Foto: Shutterstock

Ķīna ar savu enerģiju, satiksmi, lielo iedzīvotāju skaitu un valodas barjeru, tiem, kas šeit ieradušies pirmo reizi, var būt biedējoša. Bieži vien tūristi sūdzas par to, ka "šeit viss ir ļaužu pārpilns, visi grūstās un stumdās", "neviens mūs nesaprot" un "mums pēc šīm brīvdienām būs nepieciešamas vēl vienas brīvdienas."

Foto: Shutterstock

Labākais ieteikums tiem, kas ieradušies pirmo reizi, ir necensties īsā laika posmā paspēt pārāk daudz. Šī ir milzīga valsts, un pieredzējuši ceļotāji savā apskatāmo objektu sarakstā iekļaus tikai dažas pašas svarīgākās vietas. Ja atradīsiet pareizo pieeju, tad Ķīnu iemīlēt nebūs grūti un viss šķitīs pārsteidzoši intriģējošs. 

Daži ceļo uz Ķīnu, lai apbrīnotu inovatīvos arhitektūras projektus un mākslas izpausmes, iespaidīgo finanšu un komerciālo centru Šanhajā, kā arī Pekinas Olimpisko ciematu un galvaspilsētas modernās mākslas rajonu, kas nosaukts par godu rūpnīcai – "798".

Tiem, kas alkst uzzināt ko vairāk par Ķīnas 5000 gadu seno civilizāciju, to vislabāk izdarīt, apmeklējot valsts muzejus un pieminekļus, sākot ar Terakotas armiju un beidzot ar Pekinas Aizliegto pilsētu, kas kalpoja par imperiālo pili Mingu dinastijai līdz Cjinu dinastijas norieta laikam. Tomēr jāatceras, ka šie vadošie apskates objekti, ieskaitot Pekinas Vasaras pili un Debesu templi, kā arī galvaspilsētai tuvākās Lielā Ķīnas mūra daļas, bieži vien ir ļaužu pārpildītas.

Foto: Shutterstock

Piedzīvojumu meklētājiem pieejamas mazāk zināmas un vientuļākas apskates vietas, piemēram, Duņhuanas budistu alas, brīnišķīgās kādreizējās galvaspilsētas – Lujanga (Luoyang) un Kaifenga (Kaifeng), kā arī iespaidīgais Taklamana (Taklamakan) tuksnesis tālu ziemeļrietumos. Pie Ķīnas labākajiem, bet mazāk zināmajiem muzejiem, pieskaitāmi Shaanxi Vēstures muzejs, Siaņas muzejs un Hana Janglinga (Han Yangling) muzejs (visi trīs atrodas Siaņā vai tās tuvumā), kā arī Zhejiang Provinces muzejs.

Tiem, kurus interesē ķīniešu ikdienas dzīve, jāieplāno laiks nesteidzīgām pastaigām pa pilsētas ielām un brīnišķīgajiem parkiem. Tieši tur jūtama īstā Ķīnas atmosfēra un šarms, piemēram, ieejot parka pa mēness formā veidotiem vārtiem, kas ved uz ziedošiem plūmju koku laukiem, kur dzirdama ielu muzikantu spēlētā divstīgu instrumenta "erhu" skaņas, redzēsiet bērnus, kas zili baltās formās ar velosipēdiem dodas uz skolu.

Tiem, kas plāno doties uz Ķīnu pirmo reizi, ieteicams ceļojumā iekļaut garu braucienu ar vilcienu, kas ļaus iepazīt vietējos iedzīvotājus, pavadīt pēcpusdienu tradicionālā tējas namiņā un agrā rītā doties uz parku, kur vietējie nodarbojas ar tai chi, dzied uzmundrinošas komunistu dziesmas un nododas balles deju mācībām.

Foto: Shutterstock

Kad apmeklēt

Vislabākie laika apstākļi Ķīnā ir pavasarī (no marta līdz maijam, tomēr izvairieties ierasties Lieldienu laikā) un rudenī (no septembra beigām līdz novembra sākumam), tomēr viesnīcu cenas šajā periodā ir augstākas. Zemākas cenas pieejamas citās sezonās: februāris/jūnija sākums un septembris/novembra beigas/decembris.

