Zudusī godība: Piecas pamestas Latvijas muižas ar izpostītu likteni
Foto: Privātais arhīvs

Latvija var lepoties ar savu vēsturisko muižu ''kolekciju'', kurā citas saglabājušās un atjaunotas izskatās gluži kā to pirmreizējās spozmes laikā, bet citas, savukārt, dažnedažādu iemeslu dēļ pārņēmis laika zobs. Mainījušies īpašnieki, kara laikā nopostīta, nav līdzekļu, cietusi ugunsgrēkā – stāsti par to, kāpēc ēkas atstātas izzušanai ir dažādi, bet, par tām stāstot, saglabājas cerība, ka varbūt kāds palīdzēs tās glābt.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Iepriekš arhitektūras pieminekļu mednieks Artūrs Tiziks dalījās ar Top 5 interesantākajām un skaistākajām pamestajām Latvijas baznīcām, bet šajā rakstā viņš padalās ar Top 5 vērienīgākajām pamestajām Latvijas muižām.

''Šī gada sākumā nejaušības pēc sāku interesēties par pamestām ēkām Latvijā. Atrast šos objektus nav vienkārši, bet tas noteikti ir iespējams. Pēc pirmās tūres pa Vidzemi āķis bija lūpā, un kopš tā laika brīvdienas tiek pavadītas, medījot grauztus un izbijušus vietējos, kā arī valsts nozīmes arhitektūras pieminekļus. Šis tops viennozīmīgi ir subjektīvs un balstīts uz manām izjūtām," uzsver Artūrs.

Redaktora piezīme – arī turpmāk padalīsimies ar Artūra izveidotajiem pamesto ēku topiem, kuros piedāvāsim ieskatīties ne mazāk iespaidīgās vietās ar krāsainām pagātnēm. Un atgādinām – ja vēlies apmeklēt kādu no rakstā pieminētajām vietām, izturies pret to ar cieņu un atstāj neskartu!

Artūra pamesto vietu meklējumiem vari arī sekot līdzi viņa ''TikTok'' kontā.

Kaucmindes muiža

Zudusī godība: Piecas pamestas Latvijas muižas ar izpostītu likteni
Foto: Privātais arhīvs

Kaucmindes muiža (saukta arī par Kaucmindes muižas pili) ir līdz šim iespaidīgākā pamestā ēka, ko Latvijā esmu redzējis. Tā ir milzīga, veido ieloku, un tās gaišā krāsa un iespaidīgās kolonnas rada iespaidu, ka tai drīzāk būtu jāatrodas Eiropas dienvidos, teiksim, Spānijā. Lai gan muiža atrodas vien 15 minūšu braucienā no Bauskas, ir sajūta, ka atrodies nekurienē un šeit gadiem ilgi neviens nav bijis.

Muižas iekšpuse ir diezgan iznīcināta, bet joprojām redzams tās agrākais skaistums un unikalitāte – skaistie gaiteņi, logi, durvis, skatuve, torņi. Kaucmindes muižas apmeklējumu interesantāku padara fakts, ka to ieskauj trīs metrus gari latvāņi.

Muiža būvēta ap 1780. gadu, vairākas reizes mainījusi savus turīgos īpašniekus. Sākotnēji muižu veidoja galvenā māja un palīgēkas, bet 1912. gadā visas ēkas tika apvienotas, izveidojot šobrīd redzamo pusloku.

Kaucmindes muiža joprojām ir pazīstama ar to, ka tajā 1923. gada izveidoja lielisku mājturības skolu un kaucmindietes tika uzskatītas par ļoti izglītotām un lieliskām saimniecēm. Lai gan man šis nosaukums neko neizteica, uz manām publikācijām atsaucās vecāka gadagājuma cilvēki, un tas mani pārsteidza.

Padomju laikā muižā izveidoja tehnikumu "Saulaine", bet pēdējos 30 gados muižu bijis plānots pārveidot, atjaunot, visādi izmantot, bet galu galā nekas no tā nav izdarīts.

2018. gadā Kaucmindes muižu piemeklēja liela nelaime – ugunsgrēks, pēc kura ēka ir pavisam sliktā stāvoklī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Seko TūrismaGids.lv arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Zudusī godība Bauska Daugavpils Latvija Eiropa Pilis un muižas Galamērķi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form