Jaunmoku pilij šogad 115. Greznās angļu muižas stāsts laiku lokos
Foto: Jaunmoku pils muzeja arhīvs

Kurzemes lauku ainavā tik neparastā Jaunmoku pils celta 1901. gadā,un 2016. gada vasarā tā svinēja 115. jubileju. Tā celta kā Rīgas mēra Džordža Armitsteda (tā paša, kura piemineklis ar sunīti redzams kanālmalā) ģimenes vasaras rezidence un medību pils, kur atrodami Latvijai neraksturīgi un brīnumskaisti objekti un smalkas detaļas. Sadarbībā ar pils muzeju piedāvājam ieskatīties tās vēsturē un iemītnieku likteņos.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vilhelms Ludvigs Nikolajs Bokslafs bija Rīgā dzimis vācbaltiešu arhitekts. Viņš projektējis vairākas slavenas ēkas un pilis Latvijā. Tieši šim slavenajam meistaram arī cienījamais Rīgas mērs Armitsteds pasūtīja savu jauno pili, ko bija iecerējis celt kalniņā, gleznainā apvidū ne visai tālu no Tukuma.

Jaunmoku pilij šogad 115. Greznās angļu muižas stāsts laiku lokos
Foto: Pils Armitsteda laikā. Jaunmoku pils muzeja arhīvs

Pēc arhitekta projekta pils tika būvēta neogotikas stilā, no sarkaniem ķieģeļiem, ar tornīšiem un citiem pilīm piederīgiem elementiem. Iekštelpu funkcionālais plānojums un greznās podiņu krāsnis veidotas 19.–20. gadsimta mijai raksturīgajā jūgendstilā, kas tajā laikā ļoti populārs bija arī Armitsteda pārraudzītajā Rīgā. Protams, Rīgas mēram, kas no pilsētas burzmas Jaunmokās plānoja atpūsties, gribējās arī skaistu parku pie jaunas pils. Tā tapa nelielais ainavu parks ar dīķi, rododendriem un simtgadīgo liepu aleju, kas lieliski noder romantiskām pastaigām.

Jaunmoku pilij šogad 115. Greznās angļu muižas stāsts laiku lokos
Foto: Jaunmoku pils muzeja arhīvs

Armitsteds bijis interesants un talantīgs vīrs. Lūk, ko par viņu stāstījis mazmazdēls Rodnijs Redklifs.

Jaunmoku pilij šogad 115. Greznās angļu muižas stāsts laiku lokos
Foto: Armitsteda mazmazdēls Rodnijs Redklifs ar kundzi. Foto no Jaunmoku pils muzeja arhīva

"Džordžs kopīgam darbam Rīgas domē pirmoreiz pilsētas vēsturē sapulcēja latviešus, krievus, vāciešus un citu tautību pārstāvjus. Savai medību pilij viņš izraudzījās vietu Jaunmokās, un pats uzraudzīja būvdarbus.

Jaunmoku pilij šogad 115. Greznās angļu muižas stāsts laiku lokos
Foto: Armitsteds parkā. Jaunmoku pils muzeja arhīvs

Jaunmoku pili viņš padarīja par vietu, kur tika dibinātas neoficiālas, draudzīgas attiecības starp Rīgas dažādo tautību domniekiem, kopīgi plānota pilsētas dzīve, radīti jauni projekti. Džordža laiks iezīmīgs ar plašu celtniecību un pilsētvides uzlabošanu. Kad Džordžs bija Rīgas mērs, pilsētā piedzima jūgendstils jeb Art Nouveau, kuru mūsdienās apbrīno visā pasaulē."

Armitsteds gan Jaunmoku pilī saimniekoja vien trīs gadus – līdz 1904. gadam, jo saņēma mantojumu un pēc tēva nāves savā pārziņā pārņēma Rindzeles muižu, bet Jaunmoku muiža tika pārdota Brinkenu dzimtai.

Jaunmoku pilij šogad 115. Greznās angļu muižas stāsts laiku lokos
Foto: Freimaņa laiks. Jaunmoku pils muzeja arhīvs

No 1910. līdz 1918. gadam pils piederēja fon Ungernu-Šternbergu dzimtai. Pēc tam to savā īpašumā ieguva vācu izcelsmes lauksaimnieka Vilhelma Freimaņa ģimene, kas saimniekošanu pacēlusi parauglīmenī. Vienlaikus te pēdējo augstāko vilni uzmeta aristokrātijas atpūtas dzīve.

Seko TūrismaGids.lv arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Baudi vasaru! Ceļojums laikā Kurzeme Lasāmgabali Latvijas pilis un muižas Latvijas valsts meži Mežsaimniecība Pilis un muižas Tukums Kurzeme Latvija Eiropa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form