Iepazīsti Mangaļsalas nocietinājumus ar bezmaksas audiogidu
Foto: Publicitātes foto

Izveidots bezmaksas audiogids par Mangaļsalas nocietinājumiem, kas iepazīstinās ar dažādu gadsimtu militārajām būvēm: Krievijas impērijas bunkuriem (1874–1912), Latvijas brīvvalsts laika nocietinājumiem (1928), padomju gadu munīcijas noliktavām un citiem interesantiem objektiem. Mangaļsalā pieejamās pastaigu takas ļaus iepazīt Piejūras dabas parku ar tā mežiem un kāpām. Vērīgākajiem Mangaļsalas audiogida klausītājiem būs iespēja piedalīties konkursā un laimēt vērtīgas ceļošanai noderīgas balvas, informē Rīgas plānošanas reģiona projektu koordinatore Iveta Šķiliņa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Rīgā un tās apkārtnē būs grūti atrast otru tādu apkaimi, kura dabas un vēstures mantojuma bagātībā spētu mēroties ar Mangaļsalu. Diemžēl šī teritorija ilgu laiku nebija pieejama sabiedrībai un pazuda no mentālajām kartēm. Lai dotu iespēju interesentiem iepazīt unikālo krasta aizsardzības nocietinājumu teritoriju Mangaļsalā, Rīgas plānošanas reģions projekta "Militārais mantojums" ietvaros izveidoja audiogidu "Mangaļsalas nocietinājumi". Audiogids pieejams ceļojumu aplikācijā "izi.Travel" (iOS, Android). Ikvienam ir iespēja jebkurā laikā doties ekskursijā un noklausīties piecpadsmit stāstus par dažādos gadsimtos celtajām būvēm.

Ko piedāvā audiogids "Mangaļsalas nocietinājumi"

Ekskursijas laikā iespējams uzzināt par Latvijas armijas Sapieru pulka celto bunkuru 1928. gadā, kas tolaik bija viens no pirmajiem šāda veida bunkuriem Baltijas jūras krastā; par munīcijas noliktavām, kur mājvietu sev atradusi Latvijā otrā lielākā ziemojošo sikspārņu kolonija; par 1912. gadā būvētajām krasta artilērijas baterijām; par Mangaļsalas teritorijā agrāk esošo dzelzceļu, pa kuru, padomju armijai aizejot, tika izvesti 600 vagoni ar artilērijas šāviņiem; par norvēģu dzelzsbetona kuģa "Lady Kathleen" vraku un citiem interesantiem militārā mantojuma objektiem.

Lai klausītos audiogidu, mobilajā ierīcē nepieciešams lejupielādēt bezmaksas aplikāciju "izi.TRAVEL", meklētājā ierakstīt "Mangaļsalas nocietinājumi" un sākt ekskursiju. Stāsti pieejami latviešu, angļu un krievu valodā.

Foto: Publicitātes foto

Mangaļsalas vēsture

Mangaļsala ir viena no Rīgas pilsētas apkaimēm, kas pirms pievienošanas Rīgai bija daļa no padomju laikā likvidētā Mangaļu pagasta. Pēc tam, kad Daugava 1567. gada pavasara palos izlauza jaunu gultni uz jūru, vecā ieteka pie Vecāķiem pamazām sāka aizsērēt.

Vecdaugavas apkaimē esošā 1305. gadā celtā Daugavgrīvas pils bija savu nozīmi zaudējusi, tādēļ Daugavas kreisajā krastā 17. gadsimtā tapa Daugavgrīvas cietoksnis, bet 18. gadsimtā Komētforts. Pēc Krimas kara 19. gadsimta beigās sākās Mangaļsalas militārā attīstība, tika izbūvētas lielgabalu pozīcijas ar krasta artilērijas baterijām, šāviņu noliktavas un abpus Daugavas grīvai radās nocietināta teritorija, kas kalpoja militārām vajadzībām līdz pat 1990. gadiem, kad Latvija atguva neatkarību un šeit esošais Krievijas karaspēks no Mangaļsalas aizbrauca.

Dabas parks "Piejūra"

Piejūras dabas parks ir trešais vecākais dabas parks Latvijā un dibināts 1962. gadā. Īpaši aizsargājamā dabas parka teritorija plešas no Vakarbuļļiem līdz Inčupei. Liela daļa Mangaļsalas ietilpst Piejūras dabas parkā un, pateicoties ilgstošai izolācijai, tajā sastopama liela augu un dzīvnieku daudzveidība. Mangaļsalā pieejamas vairākas pastaigu takas, kas ļauj iepazīt Piejūras dabas parku ar tā mežiem un kāpām.

Atklāj Mangaļsalu un piedalies konkursā

Līdz šā gada 20. novembrim dodies uz Mangaļsalu, piedalies konkursā un laimē balvas, kas noderēs aktīva dzīvesveida cienītājiem: ceļojumu krūze ar karabīni, termoss, izdzīvošanas rokassprādze, galvas lukturītis un atstarotājs. Pieci laimīgie tiks paziņoti līdz 25. novembrim.

Kā piedalīties konkursā?

  1. Atrodi punktu "Latvijas armijas Sapieru pulka celtais bunkurs".
  2. Izveido pašbildi ar to.
  3. Atrodi uzrakstu virs nocietinājuma ieejas.
  4. Ievieto pašbildi un atbildi "Ko vēsta virs nocietinājuma ieejas salasāmais uzraksts?" komentāru sadaļā zem "Facebook" ziņas par konkursu Military Heritage Tourism lapā.

Ko piedāvā militārā mantojuma tūrisms

Ceļotāji aicināti iepazīt vietas, kurās risinājušies Latvijas un Igaunijas vēsturē svarīgi notikumi laikā no Pirmā pasaules kara sākuma 1914. gadā un abu valstu neatkarības iegūšanas 1918. gadā līdz tās atjaunošanai 1990./1991. gadā. Militārā mantojuma tūrisma vietnē www.militarais.celotajs.lv ievietotas vairāk nekā 600 militārā mantojuma vietas Latvijā un Igaunijā: muzeji, nocietinājumi, militārais aprīkojums, takas, bunkuri, cīņu vietas, militāras pilsētas, infrastruktūra, piemiņas vietas. Vietnē publicēti arī vairāk kā 200 atmiņu stāsti un liecības, ko iesūta vēstures entuziasti.

Seko TūrismaGids.lv arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.