Latgaliskas brīvdienas Krāslavā – 146 ezeri, Daugavas loki, pils un amatnieki
Foto: Publicitātes foto

Krāslavas novadā ir 146 ezeri, kas vasaras karstumā aicina veldzēties, bet ziemā dod iespēju slidot, slēpot un makšķerēt – ūdeņos mīt lielas līdakas, asari, līņi un zuši. Krāslavā ir arī pēdējā neskartā vieta Latvijā, kur var redzēt Daugavu plūstam savā dabīgajā tecējumā bez hidroelektrostaciju ietekmes.

Turklāt Krāslavas novadā ir vienīgais pierobežas punkts Latvijā, kur tiek sargāta upes - ūdens robeža. Krāslavā ceļotājus sagaida arī leģendām apvīta pils un neparasti dievnami, bet aktīvākajiem ceļotājiem patiks zemnieku saimniecības un amatnieku darbnīcas.

Ko apskatīt Krāslavā

Grāfu Plāteru pils komplekss ar parku

Latgaliskas brīvdienas Krāslavā – 146 ezeri, Daugavas loki, pils un amatnieki
Foto: Publicitātes foto


Novada attīstībā svarīga loma bijusi grāfu Plāteru dzimtai. Viņi te dzīvoja, strādāja, svinēja svētkus, priecājās un skuma. Arī mīlēja... Liktenis bija lēmis, ka Krāslavas grāfu atvasei mīlestība bija gaužām skumja. Smeldzīgais notikums stāstos un sarunās tiek atdzīvināts arī mūsdienās – pastaigājoties pils pagalmā un parkā.

Latgaliskas brīvdienas Krāslavā – 146 ezeri, Daugavas loki, pils un amatnieki
Foto: E.Škutāne

18. gadsimtā celtais pils komplekss bijusi grāfu Plāteru dzimtas rezidence. Tās celtniecība pabeigta 1791. gadā, bet pils sienu interjera gleznojumi ir 18. gadsimta Latgales laicīgās arhitektūras izcilākais piemineklis.

Kad pils apskatīta, jāizstaigā arī to ieskaujošais ainavu parks Daugavas ielejas nogāzēs. Tajā ir ap 70 dažādu koku un krūmu sugas. Parkā ir atjaunota grota ar noslēpumaino "pazemes eju" un pils sargu – lauvu. Savukārt no skatu laukuma pie pils paveras aizraujoši skati uz Daugavu un pilsētu. Mūsdienās parks ir iecienīta pilsētnieku un viesu pulcēšanās vieta.
Pēc renovācijas bijušajā stallī ir iekārtota Amatu māja, kur tiek rīkoti dažādi pasākumi un radošās darbnīcas.

Latgaliskas brīvdienas Krāslavā – 146 ezeri, Daugavas loki, pils un amatnieki
Foto: Krāslavas TIC arhivs

Bijušajā pārvaldnieka mājā tagad atrodas Krāslavas novada TIC un starptautiskais kulinārā mantojuma centrs, bet vienā no kompleksa ēkām atrodas Krāslavas Vēstures un mākslas muzejs. Muzejā var apskatīt neparastu ekspozīciju - "Pieci airi", kas izvietota 17 metrus garā, improvizētā laivā, kā arī izstādi "Grāfa Plātera notāra kabinets".

Vairāk informācijas: 65623586, Pils iela 6, Krāslava, kraslavas_muzejs@inbox.lv, www.kraslavaspils.lv

Karņicka kalns

Latgaliskas brīvdienas Krāslavā – 146 ezeri, Daugavas loki, pils un amatnieki
Foto: Z.Ločmele


No Karņicka kalna paveras visburvīgākais skats uz pilsētu, pastāstīja Tūrisma informācijas centrā. Bet, kas tad tas Karņicks tāds? Izrādās ar šo vietu saistās romantiska leģenda par lielu un uzticīgu mīlestību starp grāfa Plātera meitu Emīliju un poļu virsnieku Josifu Karņicki. Tas noticis 1838. gadā. Vienā no greznajām pils ballēm pilī grāfa Plātera meita iepazinusies ar Eversmuižas īpašnieku, virsnieku Josifu Karņicki. Jaunieši, kā jau to varēja gaidīt, iemīlējuši viens otru. Taču šai mīlai šķēršļus licis meitenes tētis - grāfs Plāters, kurš bija iecerējis savu meitu izdot pie kāda dižciltīgāka un bagātāka augsto aprindu cilvēka. Viss beidzies traģiski - Emīlija un Josifs, izmisuma dzīti, gluži kā Romeo un Džuljeta nolēma doties nāvē. Josifs – nošauties vienā no Krāslavas pakalniem, bet Emīlija – izlēkt no pils trešā stāva loga. Pēc norunātas zīmes naktī no 3. uz 4.augustu Josifs nošāvās, bet Emīliju pēdējā brīdī izglāba viņas kalpone.

