Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Foto: Publicitātes foto
No briežu SPA līdz dusmu terapijai – neparasti piedāvājumi Lietuvā
Lietuva piedāvā plašu dažādu terapijas metožu kopumu jūsu labsajūtai – gan ķermenim, gan dvēselei. Sākot no labi zināmajām – jūras, delfīnu, aukstuma, sāls un aromātu – terapijām līdz meža, zirgu, dzintara, bišu, ārstniecības augu, briežu, trušu, šūpuļtīklu un pat dusmu terapijai.
Meža terapija jeb peldes mežā
Uz mežu – nevis sēņot vai ogot, bet vienkārši tajā būt? Izrādās, ka Japānas tradicionālajām peldēm mežā (shinrin yoku) nav nekā kopīga ar īstām peldēm. Pēc pirmās sertificētās Lietuvas meža peldes speciālistes Milas Monkas teiktā, tā ir lēna uzturēšanās mežā, piedzīvojot to ar visām piecām maņām. Ir pierādīts, ka šādas meža peldes var palīdzēt novērst dažādas saslimšanas, nomierina un sniedz prieka un laimes sajūtu. Peldēšanās mežā ieteicama basām kājām, bez tālruņa, pēc iespējas mazāk domājot par pārējo pasauli. Vēlamais laiks – apmēram divas stundas. Meža terapijai var nodoties Neringas mežos un Anīkšču mežā, kā arī meža degustācijas rīko lauku tūrisma sēta Kārklē.
Foto: Vaidas Gegužis
Aromātiskā šūpuļtīklu terapija
Par aromterapijas dziedinošo un nomierinošo spēku ir dzirdēts ne reizi vien, un daudzos kūrortos un sanatorijās tiek piedāvātas aromterapijas sesijas ar ēteriskajām eļļām, aromterapijas masāžas un citi smaržīgi rituāli. Savukārt Senās biškopības muzejā Stripeiķos (Ignalinas rajons) piedāvā nodoties šūpuļtīklu aromterapijai bēniņos. Biškopības produktu (vasks, ziedputekšņi, medus) aromterapija notiek, atlaižoties šūpuļtīklā un ieelpojot dziedinošās smaržas, kas nomierina un atslābina.
Ārstniecības augu terapija
Mūsdienās pielietotais termins "fitoterapija" attiecas vienīgi uz augu izmantošanu terapeitiskos nolūkos, taču lietuvieši jau izsenis ārstniecības augus pielietojuši dažādu slimību ārstēšanai, uztura bagātināšanai u. c. Būtu grēks šīs senās prasmes aizlaist zudībā un nelikt lietā, tāpēc īpaši izveidotās ārstniecības augu programmās var apgūt ne tikai ārstniecības augu īpašības un pielietojumu, bet arī uzzināt par to pareizu ievākšanu, sagatavošanu un uzglabāšanu, kā arī īpašas receptes, piemēram, burkānu kafijas pagatavošanai.
Foto: Evaldas Virketis un publicitātes foto
Maiguma terapija ar trušiem
Trušu terapija alpaku saimniecībā Šauļu rajonā ir viena no papildu atrakcijām apmeklētājiem. Mini zoodārza teritorijā ir vieta, kur skraida mīlīgi truši, un tos var ne tikai vērot, bet arī samīļot un pabarot. Šī izklaide īpaši populāra ir bērnu vidū, jo pieskaršanās šiem mazajiem un pūkainajiem dzīvniekiem sniedz labas emocijas un ir īsta maiguma terapija.
