17. septembrī dodies baudīt Rudenāju svētkus Jūrmalas Brīvdabas muzejā
Foto: Jūrmalas valstspilsētas administrācija

17. septembrī Jūrmalas Brīvdabas muzejs no pulksten 13 līdz 16 aicina uz
Rudenāju svētkiem. Ikviens apmeklētājs varēs iesaistīties senās spēlēs, piedalīties dažādās meistarklasēs, vērot amata pratēju veiklo darbu, kā arī uzklausīt viņu stāstījumus. Savukārt Jumja gadatirgū būs iespēja iegādāties rudens veltes un amatnieku darinājumus, informē Jūrmalas Brīvdabas muzeja pārstāve Līga Strazda.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kopš laikiem, kad cilvēki sāka sev audzēt labību un iekopt dārzus, vasaras nobeigums un rudens sākums bijis svētku brīdis, jo visa gada laikā izaudzētais ir novākts un nogādāts zem jumta. Latvieši dažādos novados un laikos šos svētkus sauca par Apkūlībām, (jo labība ir nokulta) vai Apjūmībām — par godu auglības dievībai Jumim, bet Jūrmalas Brīvdabas muzejā šiem ražas svētkiem ir dots Rudenāju vārds.

Svētki noslēdz gada auglīgo daļu un sagatavo dabu mieram. Tomēr pirms ieiet veļu laikā, Rudenājos ir kārtīgi jāizpriecājas, lai auglības dzirksts saglabātos līdz nākamā pavasara cēlienam. Senajos rudens gadskārtas rituālos lielā cieņā bija auglības dievība Jumis. To dzina pa lauku līdz noķēra un palika zem akmens, lai tas tur paliktu līdz nākamajam gadam. Jumja svētkos pušķoja sētu ar vārpām un vainagiem. Pateicībā Jumim cēla galdā lielu maizes klaipu, kas cepts no "triju dienu maluma" un citas rudens veltes. Tika ēsts, dzerts, dziedāts un muzicēts. Arī gadatirgus bija ražas svētku sastāvdaļa.

17. septembrī muzeja "Turīgā zvejnieka mājas" virtuves krāsnī saimniece ceps maizi. Tepat muzejā būs nopērkami siers, medus, dārzeņi un vīns. Ražas tirgotāji un amatnieki ne tikai pārdos savus izstrādājumus, bet rādīs arī amatu prasmes un pastāstīs par saviem īpašajiem produktiem, piemēram, eko dārzeņu audzēšanu. Tirgū būs sastopama Jūrmalas virtuālā kopa "Jūrmalas Amatnīca", kurā apvienojušies seno un tradicionālo amata prasmju meistari un vietējie mājražotāji.

Darbosies arī "Ritma un skaņu meistardarbnīca", kurā Nils Īle un Maija Sējāne aicinās lielos un mazos kopīgi pamuzicēt ar perkusijām. Šī nodarbe vieno jebkura vecuma cilvēkus. Perkusijas ir mūzikas instruments, kas rada skaņu piesitot, pakratot, berzējot vai jebkādi citādi izraisot vibrācijas. Perkusijas sevī ietver arī netradicionālus instrumentus, kā piemēram balsi, ķermeni, dabā iegūtus materiālus – riekstus, izkaltētus ķirbjus, kokus, akmeņus, ūdeni vai zirga pakavus. Šī muzikālā meistardarbnīca aizraujošā veidā attīsta koordinācijas spējas, uzdrošināšanos, ieklausīšanās prasmi, spēju sastrādāties komandā, ritma izjūtu, radošo fantāziju, iemaņas improvizācijā un intelektuālo domāšanu.

Ieeja ražas svētkos bez maksas.

Seko TūrismaGids.lv arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.