Latgaliskas brīvdienas Krāslavā – 146 ezeri, Daugavas loki, pils un amatnieki
Foto: Z.Ločmele

Josifs Karņickis apglabāts nāves vietā, kur uzstādīts piemineklis ar uzrakstu: "Netiesājiet un jūs netiksiet tiesāti!" Līdz pat šodienai tautā šo pauguru sauc par Mīlestības kalnu, bet avotiņu, kas tek tā pakājē – par Mīlestības avotiņu.

Adrese: Augusta iela (aiz nama Nr.28), Krāslava, tic@kraslava.lv, www.visitkraslava.com

Krāslavas Sv.Ludviga Romas katoļu baznīca

Latgaliskas brīvdienas Krāslavā – 146 ezeri, Daugavas loki, pils un amatnieki
Foto: Publicitātes foto


Krāslavas katoļu baznīca ir spilgtākais Latgales baroka arhitektūras paraugs. 2015. gadā baznīcā pabeigti vērienīgi restaurācijas darbi -12 gadu laikā restaurēts baznīcas centrālais altāris, altārglezna "Svētais Ludvigs dodas krusta karā", kā arī Filipo Kastaldi 18. gadsimta 60. gados gleznotā altāra freska.

Šajā baznīcā atrodas Sv. Donata mocekļu relikvijas, kas piesaista lielu skaitu ticīgo, tādējādi padarot Krāslavu par otro lielāko svētceļotāju vietu Latgalē pēc Aglonas.
No maija līdz septembrim dievnams atvērts no pulksten 6.30 līdz 18.30. Citā laikā iepriekš jāpiesakās.

Interesanti, ka baznīcā var pieteikt privātus ērģeļmūzikas koncertus, kuros tiek atskaņoti J.S.Baha, G.F.Hendeļa, D.D.Šostakoviča un R.A.Šūmaņa skaņdarbi. Tālrunis koncerta pieteikšanai: +371 28846157.

Kontakti: 656 22201, 656 23939, Baznīcas iela 2a, Krāslava, tic@kraslava.lv, www.visitkraslava.com.

Dabas parks "Daugavas loki"

Latgaliskas brīvdienas Krāslavā – 146 ezeri, Daugavas loki, pils un amatnieki
Foto: No brīvdienu mājas Šķērskalni arhīva


Dabas parks izvietojies Latvijas likteņupes Daugavas ielejā Augšdaugavas aizsargājamo ainavu apvidū 12 372 hektāru platībā. Tas plešas abos Daugavas krastos no Krāslavas līdz Salienas pagastam Daugavpils novadā. Raksturīgākā dabas īpatnība ir astoņi lieli Daugavas loki – tā ir raksturīgā ainava, ko ikviens atceras no 10 latu naudaszīmes. Parka teritorijā atrodami daudzi dabas un kultūrvēsturiskie pieminekļi. 2011.gadā tas iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā.

Kontakti: www.visitkraslava.com, www.visitdaugavpils.lv.

Adamovas dabas taka

Unikāla iespēja iepazīt dabu tās daudzveidībā. Šeit ir izveidojušies optimāli apstākļi bagātīgās floras un faunas eksistencei. Adamovas takas garums ir 1,8 kilometri. Takas konfigurācija ir sarežģīta – tā met cilpas, virzās gan uz augšu, gan uz leju. Taka sākas Krāslavā, no skatu laukuma (iebraucot pilsētā no Daugavpils puses). Pa to ejot, paveras lielisks skats uz Daugavas ieleju.

Adrese: Augusta ielas sākums, Krāslava

Priedaines skatu tornis

Šis ir viens no augstākajiem koka skatu torņiem Latvijā (32 metri). No tā paveras brīnišķīgs skats uz Daugavas senleju un Krāslavu.

Adrese: Priedaine, Krāslava, GPS: 55.892807, 27.147560

Source

Tūrismagids

Tags

Aktīvā atpūta Daugava (upe) Daugavpils Ekskursija Krāslava Lasāmgabali Latgale Krāslava Latvija Eiropa
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form