Foto: Publicitātes foto
Briežu SPA
Netālu no Kernaves (jeb Ķērnavas) meža ielokā atrodas miera oāze, kur mīt brieži. Šī neparastā SPA saimnieki piedāvā nodoties divu veidu briežu terapijai – vērojot tos no attāluma un piedaloties briežu barošanā. Pirmajā gadījumā tas ir lēns un meditatīvs process (laiks ir neierobežots), kura laikā no tuvumā esošās pļavas vēro stalto dzīvnieku rimto dzīvi aplokā. Lai arī oficiāli termina "briežu terapija" nav, šim procesam ir nomierinošs efekts, ko pielīdzina zirgu vai delfīnu terapijai. Savukārt briežu barošana notiek kopā ar saimnieku. Lai arī brieži pēc dabas ir diezgan kautrīgi, tomēr labprāt no rokas pacienājas ar burkāniem vai maizi. Šis process ir sava veida laimes terapija, jo sniedz pozitīvas emocijas gan bērniem, gan pieaugušajiem.
Jūras terapija
Delfīnu terapija, kas paredzēta cilvēkiem ar fiziskiem un garīgiem traucējumiem, neiroloģiskām slimībām un psihoemocionālām traumām, padarījusi Lietuvu slavenu visā pasaulē. Taču – vai esat dzirdējuši par talasoterapiju jeb jūras terapiju? Ir zinātniski pierādīts, ka jūra dziedina – mazina stresu un spriedzi, kā arī atjauno prāta un ķermeņa līdzsvaru. Neba nu velti saka, ka cilvēki, kuri dzīvo pie jūras, ir laimīgāki.

Piejūras reģionālajā parkā esošajā Karkles ciematā jūras terapija tiek turēta lielā cieņā. Tur atrodas ne tikai augstākā vieta Lietuvas jūrmalā – Holandiešu cepure ar šūpolēm –, karalienes Luīzes iemīļotākā taka un pat dzintara zvejnieki, bet arī pavisam jaunas apļveida veselības takas: Sarkanā taka (4 km), Dzeltenā taka (3,5 km) un Zilā taka (4,5 km).
Šreka efekta terapija
Dūņu terapija (peloīdu terapija) ir viena no izplatītākajām Lietuvas kūrortu procedūrām. Jūs varat izvēlēties dubļu un minerālūdens vannas, dubļu aplikācijas (ietīšanu), sausu un siltu dubļu maisiņu aplikācijas vai pat Šreka procedūru – ar dubļu, māla un minerālūdens maisījumu. Ārstnieciskie dubļi caur ādu ietekmē centrālo nervu sistēmu un tālāk visu ķermeni, uzlabojot asinsriti, stiprinot imunitāti, kavējot iekaisuma procesus un normalizējot nervu sistēmas darbību.
Sāls terapija
Haloterapija jeb sāls terapija ir lieliska procedūra vīrusinfekciju un saaukstēšanās profilaksei, imunitātes stiprināšanai, miega uzlabošanai un ādas slimību profilaksei. Procedūra norit telpā, kuras grīda, sienas un griesti ir pārklāti ar sāls kristālu slāni, te skan nomierinoša mūzika un dažkārt papildu noskaņai mainās arī apgaismojuma krāsa. Lai terapija būtu veiksmīga, ieteicami 10–20 seansi. Savukārt kūrortā Druskininkos pieejama vēl kāda sāļa nodarbe – sāls figūriņu veidošanas darbnīcas.
Foto: Andrius Gailiūnas, Vaidotas Grigas un publicitātes foto
Aukstā pirts
Lai izmēģinātu aukstuma terapiju, nepieciešamas vien dažas minūtes, taču šoreiz zobi būs jāsakož vārda vistiešākajā nozīmē, jo procedūra norit kamerā ar 110–140 grādu aukstumu. Tā dēvētā krioterapija palīdz atgūties no traumām, stiprina imunitāti, mazina trauksmi un atjauno gan ķermeni, gan prātu. Kriosauna ir ieteicama arī tiem, kas zaudējuši sportisko formu un kam ir celulīts, – organisms vienas procedūras laikā atbrīvojas no 500 līdz 2000 kilokalorijām.
