Ķīnā atklāts grandiozs sniega un ledus skulptūru festivāls, kurā piedalās arī latviešu mākslinieki
Foto: AFP/Scanpix

Ķīnā sācies Harbinas Starptautiskais sniega un ledus festivāls, kurā, pārstāvot Latviju kā Eiropas Savienības Padomes prezidējošo valsti, piedalās četri no Latvijas nopelniem bagātākajiem tēlniekiem – Kārlis Īle, Maija Puncule, Mintauts Buškevics un Ainars Zingniks. Jau divas reizes latvieši šajā festivālā ieguvuši galvenās godalgas.

Šogad festivālā ir vairākas tematiskās zonas, bet kopējā festivāla teritorijas platība šogad ir 750 tūkstoši kvadrātmetru, atklājuši organizatori. Šī gada darbi pārsvarā iespaidojušies no ķīniešu pasakām un pasaulslaveniem objektiem, piemēram, Lielā Ķīnas mūra, Ēģiptes piramīdām, Islandes Hallgrimskirkjas (Hallgrimskirkja) baznīcas un citiem.

Visskaistāk, protams, tās izskatās naktī, kad visas skulptūras izgaismotas no iekšpuses, un, nonākot festivāla teritorijā, šķiet, ka esi pasakā, raksta CNN.  Sniega un ledus festivāls Harbinā notiek kopš 1985. gada un šajā laikā kļuvis par vienu no lielākajiem ziemas festivāliem pasaulē. Lai arī viss atkarīgs no laika apstākļiem, tomēr parasti festivāla skulptūras apskatāmas līdz pat martam. 


Festivāla laikā norisinās vairāki vietējas un starptautiskas nozīmes konkursi. Latvijai no tiem būtiskākie ir divi – Starptautiskais Sniega skulptūru konkurss un Starptautiskais Ledus skulptūru konkurss, jo tieši šajos konkursos Latvijai ir savi pasaules čempioni. Ledus skulptūru konkursa rezultāti šogad tiks paziņoti 8.janvārī, bet Sniega skulptūru konkursa rezultāti – 13.janvārī. 

Latvijas mākslinieki uz Harbinu pirmo reizi devās 2006.gadā, taču pirmo godalgu Latvijai 2011.gadā ieguva Kārlis Īle un Mintauts Buškevics, ledū attēlojot stāstu par Alisi Brīnumzemē.
2012.gadā Latvijas mākslinieku komanda atveda mājās veselas divas godalgas. Kārlis Īle ieguva otro vietu Ledus skulptūru konkursā ar kompozīciju "Dzīves grāmata". Savukārt Sniega skulptūru konkursā par vislabāko tika atzīts darbs "Sapņotāji", ko veidoja Kārlis Īle kopā ar Agnesi Rudzīti-Kirillovu un Maiju Punculi.

Festivāla noteikumi paredz, ka katrā kategorijā tiek izvēlēts viens pirmās vietas ieguvējs, divi otrās vietas ieguvēji un trīs trešās vietas ieguvēji. Mākslinieki var strādāt individuāli vai komandās. Ledus skulptūru konkursā komandā var būt ne vairāk kā divi cilvēki, bet sniega skulptūru var veidot pat četru cilvēku komanda. Katrai komandai tiek piešķirts noteikta izmēra ledus vai sniega klucis, no kura nepilnu triju dienu laikā, izmantojot dažādus instrumentus un tehnikas, ir jāspēj izvilināt brīnumu.

Ņemot vērā Latvijas mākslinieku līdzšinējos panākumus, viņu dalība Harbinas Starptautiskajā Ledus un sniega skulptūru festivālā ir iekļauta Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmā.

Festivālu parasti atklāj 5. janvārī ar milzīgu uguņošanu, bet šogad tā tika atcelta saistībā ar traģiskajiem notikumiem Jaunajā gadā Šanhajā.

Ziemeļķīnas pilsētā Harbinā, kur notiek festivāls, janvāra vidējā temperatūra dienā ir no mīnus 13 līdz 23 grādiem pēc Celsija. Tā atrodas netālu no robežas ar Krieviju, un pilsētā jūtama arī kaimiņzemes ietekme - gan arhitektūrā, gan ēdienā un citur. 

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form