Kā izklaidējās un atpūtās augstmaņi: apmeklējam kaimiņzemes Lietuvas muižas
Foto: Publicitātes foto

Vai esat kādreiz sapņojis padzīvot muižā? Pavakariņot turpat, kur kādreiz ēda augstmaņi? Šodien tas viss ir ar roku sasniedzams, apmeklējot muižas, kas kaimiņu Lietuvā darbojas vēl līdz šim. Tās ir par "Eiropas izcilākajiem tūrisma galamērķiem" (EDEN) atzītas ēkas, kas katru gadu piesaista tūkstošiem apmeklētāju ar pakalpojumiem, kuru šobrīd neviens cits nepiedāvā.

Muižas izjušana ar ožu, tausti un garšu

Ja vēlaties vismaz uz dienu ienirt 19. gadsimta beigu muižas dzīvē, ir jādodas uz Pakrojas muižu. Kā stāsta muižas pārvaldnieks Giedrjus Klimkevičs, šeit apmeklētājus gaida autentiski senie kostīmi, braucošas karietes, unikāli senie automobiļi, tehnikas darbnīcas, klasiskā mūzika, kulinārijas mantojums un vēl daudz kas cits.

"Šeit katrs pats var redzēt, kā atšķīrās aristokrātu un ciema iedzīvotāju ikdiena. Ceļojumā uz 19. gadsimtu tiek izmēģinātas dažādas nodarbes, kuru laikā apmeklētājus iepazīstina ar senajiem amatiem: visu var pataustīt, ieraudzīt, saost un pat pagaršot," par to, ar ko Pakrojas muiža atšķiras no citām, stāsta sarunbiedrs.

Viņš piebilst, ka viena no populārākajām piedāvātajām programmām ir "Ciemos pie dzirnavnieka", jo šeit apmeklētāji jau desmit gadus atgriežas pat pēc vairākiem gadiem.

"Izglītojošā programma ir pievilcīga ar to, ka fakti par muižu, dzirnavnieka darbu un alus darīšanu tiek pasniegti gana jautri. Programmas laikā notiek arī degustācija un vakariņas vecajā krogā. Popularitāti nezaudē arī cita degustācija – pie muižas aldara Žaldoka – šeit skan akordeona mūzika un dziesmas. Katru gadu uzņemam daudzas bērnu grupas, kas piedalās izglītojošās programmās pie amatniekiem, tādās programmās labprāt piedalās arī pieaugušie. Bērniem ļoti patīk programma "Muižas dzīve – taukaina piga", kuru tuvākajā laikā pēc apmeklētāju pieprasījuma plānojam pielāgot arī pieaugušajiem," stāsta Giedrjus Klimkevičs.

Kā apgalvo muižas pārvaldnieks, ne mazāk populāra ir arī cita Pakrojas muižas vieta – soda pagrabs, kurā esošie eksponāti vienaldzīgu neatstāj necienu. Bet šogad ir plānots atvērt vēl neredzētas muižas kolekcijas, piemēram, ārsta kabinetu. Šeit varēs iepazīties ar seniem ārsta darba instrumentiem, procedūrām.

Tomēr Pakrojas muižā ir ne tikai interesantas izglītojošās programmas – šeit regulāri notiek arī dažādi pasākumi, kas katru gadu pulcē tūkstošiem apmeklētāju. Ar pasākumu daudzumu plānots pārsteigt apmeklētājus arī 2020. gadā.

"Pirmajās vasaras dienās sveiksim vasaru ar svētkiem un izklaidēm bērniem un vecākiem – tiks rīkoti ģimeņu svētki. Atgriežas arī festivāls "Sapnis vasaras naktī". Tas pārvērtīs muižu par ziediem bagātāko vietu ne vien Lietuvā, bet arī visā Eiropā. Šeit parādīsies vēl neredzētas labāko Lietuvas floristu un skulptoru dzīvo ziedu skulptūras, kompozīcijas, tiks veidots iespaidīgs ziedu paklājs," par gaidāmajiem pasākumiem stāsta sarunbiedrs.

Klimkevičs piemetina, ka rudens sākumā atgriezīsies arī festivāls "Bumbulinės", kas pulcē delikatešu cienītājus un labākos aldarus. Ziemā Pakrojas muiža atkal iemirdzēsies skaistās un košās krāsās, jo atkal tiks rīkots Ziemassvētku gaismu festivāls.

