Apceļo Latviju: iespaidīgā Odzienas muiža
Foto: F64

Odzienas pils ir iespaidīga celtne, kas, skaidri redzams, kādreiz piedzīvojusi labākus laikus, tomēr tagad lēnām atdzimst un būs interesants apskates objekts tiem, kas plāno braukt uz Kokneses, Pļaviņu un Aizkraukles pusi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai gan Odzienas novads bijis apdzīvots jau senatnē, par ko liecina senlietu atradumi muižas teritorijā, kas datēti ar vidējo dzelzs laikmetu un saistāmi ar seno latgaļu kultūru, Odzienas vārds "Odenze" vai "Odse" rakstītajos vēstures avotos pirmo reizi minēts 1455. gadā, teikts Odzienas muižas mājaslapā.

Apceļo Latviju: iespaidīgā Odzienas muiža
Foto: F64

Toreiz Bertrams Tīzenhauzens no sava tēva Engelbrehta mantojumā saņemto Odzienas muižu un pagastu pārdeva savam brālim Johanam, kurš kā Odzienas īpašnieks rakstītajos avotos minēts arī 1457. un 1460. gadā.

Ietekmīgās Vidzemes muižniecības dzimtas – Tīzenhauzenu – īpašumā Odziena atradās līdz pat 1625. gadam, kad Zviedrijas karalis Gustavs II Ādolfs šo un citas kaimiņu muižas, tajā skaitā Vietalvu, piešķīra pulkvedim Johanam Reinholdam Štreifam fon Lauenšteinam. Pēc tam muiža bieži mainījusi īpašniekus, bet Visu 17. gadsimtu, kamēr Vidzeme atrodas Zviedrijas sastāvā, kā arī pēc Lielā Ziemeļu kara, kad Vidzeme tika iekļauta Krievijas sastāvā, Odzienas muiža samērā bieži maina īpašnieku, un piedzīvo uzplaukumu, bet 18. gadsimtā to iegādājas Grostonas īpašnieks majors Engelbrehts Vilhelms fon Brimmers un viņa dzimtai skaistais īpašums piederējis līdz pat agrārajai reformai Latvijas Republikas laikā. Odzienas muižas saimnieciskais komplekss bijis vērienīgs – savulaik tajā ietilpa pat vairāk nekā 30 ēku, teikts Pļaviņu novada mājaslapā.

Apceļo Latviju: iespaidīgā Odzienas muiža
Foto: F64


1905. gads negāja secen arī Odzienai un lepnā pils nemieru laikā tika nodedzināta. Lai gan Brimmeru ģimene pielika lielas pūles ēkas atjaunošanai, to pārtrauca 1. Pasaules karš ar bēgļu plūdiem cauri muižas centram, nobradājot labības laukus, izlaupot muižas inventāru un nededzinot vairākas citas muižas ēkas, teikts muižas mājaslapā. Pēc agrārreformas 20. gados Odzienas pils zaudēja saimnieku un pamazām gāja bojā. Padomju laikā ēka daļēji funkcionēja odzēniešu sabiedriskās dzīves vajadzībām ar kultūras namu, bibliotēku, dzīvokļiem. Daudzi vietējie iedzīvotāji ar nostaļģiju atminas krāšņos, vienmēr labi apmeklētos gadskārtu svētkus un zaļumballes.

Apceļo Latviju: iespaidīgā Odzienas muiža
Foto: F64

Mūsdienās Odzienas muiža tiek uzskatīta par vienu no iespaidīgākajām neogotikas celtnēm Latvijā, un ar slaido sešstāvu torni pamanāma jau no tālienes, tomēr tās mūri ir visai nolaisti.
Tagad, pateicoties muižas jauno saimnieku uzņēmībai, entuziasmam un vēstures mīlestībai, ir uzsākta Odzienas muižas kompleksa rekonstrukcija.

Apceļo Latviju: iespaidīgā Odzienas muiža
Foto: Publicitātes foto

Atdzimis iepriekš degradētais muižas krogs, kur tagad darbojas viesu nams (Krogusmāja), pilnībā atjaunota arī pienotava, kura nu kalpo kā brūzis (Pilsbrūzis), kur tiek darīts alus un kvass, dārznieka māja un mantu klēts. Veikti būtiski teritorijas labiekārtošanas darbi.

Arī pati pils tiek rekonstruēta, bet tik vērienīgi darbi nenorit ātri. Mājaslapā teikts, ka ap 2020. gadu Odzienas pils būs skatāma jau atjaunotā vēsturiskajā veidolā.

Apceļo Latviju: iespaidīgā Odzienas muiža
Foto: F64

Te ir arī romantiski dīķi ar saliņām, bet no dīķa pie Pilsbrūža iztek maza, strauja upīte, kuras čalošana pavada tos, kas pastaigājas parkā. Par ekskursijām pilī un tās apkaimē vairāk var lasīt šeit.

Tālrunis: 20 533 333 / E-pasts: info@odzienasmuiza.lv
"Zemgaļi", Odziena, Vietalvas pagasts, Pļaviņu novads

Ko vēl apskatīt pa ceļam?

Braucot no Rīgas uz Odzienu, vērts iebraukt jaunatklātajā "Avārijas brigādes parkā" pie Madlienas, kur atradīsiet daudz interesantu izklaižu arī bērniem. Vairāk lasiet šeit.
Savukārt Koknesē vērts ne vien apskatīt pilsdrupas un apmeklēt Likteņdārzu, bet izbraukt arī ar vikingu laivu. Vairāk lasiet šeit.
Ja esat ieplānojuši tālāku braucienu, vērts aizbraukt apskatīt arī skaistos Daugavas lokus un turienes dabas takas. Vairāk lasiet šeit.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form