Kā nokļūt mājās no lidostas, ja esi atgriezies no valsts ar paaugstinātu Covid-19 inficēšanās risku? Vai pārējie mājinieki drīkst turpināt savu ierasto ikdienu – iet uz darbu, pie ārsta, uzņemt viesus – ja mājās kāds ir pašizolācijā? Vai drīkst doties pastaigās? Bet ja nodod analīzes un atbilde ir negatīva, vai drīkst neizolēties? "Delfi" vērsās pie Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālistiem, lai gūtu atbildes uz biežāk uzdotajiem praktiskajiem jautājumiem par pašizolēšanos.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Mana meita mācās Lielbritānijā. Tur jau tika paziņots, ka mācību gads sāksies tiešsaistē. Lai ekonomētu līdzekļus, nolēmām, ka bērns uz laiku atgriezīsies Latvijā. Bet kā? Nav skaidrs pat, kā no lidostas nokļūt mājās. Mums nav ne auto, ne vadītāja tiesību. Ģimene dzīvo samērā šaurā dzīvoklī – mēs nevaram atļauties pašizolāciju kopā ar bērnu un nebraukt uz darbu..."

"Atgriezāmies no ceļojuma pa Poliju. Nepagāja ne divas dienas, kā šī valsts, kas mūsu atgriešanās dienā tika uzskatīta par drošu, nonāca "aizdomīgo" sarakstā. Darba devējs apgalvo, ka man tagad jāievēro 12 dienu pašizolācija. Vai tiešām?"

"Delfi" redakcijā lasītāji regulāri vēršas ar jautājumiem, kā viņiem pielāgoties jaunajam režīmam, ko diktē pandēmija. Kas ir pašizolācija? Vai tā atšķiras no karantīnas, kurā jebkuri kontakti ir bīstami? Un cik obligāti ir visi speciālistu ieteikumi?

Starp jaunreģistrētajiem ar Covid-19 saslimušajiem aizvien biežāk ir cilvēki, kas vīrusu atveduši no ārvalstīm. Lai nepieļautu jaunu epidēmijas uzliesmojumu, Latvijā tiek rekomendēts 14 dienu pašizolācijas režīms pēc atgriešanās no valstīm ārpus Eiropas Savienības (ES) robežām, kā arī tām ES valstīm, kurās kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits 14 dienu periodā pārsniedz 15 personas uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Šī rekomendācija attiecas arī uz tām personām, kas šajās valstīs pabijušas tikai tranzītā, piemēram, lidojums ar pārsēšanos Londonā.

SPKC mājaslapā atrodamais "riska" valstu saraksts regulāri tiek atjaunināts. Šodien "sarkanajā sarakstā" ir Zviedrija un Portugāle, "dzeltenajā" – Lielbritānija, Rumānija, Bulgārija un Luksemburga. Periodiski sarakstā nonāk arī Polija, bet pēc brīža atkal no tā izkrīt.

Oficiālajā vietnē Covid19.gov.lv ir visnotaļ skops apraksts par prasībām, kas jāievēro cilvēkiem pašizolācijā. Šīm personām iesaka nedoties uz darbu (tajā pašā laikā darbnespējas lapa netiek izsniegta) un publiskām vietām, vairīties no tuva kontakta ar cilvēkiem, neuzņemt viesus, neizmantot sabiedrisko transportu, mazgāt un dezinficēt rokas, divreiz dienā mērīt temperatūru...

Tomēr pirmās problēmas parādās tūlīt pēc ierašanās no "nedrošās" valsts. Piemēram, kā nokļūt mājās, ja nav sava auto un autovadītāja apliecības? Pašizolācijas režīmā nav ļauts izmantot sabiedrisko transportu. Turpinājums ir vēl skaudrāks: kas notiks ar pārējiem mājsaimniecībā dzīvojošajiem? Vai arī viņi automātiski nonāk pašizolācijā? Bet varbūt nevajag mocīties, vienkārši nododot analīzes un turpinot dzīvot?

