Ogrē atklās izstādi par 20. gadsimta lielo notikumu atblāzmu nelielās lietās
Foto: Arhīva foto

No piektdienas, 26. augusta, Ogres Vēstures un mākslas muzejā būs skatāma izstāde "20. gadsimta nospiedumi". Šoreiz no muzeja krājuma gaismā celti 12 muzeja priekšmeti, katrs vēstot savu īpašu stāstu. Ikviens no priekšmetiem – karavīra uz bērzu tāss rakstīta vēstule, izsūtījumā dāvināts pulkstenis vai binokļa fragments, ir kāda cilvēka personiska notikuma liecinieks. Taču izstādes veidotāja, vēsturniece Santa Šustere nolēmusi apmeklētāju vest tālāk un dziļāk, ļaujot mazajam stāstam pārtapt par liecinieku lielajiem, nozīmīgajiem pagājušā gadsimta notikumiem - gan okupācijām, izsūtīšanām, pasaules kariem, gan varu maiņām, zina stāstīt Gunta Šmidre, Ogres Vēstures un mākslas muzeja informācijas speciāliste.

Savukārt Šustere atzīst, ka par dažiem izstādei izvēlētajiem priekšmetiem muzejā un arhīvos atrodami vien īsi, skopi un sausi fakti. Trūkst stāstītāju viedokļa, pārdomu un sajūtu par piedzīvoto. "Ogres Vēstures un mākslas muzeja krājumā nejauši uzgāju 1915. gadā rokrakstā rakstītu lapiņu krievu valodā. To rūpīgāk izlasot, sapratu – tas ir baznīcas zvanu uzskaites saraksts, kurus plānots evakuēt. Tajā brīdī domās uzplaiksnīja viss lasītais, zināmais. Un es redzu – ir sācies Pirmais pasaules karš, frontes līnija tuvojas Latvijas teritorijai. Krievijas kara laika pārvaldes iestādes, vairoties atstāt vērtīgos materiālus vācu okupācijas apdraudētajās teritorijās, organizē materiālo vērtību evakuāciju uz iekšzemi. Šajā laikā uz Krieviju tiek aizvestas rūpnīcu iekārtas, izejvielas un transportlīdzekļi, vara jumti un baznīcu zvani. Arī lapiņā uzskaitītie Krapes pareizticīgās baznīcas zvani. Viena maza lapiņa, bet uz tās vesela laikmeta atspulgs."

Ogrē atklās izstādi par 20. gadsimta lielo notikumu atblāzmu nelielās lietās
Foto: Publicitātes foto

Izstādē "20. gadsimta nospiedumi" apmeklētājam nāksies iedziļināties un domāt, ļaut vaļu iztēlei, saka tās organizatori. Atsvaidzināt savas vēstures zināšanas. Izstādes veidotāja uzsver, ka veidojot izstādi, viņai sevišķi interesanti bijis parādīt it kā sadzīviski mazsvarīgo lietu saistību ar lielajiem, vēsturiski nozīmīgajiem notikumiem.

Izstādē redzamie eksponāti piederējuši cilvēkiem, kas piedzīvojuši mūsu laikmetu lielās kolīzijas, bijuši to liecinieki. Šustere ir pārliecināta, ka tie ir neparasti cilvēki, drosmīgi un stipri savā izvēlē un dzīvotgribā.

Izstāde "20. gadsimta nospiedumi" Ogres Vēstures un mākslas muzejā būs skatāma līdz 22. oktobrim.

Ieeja bez maksas.

Source

Tūrismagids

Tags

Izstādes Pirmais pasaules karš Vēsture Ogre Latvija Eiropa
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form