Rāznas nacionālā parka Ceļotāju diena 11. jūlijā: kas sagaida apmeklētājus
Foto: F64

Lai arī nedaudz citādāk nekā ierasts, tomēr Rāznas nacionālā parka (NP) Ceļotāju diena norisināsies arī šovasar – 11. jūlijā. Vietējie tūrisma pakalpojumu sniedzēji gaida individuālos ceļotājus, ceļotājus ģimenēs un nelielās grupās, lai vedinātu iepazīt dabu, atklāt mazāk pazīstamas vietas vai ieraudzīt sen zināmo citādām acīm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ņemot vērā Covid-19 ierobežošanai noteiktās prasības un sanitāro protokolu, paredzēts mazāks dalībnieku skaits un noteikta obligātā pieteikšanās apmeklējumiem un aktivitātēm. Lai neapdraudētu savu un līdzcilvēku veselību, apmeklētāji aicināti ievērot divu metru distanci, saprātīgā attālumā uzgaidīt un nedrūzmēties apskates objektos, kā arī neapmeklēt pasākumu, ja ir elpceļu saslimšanas pazīmes, noteikta karantīna vai pašizolācija. Organizatori aicina nodrošināties ar personiskajiem dezinfekcijas līdzekļiem, kā arī iespējami bieži mazgāt rokas, pastāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) dabas izglītības centra "Rāzna" vadītāja Regīna Indriķe.

Rāznas NP Ceļotāju dienā varēs izbaudīt izbraucienus ar buru laivu vai motorlaivu Rāznas ezerā, izmēģināt savas prasmes medus sviešanā vai māla kleķa ķieģeļu izgatavošanā, apmeklēt Andrupenes lauku sētu vai Kaunatas kandžas muzeju, apskatīt Latvijā bagātāko zvaniņu privātkolekciju, paviesoties Lūznavas muižā un izstaigāt Jaundomes muižas dabas taku.

Šogad dažādas aktivitātes piedāvās arī Rāznas NP Ceļotāju dienu jaunpienācēji. Piemēram, SIA "Rāznas priedēs" būs iespēja doties pa virvju trasēm kokos, bet ar "Rāznas brekšiem" varēs doties izbraucienā ar laivām pa ezeru, izmantot copes gida pakalpojumus, kā arī aplūkot no Rāznas ezera niedrēm gatavotu pludiņu kolekciju.

Visas dienas garumā izsalkušos ceļotājus gaidīs viesu māja "Rāznas pērle", kas, rūpējoties par gardēžiem, iekļaus ēdienkartē arī Latgales tradicionālos ēdienus: guļbešnīkus, murcovkas, kartupeļu desas ar ķimenēm un kļockas.

"Nozīmīgu vietu Rāznas NP kultūrainavā ieņem sakrālā arhitektūra – baznīcas, lūgšanu nami un krucifiksi. Tie norāda uz reliģijas nozīmi vietējo iedzīvotāju dzīvē un ir pievilcīgi ainavas elementi. Iepriekšējā Rāznas NP Ceļotāju dienā durvis apmeklētājiem vēra Zosnas Sv. Erceņģeļa Miķeļa Romas katoļu baznīcu, kas ir viena no mazākajām koka baznīcām Latgalē. Arī šogad tā būs atvērta un noteiktā laikā pieejama apmeklētājiem. Esam gandarīti par vietējo draudžu atsaucību un apmeklētājiem piedāvāto iespēju šī gada Ceļotāju dienā apskatīt arī Dukstigala Svētās Jaunavas Marijas Romas katoļu baznīcu un Bukmuižas (Ezernieku) Sv. Ludviga katoļu baznīcu. Savukārt pēcpusdienā no pulksten 15 līdz 19 iespējams ne tikai apskatīt Jaundomes Sv. Erceņģeļa Miķeļa Boltū kapelu, bet arī noklausīties muzikālus priekšnesumus," stāsta Indriķe.

Interesentiem būs atvērts arī dabas izglītības centrs "Rāzna" (Lipuškos), kurā tiks piedāvātas atraktīvas dabas izglītības nodarbības grupām līdz 10 cilvēkiem. Īpašs Ceļotāju dienas piedāvājums – pulksten 10, 12 un 14 izziņas brauciens dabā ar velosipēdu kopā ar dabas izglītības centra darbinieku.

Aktīvās atpūtas cienītāji aicināti doties aptuveni 15 kilometru garā pārgājienā "Kaunatas loks", kuru vadīs ceļotājs, stāstnieks un ģeogrāfs Ivars Matisovs. Sākums pulksten 10 pie Kaunatas pagasta pārvaldes, pieteikšanās pa tālruņiem 26453990 vai 26337449.

Visas dienas garumā būs iespējams izstaigāt Jaundomes dabas taku un gida pavadībā apmeklēt Jaundomes muižas vides izglītības centru.

Savukārt pārgājiens senatnē kopā ar Aleksandru Lubānu aizvedīs pa seniem Latgaļu pilskalniem un svētvietām. Sākums pulksten 9 Andrupenes pagasta Kroma kolnā. Maršruta garums apmēram 18 kilometri, tamdēļ organizatori aicina izvērtēt savas fiziskās spējas un veselības stāvokli. Bērni līdz 18 gadu vecumam var piedalīties kopā ar vecākiem vai ar vecāku rakstisku atļauju. Pārgājienam ir jāpiesakās līdz 6. jūlijam, rakstot kromakolns@inbox.lv. Papildu informācija pa tālruni: 26352522.

Velosipēdisti aicināti doties aptuveni 25 kilometru garā izbraucienā Ežezera apkārtnē kopā ar Dagdas tūrisma centra darbiniekiem. Tikšanās pulksten 9 pie Jaundomes muižas vides izglītības centra. Velobraucienam iepriekš jāpiesakās, zvanot pa tālruni: 25727379.

Jaunums šajā gadā būs individuālie ekskursiju maršruti, kas, tuvojoties pasākumam, tiks ievietoti šeit. Tie kalpos kā digitālais gids divos auto maršrutos un divos marķētos velo maršrutos, ļaujot no pievienotajiem apskates objektu aprakstiem gūt plašāku informāciju par Rāznas NP dabas un kultūrvēstures vērtībām.

Ceļotāju dienas apmeklētāji aicināti papildināt organizētās aktivitātes ar pastaigām dabas takās, kas izveidotas Rāznas NP teritorijā – Akmeņu takā, Andrupenes purva takā, Lielā Liepukalna dabas takā. Saposies un ticis pie jaunām kāpnēm, apmeklētājus gaida arī sirmais Mākoņkalns.

Ceļotāju dienu Rāznas NP rīko DAP sadarbībā ar Rēzeknes, Ludzas un Dagdas novada pašvaldībām un uzņēmējiem, kuri darbojas nacionālā parka teritorijā. Ceļotāju dienas tradīcija Rāznas Nacionālajā parkā aizsākta 2017. gadā, svinot nacionālā parka desmitgadi. Rāznas Nacionālais parks izveidots 2007. gadā, lai saglabātu dabas vērtības, kā arī raksturīgo Latgales kultūrainavas vidi plašā Latgales teritorijā. Šī ir vieta, kur iepazīt Latgales – Zilo ezeru zemes – dabas un kultūrvēsturiskās vērtības, izbaudīt ainavas skaistumu, novērtēt latgaliešu viesmīlību, izzināt paaudzēs izlolotu amatu prasmes un tradīcijas.

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form