Jauns tūrisma piedāvājums – Zilākalna ciemā interesentiem pieejami četri sliežu velosipēdi
Foto: Publicitātes foto

Septembra sākumā Kocēnu novada Zilākalna ciemā noslēdzies "Leader" projekts "Minies pa sliedēm", kad Zilākalna ciemā ieradušies četri sliežu velosipēdi. Turpmāk velosipēdi būs pieejami ikvienam interesentam un papildinās Zilākalna industriālā mantojuma piedāvājumu, pastāstīja Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centra vadītājs Toms Treimanis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kocēnu novada dome 2019. gada pavasarī, iesniedzot pieteikumu vietējās rīcības grupas biedrības "Vidzemes lauku partnerība "Brasla"" izsludinātajā "Leader" projektu konkursa VII kārtā, saņēma finansiālu atbalstu projektam "Minies pa sliedēm", kas paredzēja sliežu velosipēdu izgatavošanu un uzstādīšanu Zilākalna ciemā – uz bijušajā šaursliežu dzelzceļa līnijas (Ainaži – Valmiera) atzara uz Zilākalna ciemu.

Projekta apstiprināšanas brīdī tika meklēts labākais risinājums velosipēda funkcionalitātei un izskatam, jo rūpnieciski šādus velosipēdus pasaulē vel neviens neizgatavo. Katrā jaunā vietā velosipēdi tiek veidoti individuāli gan funkciju, gan izskata ziņā. Iepriekš dodoties dažādos pieredzes apmaiņas braucienos, piemēram, uz Vāciju, kur tiek attīstīts zaļais dzelzceļš "Vennbahn", bija redzēts sliežu velosipēda piemērs uz platsliežu dzelzceļa līnijas. Tāpat arī Latvijā platsliežu velosipēdi pieejami Valkā, ar kuriem arī pirms projekta īstenošanas tika izbraukts un saprasts, kā tie darbojas.

Izaicinājums bija sliežu velosipēdus izgatavot tā, lai ar tiem varētu pārvietoties pa šaursliežu dzelzceļu. Šobrīd līdz šim pirmais šaursliežu velosipēds atrodas Gulbenes depo, pēc kura parauga bija vēlēšanās veidot arī Zilākalna sliežu velosipēdus, taču, slēdzot līgumu ar biedrību "Bānīša Draugu klubs", tika radīts individuāls velosipēda izskats un dizains.

Jauns tūrisma piedāvājums – Zilākalna ciemā interesentiem pieejami četri sliežu velosipēdi
Foto: Publicitātes foto

Sliežu velosipēds veidots tā, lai vienlaicīgi uz tā varētu atrasties četri cilvēki – divi min pedāļus, divi bauda ainavu. Kopā vienlaicīgi sliežu velosipēdus var lietot 16 cilvēki, jo projektā tika izgatavoti četri velosipēdi. Velosipēdu iespējams aprīkot ar uzliekamiem bērnu sēdeklīšiem – uz katra velosipēda iespējams uzstādīt divus bērnu sēdeklīšus, lai arī mazākajiem braukt gribētājiem ir drošs brauciens.

Katrs no velosipēdiem aprīkots ar skaņas signālu un dažādiem drošības elementiem, lai brauciens pa šaursliežu sliedēm būtu baudāms un drošs. Piemēram, velosipēda pakaļējie riteņi ir kustīgi, gadījumā, ja sliedes kādā vietā nav līdzenas, velosipēds pats izlīdzsvaro sevi, nevis noskrien no sliedēm.

Jau oktobrī notiks Zilākalna industriālā mantojuma diena, kad plānots stāstu vakars par Zilākalna šaursliežu dzelzceļa atzara attīstību, kur ikvienam interesentam būs iespēja izbraukt ar sliežu velosipēdu. Šajā rudenī sliežu velosipēdi darbosies pavisam nelielā posmā, bet, sākot jau no 2021. gada pavasara sezonas, ar sliežu velosipēdiem būs iespēja sasniegt kūdras purvu, kas atrodas aptuveni divu kilometru attālumā no ciemata. Kopā veicamais ceļa posms turp un atpakaļ būs četri kilometri.

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form