēstures muzejs

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Jēkabpilī?
Foto: Jēkabpils TIC


Adrese: Rīgas iela 216 b, Jēkabpils

Iebraucot Jēkabpilī, noteikti nepabrauksiet garām Krustpils pilij, kas kopš 13.gadsimta uzticīgi pārrauga Daugavas krastus. Krustpils pils kopā ar tai blakus esošo Krustpils luterāņu baznīcu veido Jēkabpilij raksturīgo Daugavas labā krasta siluetu.

Krustpils pili iespējams apskatīt gida vadībā. Individuālajiem apmeklētājiem tiek piedāvātas ekskursijas ar audiogidiem latviešu, krievu, angļu un vācu valodās. Tūristu grupām, ģimenēm, draugu kompānijām piedāvājam muzejā uzkavēties ilgāk un izgatavot īpašo Krustpils pils sveci, ziepes no dabīgiem materiāliem vai nobaudīt baronu fon Korfu iecienītākās siera šķirnes.

Pils viduslaiku pagrabos iespējams dzirdēt noslēpumainos Brūnās dāmas smieklus. Izstāžu zālē un vārtu tornī var aplūkot mākslas izstādes, no torņa skatu platformas vērot pilsētas panorāmu.

Vairāk informācijas muzeja mājaslapā www.jekabpilsmuzejs.lv.

Krustpils saliņa

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Jēkabpilī?
Foto: Jēkabpils TIC

Atrodas pretī Krustpils Kultūras namam 

Krustpils saliņa (vēsturiski – Ādamsona saliņa) kļuva par vienu no iecienītākajām pilsētnieku atpūtas vietām pēc tam, kad 20. gadsimta 50. gados tika uzcelta brīvdabas estrāde. No agra pavasara līdz pat vasaras norietam te notiek dažādi kultūras un izklaides pasākumi, kas pulcē tūkstošiem jēkabpiliešu un pilsētas viesu. 

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Jēkabpilī?
Foto: Jēkabpils TIC

Vasaras vidū jau par tradīciju kļuvuši Operas dienas Latvijas Nacionālā baleta brīvdabas izrādes Krustpils saliņā. 

Arī parastās darba dienās uz romantiskā tiltiņa, kas savieno salu ar Krustpils parku, pastāvīgi redzami gājēji, kas saliņā rimti izbauda tās unikālo atrašanās vietu. Te paveras brīnišķīgs skats uz Daugavas ieskauto pilsētas panorāmu, ūdens kluso sanēšanu papildina putnu balsis. Saliņā ikviens var smelties sev iedvesmu gan mierīgā un netraucētā atpūtā, gan mūsdienīgos un dinamiskos pasākumos. 2009. gadā tika uzsākta saliņas un brīvdabas estrādes rekonstrukcija, kas tika pabeigta un nodota ekspluatācijā 2010. gada jūlijā. Labiekārtota autostāvvieta, bērnu rotaļu laukums, kā arī rekonstruēts tilts. 

Uz saliņas lepni zaļo arī liepa, kas ir valsts nozīmes dižkoks. Te ir izveidoti arī atraktīvi vides objekti, kas sniedz iespēju iemūžināt sevi Jēkabpils pastkartēs.

"Sēļu sēta" - Jēkabpils Vēstures muzeja brīvdabas filiāle

Adrese: Filozofu iela 6  (atvērta no 1. maija līdz 31. oktobrim) 

Daugavas kreisajā krastā izvietojusies Jēkabpils Vēstures muzeja brīvdabas nodaļa "Sēļu sēta". Šeit pastāvīgajā ekspozīcijā apskatāmi vairāki Sēlijas novada tautas celtniecības pieminekļi – dzīvojamā ēka, klēts, dzirnavas, pirts u.c., kā arī sēļu zemnieka sadzīve un darba rīki.
"Sēļu sēta" ir iecienīts Jēkabpils pilsētas viesu tūrisma apskates objekts, klusa atpūtas vieta pilsētas iedzīvotājiem un sadziedāšanās, sadancošanās vieta dažādu Latvijas novadu folkloras kopu dalībniekiem.

Jēkabpils Vecpilsētas laukums

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Jēkabpilī?
Foto: Lietotājs Lāsma Sk


Laukums starp Pasta, katoļu, Brīvības ielu un Viestura ielām. 