Daudzi apzināti izvairīsies ierasties trīs oficiālo ķīniešu brīvdienu laikā: Ķīniešu Jaunais gads (saukts arī par Pavasara festivālu, kas notiek janvāra beigās vai februāra sākumā), maija brīvdienas (maija pirmā nedēļa) un Nacionālā diena (pirmā oktobra nedēļa). Šo svētku laikā tūrisma objekti ir ļaužu pārpildīti.

Dažas no Ķīnas apskates vietām un pasākumiem ir sezonāli, piemēram, ziedošās Shangri-La rododendru ielejas, putnu vērošana pie Napahai  ezera vai Harbin Ice Festival apmeklējums.

Nokļūšana

Vīzas

Lai iekļūtu Ķīnas teritorijā, nepieciešama vīza.

Foto: Shutterstock

Apskates vietas Ķīnā

Foto: Shutterstock

Ķīna ceļotājiem piedāvā gan autentisku seno, gan krāšņu moderno kultūru. Senās pilsētas – Pekina un Siaņa ir vislabākais veids, kā iepazīt valsts imperiālo un revolucionāro pagātni, savukārt Šanhaja ļaus ieskatīties nākotnē. Izbaudīt Ķīnas daudzveidīgo dabu zinātāji iesaka doties uz valsts dienvidu un rietumu provincēm. Nesteidzīgi atklāt šīs Āzijas valsts dabas valdzinājumu var arī, dodoties kruīzā pa Jandzi (Yangtze) upi.

Brauciens pa Ķīnu būs piedzīvojums ikvienam, bet nezinot šīs valsts oficiālo – mandarīnu – valodu, tas garantēts ikvienam neatkarīgam ceļotājam. Šādā gadījumā noteikti jābūt gataviem izmantot daudz žestu un pašam apbruņojieties ar lielu iniciatīvu.

Ja uzņēmība un drosme nav tik liela, labs risinājums pirmajam braucienam uz Ķīnu ir privāti ceļojumi ar automašīnu angliski runājošu gidu pavadībā un ceļā izvēlētām luksusa apmešanās vietām. Šis ceļošanas modelis dos lielāku pārvietošanās brīvību, tomēr mazāku saskarsmi ar vietējiem iedzīvotājiem. Alternatīva varētu būt ceļošana nelielās grupās gida pavadībā. Šādos gadījumos varbūt izpaliks spontānums, tomēr piedāvājums parasti paredz apmešanos vietējos viesu namos un restorānos, kur jūtama īstā ķīniešu ikdiena un kultūra. 

Foto: Shutterstock

Senā Ķīna: Pekina, Siaņa un Pinjao (Pingyao)

Pekinas galvenie apskates objekti ir Aizliegtā pilsēta, Vasaras pils, Debesu templis un Tjanmeņas laukums (Tiananmen Square). Lielais mūris atrodas dienas ceļojuma attālumā uz ziemeļiem no galvaspilsētas. Iecienīts jaunāko laiku apskates objekts ir Olimpiskais ciemats un "798", kas ir mūsdienīgās mākslas rajons, kurā atradīsiet neskaitāmas galerijas, izstāžu vietas un ateljē. Labi informēts un iedvesmojošs privātais gids noteikti vērtīgi papildinās jebkuru no šīm tūrēm. 

Starp ievērojamāko objektu apskatēm jāmēģina atrast laiku arī nesteidzīgai atpūtai, piemēram, karstavotu kūrortā Lielā mūra tuvumā. Zinātāji iesaka arī braucienu uz sienas daļu, kas atrodas Jinšanlingā (Jinshanling), ko var apvienot ar Jiuhua Hot Spring Spa Resort, kura piedāvājumā ir plašs peldbaseinu klāsts ar aizvēsturiska pazemes ezera ūdeni. Piecu zvaigžņu Chunhuiyuan Resort, kas atrodas tuvu pie Lielā mūra Mutianju (Mutianyu) daļas, pieejami karstavotu peldbaseini gan zem klajas debess, gan telpās. 

No Pekinas atiet jauns un ātrs vilciens (brauciena ilgums ir gandrīz četras stundas) uz Taijuaņu (Taiyuan), kur atrodas 14. gadsimtā veidotā, iespaidīgu mūru ieskautā Pinjao pilsēta. Tajā tika izveidota pirmā valsts banka, vietējo kolorītu var izbaudīt arī vairākās tradicionālajās viesnīcās un klasiskajos tējas namos. 