Visas problēmsituācijas "Delfi plus" skaidro SPKC pārstāve Edīte Tetere, kas vērš uzmanību uz to, ka visi pašizolācijas noteikumi ir Ministru Kabineta noteikti, tos vajag ievērot. Tomēr lielākoties tie definēti, paļaujoties uz sabiedrības pratību: "Jāsaprot, ka no viena cilvēka vidēji var inficēties trīs, bet tālāk ķēdīte pletīsies plašumā un mēs atgriezīsimies tur, kur jau bijām. Šobrīd saistībā ar režīma atvieglojumiem un robežu atvēršanu saslimstības līmenis pasaulē aktīvi aug. Skatīsimies nākotnē tālāk nekā vienu, divas dienas!"

Gluži kā apstiprinājums šiem vārdiem ir Lietuva, kurā prasības par pašizolāciju kļuvušas stingrākas tām personām, kas atgriezušās no 50 paaugstināta riska valstīm.

Kā nokļūt mājās no lidostas?


Mājās doties drīkst sabiedriskajā transportā, taksometrā vai personīgajā auto. Sabiedriskajā transportā obligāti jāizmanto sejas aizsargmaska un iespēju robežās jāievēro divu metru distance no citiem.

Braucot ar privāto auto, nevajadzētu mesties karstos apskāvienos ar sagaidītājiem. Ideālajā variantā – mašīna tiek jums atstāta, kā arī sagatavots viss nepieciešamais dzīvei pašizolācijā. Ja tādas iespējas nav, tad no ārvalstīm atbraukušajām personām jāsēž automašīnas aizmugurējā sēdvietā. Ar sejas aizsargmasku. Jācenšas pēc iespējas mazāk pieskarties auto sēdekļiem un rokturiem, visu apstrādāt ar dezinfekcijas līdzekli – gan pirms iekāpšanas, gan pēc brauciena.

Ne tuviniekiem, ne taksometra vadītājam, kas veduši šādu pasažieri, nav nepieciešama pašizolācija, tomēr tiek rekomendēts divas nedēļas vērot savu veselības stāvokli un pašsajūtu. Jebkuru aizdomu gadījumā jāsazinās ar ārstu, ziņojot par iespējamo kontaktu ar inficēto. Pie ārsta nedrīkst doties bez brīdinājuma – vispirms jāsazinās pa tālruni un jāizstāsta situācija. Ārsts lems par turpmāko rīcības plānu: kur nodot analīzes un ko darīt.

Kādas neērtības "bīstamais" atbraucējs rada mājiniekiem?


Ideālajā situācijā pašizolāciju organizēt atsevišķā mītnē. Ja tādas iespējas nav, tad savā dzīvesvietā – pārējiem mājokļa iemītniekiem pašizolācija nav jāievēro, viņi drīkst turpināt ierastās ikdienas gaitas: doties uz darbu, pastaigās, apmeklēt ārstniecības iestādes. Tomēr viņiem jāievēro profilakses pasākumi. Ja ir iespēja, pašizolācijā esošajam cilvēkam jānodrošina atsevišķa istaba, atsevišķi galda piederumi un trauki, veļas mazgāšana viskarstākajā temperatūrā, regulāri jādezinficē virsmas, ledusskapis, telefoni, rokturi... Visiem regulāri jāmazgā rokas. Sejas aizsargmasku mājās jāvalkā vien tad, ja parādās elpceļu saslimšanas simptomi, turklāt nekavējoties jāvēršas pie ārsta. Jāizvairās no ciešiem kontaktiem, kā arī nekādā gadījumā nedrīkst uzņemt viesus.

Kur drīkst doties pašizolējusies persona?