Vecpilsētas laukums izveidojās 20. gadsimta sākumā. 2010.gadā laukums tika pārbūvēts. Jēkabpilī, Vecpilsētas laukumā ir atdzīvojusies vēsture. No gandrīz gadsimtu ilgām dzīlēm tajā ir atgriezusies sestdienas tirgus godība. Tas ir pilsētas centrālais laukums – senā ostas un tirgus laukuma teritorija. Te izvietojas norāžu stabs, aka un svari – atgādinājums par kādreizējo tirgus laukumu, kā arī pilsētas stāsts, ko veido no senām fotogrāfijām izkāpušie jēkabpilieši.

Jēkabpils simbols ir lūsis, kas redzams arī Jēkabpils ģerbonī. Sena leģenda vēsta, ka hercogs Jēkabs, tuvajos mežos medīdams, nošāvis lūsi. Par godu šim notikumam Slobodai pie Salas kroga tiek dāvātas pilsētas tiesības un dots vārds - Jakobštadt (tautā - Jēkabmiests) un tagad Jēkabpils.Lūša figūra savu vietu atradusi strūklakas malā, sperot soli pāri simboliskai upei Daugavai – strūklakai, kas met krāces mutuli. .

Pēc atpūtas Vecpilsētas laukumā, tautas nama priekšā var aplūkot ēkas, kas veido Vecpilsētas laukuma vēsturi, un iztēlē zīmējot laukuma ainavu 100 gadus atpakaļ. Laiks rit uz priekšu, bet šeit tas ir nedaudz apstājies.

Daugavas aizsargdambis

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Jēkabpilī?
Foto: Jēkabpils TIC

Atrodas abpus Daugavai Jēkabpils pilsētā

Jēkabpils galvenā rota nenoliedzami ir Daugava – Latvijas likteņupe, kas sadala un vieno pilsētu. Mūsdienās Jēkabpils pilsētas iedzīvotāju ikdienas runā ir saglabājies stingrs abu Daugavas krastu dalījums - Krustpils labajā krastā (Latgalē) un Jēkabpils kreisajā (Sēlijā). Daugavas, kas plūst cauri pilsētai allaž ir bijusi lieciniece vēstures mainīgajiem notikumiem tās krastos. Varbūt tāpēc Jēkabpils sauklis ir labo pārmaiņu pilsēta. 

Pilsētu no Daugavas aizsargā dambis. Daugavas aizsargdambi sāka būvēt pēc 1981. gada lielajiem plūdiem. 2011. gada vasarā notika dambja rekonstrukcijas un labiekārtošanas darbi. Tagad šeit, pastaigājoties pa gājēju taku gar Daugavu, var baudīt upes rāmo tecējumu un vērot pilsētas ēku siluetus un atspulgus likteņupes ūdeņos. 

Jēkabpils Sv. Gara pareizticīgo baznīca un vīriešu klosteris

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Jēkabpilī?
Foto: Jēkabpils TIC

Adrese: Brīvības iela 200

Dievnams celts 19. gadsimta otrajā pusē bizantiešu stilā. Tā piecu kupolu siluets ir neatņemama pilsētas panorāmas sastāvdaļa. Klostera sētā atrodas arī Sv.Nikolaja Brīnumdarītāja baznīca, kas unikāla ar savu miniatūro izmēru (17x19,5 metri). Kopš 2008.gada dievnamā ir atgriezusies Jakobštates Dievmātes Marijas brīnumdarošās ikonas kopija, kas ik gadu pulcē lielu skaitu svētceļnieku. 

Jēkabpils pilsētā salīdzinoši daudz baznīcu un ir pārstāvētas visas tradicionālās kristīgās konfesijas. Šeit atradīsiet gan luterāņu, katoļu, baptistu, pareizticīgo gan vecticībnieku dievnamus. Kopumā 10 dievnami.

Trešdienas tirgus laukums

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Jēkabpilī?
Foto: Jēkabpils TIC

Adrese: Brīvības iela 208

2012.gada nogalē Jēkabpilī atjaunots skvērs Brīvības ielā pie Sv.Gara pareizticīgo baznīcas. Skvēru "atdzīvinājusi" tēlnieka Gaita Burvja skulptūra "Zirgs ar ratiem", kā arī aka ar iegravētiem labajiem vēlējumiem Jēkabpils pilsētai. Skvēru rotā arī vienotā stilā ar pārējiem vides objektiem veidots karuselis. 