Pinjao atrodas pusceļā starp Pekinu un Siaņu – tas ir sens tirdzniecības maršruts, jo vairākus tūkstošus gadu Siaņa bija Ķīnas politiskais centrs. Galvenais tūrisma objekts Siaņā ir Terakotas armija – imperatora kapenes, kurās apskatāmi karavīri ar visiem zirgiem dabiskā lielumā. Arheologi uzskata, ka katrs karavīrs veidots pēc dzīva parauga, kas dzīvojis pirms 2000 gadiem. Siaņā atrodas arī skaistas pagodas, daoistu un budistu tempļi, aizraujošs ir arī musulmaņu kvartāls. 

Foto: Shutterstock

Šanhajas-Sužou-Hangžou (Shanghai-Suzhou-Hangzhou) trijstūris 

Šanhaja ir Ķīnas komerciālais centrs, kur pieejamas labākās viesnīcas, restorāni un iepirkšanās iespējas. Obligātie apskates objekti nemaz nav uzreiz pamanāmi. Ceļotājiem jāvirzās gar upes piekrastes zonu, kur noteikti jāaplūko koloniālo laiku rajoni. Jāieplāno arī dodošanās nesteidzīgās pastaigās pa modes veikaliņiem un kafejnīcām, kas atrodas bruģētajā Ksintiandi (Xintiandi) – renovētā tradicionālās akmens arhitektūras rajonā, ko dēvē par shikumen

Šanhajas labākās viesnīcas ir vēsturiskā Astor House, Park Hyatt ar izcilām ainavām, trīsdesmito gadu iedvesmotā Langham Yangtze un mūsdienīgā PuLi Hotel & Spa

Vienas dienas braucieniem no Šanhajas noteikti vajadzētu ieplānot Sužou un Hangžou pilsētu apmeklējumus. Abās var nokļūt ar ātrvilcieniem. Sužou ir slavena ar klasiskajiem ķīniešu dārziem, bet Hangžou varēsiet aplūkot dabisku ainavu un senas tējas plantācijas, kas iedvesmojušas daudzus nacionālos literatūras, mākslas un reliģijas darbus. 

Vēl viens interesants maršruts ir brauciens no Šanhajas uz Huanšaņu (Huangshan). Šīs vietas kalnu virsotni, iespējams, jau būsiet redzējuši klasiskajās ķīniešu gleznās. Ceļotāji var nokļūt virsotnē pa aptuveni 60000 pakāpieniem. Daudzi no tiem ir vairāk nekā 1500 gadu seni. Ja daudzie pakāpieni šķiet biedējoši, alternatīva būs funikulieris. 

Foto: Shutterstock

Dienvidu un rietumu Ķīna 

Tiem, kurus vairāk vilina dabas ainavas, nevis pilsētnieciska vide, šis reģions piedāvās vienas no skaistākajām Ķīnas lauku ainavām. 

Guaņsji (Guangxi) un Guižou (Guizhou) provinces piedāvā iespaidīgas kaļķakmens virsotnes un zaļojošus rīsu laukus, kas lielākoties atrodas Lī (Li) upes krastos un Janšuo (Yangshuo) un Lonji (Longji) ciematu apkaimē.

Tālāk uz dienvidiem atrodas Juņnaņas (Yunnan) province, kas gan ģeogrāfiski, gan kultūras ziņā ir tuva Tibetai. Apmeklēt ir vērts arī Dali un Lijiangu (Lijiang) (mājvieta Naksi (Naxi) tautai, kas ir matriarhālo tibetiešu nomadu pēcteči). 

Tie, kas vēlas aplūkot arī pašu Tibetu, var izmantot vilcienu ar nosaukumu "Pasaules jumts", kas atiet no Pekinas. Tas pārvietojas pa pasaules augstāko plato un apstājas Lhasā, kur atrodas Potala pils. Tā bija galvenā rezidences vieta Dalailamam līdz 1959. gadam, kad notika tibetiešu sacelšanās, un 14. Dalailama devās uz Indiju. Tūristiem, kas vēlas redzēt Tibetu, būtu jāpārbauda jaunākās ceļošanas regulas šajā reģionā. 

Populārs galamērķis ir arī Chengdu Panda bāze Sičuaņas provincē, kā arī kruīzs pa Jandzi upi, šķērsojot Trīs Ielejas (Three Gorges).

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!