Maksimāli jācenšas palikt mājās. Ārkārtējas nepieciešamības gadījumā (ja nav citu iespēju) drīkst doties uz aptieku, pārtikas preču veikalu, stingri ievērojot distanci un valkājot aizsargmasku. Vislabāk – atrast kādu, kas visu nepieciešamo piegādās līdz mājoklim bez kontaktēšanās.

Vai drīkst doties pastaigās?


Pastaigas atļautas tikai vienatnē un vietās, kur nav citu cilvēku.

Vai drīkst apmeklēt ārstu?


Medicīniskā palīdzība iespējama vien neatliekamā situācijā. Nepieciešamības pakāpi tālruņa sarunā nosaka ģimenes ārsts vai neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta dispečers.

Vai "bīstamais" viesis drīkst apmesties viesnīcā?


Jā, drīkst apmesties viesnīcā vai viesu namā, bet pirms tam nepieciešams brīdināt naktsmītni par to, ka viesis ir atgriezies no riska valsts. Ne visās viesnīcās ir gatavi uzņemt šādus viesus, tomēr ir tādas naktsmītnes, kurās to dara, ievērojot drošības pasākumus. SPKC mājaslapā atrodams viesnīcu saraksts, kuras piedāvā pašizolācijas iespējas. Naktsmītnes, kurās labprāt šobrīd uzņem viesus, apkopojis arī "Lauku ceļotājs".

Ja apmeklētā valsts nonākusi riska grupā pēc atgriešanās


Ja atgriešanās brīdī apmeklētā valsts SPKC mājaslapā ir sarkanajā vai dzeltenajā sarakstā, pašizolācija ir jāievēro. Sarežģītāks jautājums – ko darīt tiem, kas atgriezušies no zemes, kas nav šajā sarakstā, tomēr turpmāko 14 dienu laikā iekļuvusi riska grupā? Visdrīzāk – jā, pašizolācija jāievēro, jo saslimšanas risks ir augsts. Tomēr noteikumos nav prasības pašizolēties šādā gadījumā.

Ja atgriešanās brīdī apmeklētā valsts ir sarkanajā vai dzeltenajā sarakstā, bet turpmāko divu nedēļu laikā no tā izkrīt, pašizolāciju drīkst pārtraukt – neatkarīgi no tā, cik dienas pavadītas šādā režīmā.

Kas kontrolē pašizolāciju? Vai var sodīt?


Atgriešanās no "bīstamās valsts" nav jāreģistrē, tomēr uz robežas pastāv iespēja aizpildīt anketu. Agrāk pašizolācijas ievērošanu kontrolēja policija. Tagad formālas kontroles nav. Valsts paļaujas uz iedzīvotāju apzinīgumu un sadarbošanos. Uzraudzības nav, tāpat arī sodu. Tomēr, ja iedzīvotāji ļaunprātīgi ignorēs ierobežojumus, iespējams jauns epidēmijas vilnis (kā redzam, pēdējā laikā saslimšanas gadījumi ir tieši no "riska valstīm" iebraukušo vidū), un atkal būs jāievieš stingrāki ierobežojumi.

Vai pašizolācijas vietā var nodot analīzes uz Covid-19?


Turpmāk ikviens Latvijas iedzīvotājs var veikt valsts apmaksātu Covid-19 testu, iepriekš zvanot pa tālruni 8303 un vienojoties par analīžu laiku un vietu. Bet vai negatīvu rezultātu gadījumā drīkst pārtraukt pašizolāciju? Nē! Tests norāda vien par vīrusa klātbūtni konkrētajā analīžu brīdī, šodien tas var būt negatīvs, bet jau nākamajā dienā – pozitīvs. Tādēļ, lai būtu pilnībā drošs, jānogaida 14 dienu inkubācijas periods, nepakļaujot riskam tuviniekus, kolēģus un draugus.

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt rakstu, iegādājies abonementu. Ja jau esi abonents,
Kāpēc abonēt?

Tags

Koronavīruss Covid-19 DELFI plus Lasāmgabali Slimību profilakses un kontroles centrs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.