Objekti atrodas vēsturiskajā Trešdienas tirgus laukumā. Šajā vietā hercogs Jēkabs 1670.gadā pasludināja pilsētu par nodibinātu. Trešdienās te notika aktīva tirgošanās, tas bija vecākais pilsētas tirgus un agrākais vēsturiskais centrs.

Strūves parks

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Jēkabpilī?
Foto: Jēkabpils TIC

Laukums starp Brīvības, Strūves, Pļaviņu un Blaumaņa ielām

Strūves parks, pirmās brīvvalsts laikā saukts Kroņa dārzs – bija jēkabpiliešu iecienīta atpūtas un izpriecu vieta. Parku slavenu padarīja akadēmiķa, Tartu universitātes profesora, astronoma un ģeodēzista Vilhelma Strūves (1793-1864) veikto ģeodēziskā loka mērījumu punkts. Šogad aprit jau 10 gadi kopš Strūves ģeodēziskais loks ir UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā.

Latvijas teritorijā Strūve un Tenners uzmērīja 16 ģeodēziskā loka punktus, no kuriem divi - Jēkabpilī un Sestukalnā – iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Šis ģeodēziskais loks kā ģeodēzisko uzmērījumu sistēma bija pirmā instrumentālās uzmērīšanas metode, kas ļāva precīzi noteikt Zemes izmērus un formu.

Jēkabpils Meža parks un Radžu ūdenskrātuve

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Jēkabpilī?
Foto: Publicitātes foto

Atrodas pilsētas nomalē Meža parka ielā

Parks stādīts 1966.gadā, lai pasargātu pilsētu no dolomītu karjera izstrādes putekļiem. Uz vienas no ūdenskrātuves saliņām atrodas Radžu dižakmens (tā augstums ir 3,1 metri un apkārtmērs 19,5 metri). 

Meža parkā ir iespējams nomāt laivas, nesteidzīgā gaisotnē nodoties makšķerēšanai. Ziemā šeit ir atvērta slēpošanas trase, darbojas kalns ar pacēlāju, kā arī ledus auto trasē notiek tradicionālās ziemas braukšanas sacensības "Lūsis". 

Jēkabpils Mežaparkā ir uzstādīta vissezonas kameršļūkšanas trase, kas pieejama parka apmeklētājiem visu gadu. Jau piecus gadus Radžu ūdenskrātuves pludmalē plīvo Zilais karogs, kas ir pasaules populārākais tūrisma ekosertifikāts. Ģimenēm, bērniem un citiem interesentiem Mežaparkā ir iespējams apmeklēt Lūša šķēršļu un Pēdu taku, draugu pulkā spēlēt pludmales volejbolu vai strītbolu. Šeit bieži tiek organizētas sacensības un citi sporta pasākumi aktīvā dzīvesveida piekritējiem. 

Mans's- Mākslas galerija

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Jēkabpilī?
Foto: Mans’s


Adrese: Brīvības iela 154

Viena no pirmajām privātajām mākslas galerijām Latvijā. Galerijas plašajās telpās apskatāmas latviešu un ārvalstu meistaru gleznas, keramika, rotaslietas, lietišķās mākslas priekšmeti, suvenīri. Galerija ir Latvijas Galeriju asociācijas biedre, un tās darbība tiek regulāri atspoguļota izdevumā "Galeriju ceļvedis". Te regulāri tiek izstādīti ne tikai vietējo, bet arī Latvijā pazīstamu un ārzemju mākslinieku darbi.

Jēkabpils Tūrisma informācijas centrā

Brīvdienu maršruts: Ko apskatīt Jēkabpilī?
Foto: Lietotājs Lāsma Sk

No 1. oktobra līdz 31. aprīlim
Darba dienās: 8:30-17:00
Sestdienās, Svētdienās: Slēgts

No 1. maija līdz 30.septembrim
Katru dienu: 8:30 - 17:00

Mājaslapa: visit.jekabpils.lv 

E-pasts: tic@jekabpils.lv

Adrese: Brīvības iela 140/142

Tālrunis: +371 652 33822

Materiāls tapis sadarbībā ar Jēkabpils Tūrisma informācijas centru

map-embed.com

Tags

Daugava (upe) Krustpils Zilais karogs UNESCO Jēkabpils Latvija Eiropa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form