Dzintara terapija
Dzintars, viens no nozīmīgākajiem Lietuvas kultūras simboliem, tiek turēts augstā vērtē tā terapeitisko īpašību dēļ – savulaik to izmantoja tādiem pašiem mērķiem kā mūsdienu antibiotikas. Baltijas dzintarā ir 3–8% dzintarskābes, un pētījumi liecina, ka tā ir labvēlīga mūsu veselībai. Dzintara dziedniecisko spēku var izbaudīt, ļaujoties masāžai uz dzintara galda ar dzintara eļļu, rituālam ar dzintara bumbiņām un dzintara vīraku vai ķermeņa skrubi ar dzintara pulveri, ķermeņa ietīšanai ar dzintara pulveri un medu vienīgajā dzintara pirtī pasaulē. Pirtī, kas izbūvēta no trim tonnām dzintara, iesaka uzturēties 30 minūtes, bet pēc tam dzert dzintara ūdeni. Pateicoties dzintara dziednieciskajām īpašībām, tiek stimulēti vielmaiņas procesi, nomākti dažādi iekaisumi, uzlabota asinsrite.
Zirgu terapija
Nav noslēpums, ka pat vienkārša atrašanās blakus zirgam izraisa daudz pozitīvu emociju. Reitterapijas pamatā ir atziņa, ka zirga kustības šķietami provocē jātnieka muguras kustības. Tieši tādēļ šī terapija ir īpaši piemērota pacientiem ar kustību traucējumiem. Reitterapijas uzmanības centrā ir jātnieks un viņa reakcija uz zirga kustībām. Terapeits uzrauga zirga kustības, analizē pacienta reakcijas un izvēlas piemērotu ārstēšanu. Terapijas mērķis ir uzlabot cilvēka stāju, līdzsvaru, kustību funkcijas, elpošanu, valodu un citas ikdienas dzīvē svarīgas prasmes.
Foto: Publicitātes foto
Dusmu terapija
"Dusmu istabā atrodas vairāki instrumenti: mammas neprāts, Sniega cilvēka pēdas un Fredija Krīgera cimds." Šādu tekstu var lasīt Dusmu istabas sociālās vietnes profilā – līdzās aicinājumam izmēģināt destruktīvo terapiju. Dusmu istabā ir iespējams atslābināties un atbrīvot sakrājušās dusmas, ne tikai iznīcinot, sadedzinot, sasmalcinot, piekaujot un salaužot tur esošos priekšmetus, bet arī atnesot līdzi savas nepatīkamās lietas. Runā, ka šī terapija ir ideāla pēc karantīnas vai pirms pirmdienas.
Gultā ar bitēm
Vēl līdz septembra beigām, kad bites dodas ziemas miegā, var izmēģināt apiterapiju jeb bišu terapiju. Tā ir unikāla iespēja atbrīvoties no stresa, nomierināties, līdzsvarot domas un emocijas, guļot īpašā mājā, kur zem gultas san tūkstošiem bišu. Tas ne tikai nomierina, bet atjauno bojāto biolauku, stiprina imūnsistēmu, līdzsvaro nervu sistēmu, endokrīno sistēmu, uzlabo asinsriti un palīdz cilvēkiem ar elpošanas problēmām. Šāda "gulēšana ar bitēm" ir pilnīgi droša, jo nav atklāta kontakta ar bitēm. Zem katras gultas ir izvietotas trīs bišu ģimenes, un vienā bišu ģimenē dzīvo apmēram 50–60 tūkstoši bišu.
Foto: Ričardas Anusauskas
Projekta ''Laižam uz Lietuvu!"' veidotāji: saturs tapis sadarbībā ar Lietuvas nacionālo tūrisma attīstības aģentūru, redaktores – Kristīne Melne un Sabīne Košeļeva, dizains – Inga Čujevska, izstrāde – Nikolajs Trubačistovs, projekta vadītāja – Anta Akantjeva-Ummere.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.