"Šogad ir parādījušās arī jaunas izklaides un jauni pakalpojumu. Esam sākuši rīkot romantisku balli tikai pieaugušajiem "Vienas nakts romāns". Tie, kas šajā laikā aizbēgt uz muižu, nokļūs 19. gadsimta balles virpulī, greznībā, tradīcijās, viņi izjutīs seno romantiku, valdzinošā sveču gaismā vakariņojot pils ēdamistabā, griežoties dejā un ienirstot muižas izklaidēs," par jaunumiem ieminas Pakrojas muižas pārvaldnieks Giedrjus Klimkevičs.

Darbojas vienīgā fiziskās slodzes terapijas klīnika

Tiem, kas vēlas atpūtu gan miesai, gan garam, būs jādodas citur – uz valsts austrumiem. Iespaidīgas neskartas dabas ieskautās Palieses muižas sienas glabā bagātu vēstures un kultūras mantojumu.

"Šeit atrodas Baltijas valstīs vienīgā fiziskās slodzes terapijas klīnika. Vēlamies, lai Palieses muiža šodienas steidzīgajā pasaulē būtu kā oāze, kurā cilvēks vismaz uz īsu brīdi aizmirstu laiku, atpūstos, ieelpotu svaigu gaisu vai smeltos jaunas idejas. Muižas interjers, pat vissīkākās detaļas, vide ap to un piedāvātie pakalpojumi ir radīti tā, lai cilvēks sajustu saikni ne tikai ar dabu, bet arī ar sevi," saka muižas galvenā administratore Birute Jaškūniene.

Viņa piebilst, ka Palieses klīnika ir īpaša – tā ir pirmā un vienīgā licencētā fiziskās slodzes terapijas klīnika ne tikai Lietuvā, bet arī visās Baltijas valstīs. Kā stāsta sarunbiedre, šeit ārstē nevis ar zālēm (izņemot nenovēršamas situācijas jau zināmu klienta slimību vai traucējumu dēļ), bet ar individuāli izvēlētu un ļoti precīzi dozētu fizisko slodzi.

"Palieses fiziskās slodzes terapijas klīnikas filozofija balstīta uz holistisku principu: tiek ārstēts ķermenis, notiek mērķtiecīga mācīšana (fiziskās slodzes, veselības, dzīvesveida, uztura iemaņas), tiek izmantotas dažādas terapijas – smaržu, mūzikas, koncerti, radoši plenēri," stāsta muižas administratore.

Kā apgalvo Jaškūniene, diagnostikas un/vai ārstēšanas programma, izmantojot laboratorijas, funkcionālo, psiholoģisko izmeklēšanu, tiek veidota katram pacientam individuāli. Individuāli ar katru pacientu strādā arī klīnikas speciālisti.

"Palieses fiziskās slodzes terapijas klīnikā vienlaikus tiek gan stiprināts organisms, gan ārstēti traucējumi. Tā ir unikāla kombinācija. Ārstējam dažādus traucējumus: organisma vājumu un funkcionālos traucējumus pēc onkoloģiskās ārstēšanas, virssvara, paaugstināta asinsspiediena, diabēta un izdegšanas un stresa sindroma," viņa stāsta.

Turklāt šeit darbojas arī atpūtas nams, restorāns, ceptuve, īpašā ar akustiku slavenā koncertzālē visu gadu notiek pasaulslaveni koncerti, tiek ierakstīti mūzikas albumi, rīkotas konferences, izstādes un privāti svētki.

Kā stāsta Birute Jaškūniene, ierodoties Palieses muižā atgūt garīgos spēkus, ir vērts apskatīt arī apkārtni. Viņa iesaka ar divriteni doties uz netālu esošo Mielaģēnu pilsētiņu un apmeklēt tur esošo baznīcu – mazo Viļņas katedrāli. Kā stāsta sarunbiedre, ne mazāk vērts apskatīt Miečoņu ielas ciematu, kurā ēkas ir saglabājušās no 19. gadsimta beigām.

"Var pastaigāties pa pļavām un salasīt dažādas zālītes tējām, izkarsēties lauku pirtī vai no rīta ielēkt vēsajā Kančoginas upes ūdenī. Burbuļvannu cienītāji var palutināt sevi mūsu mazajā SPA, kas ierīkota uz romantiskas velvētas saliņas. Varam iemācīt cept smalkmaizīšu kūku, atklāt rauga mīklas un citu ēdienu gatavošanas noslēpumus. Ierodoties dienā, kad notiek koncerts, viesiem ir iespēja izjust, kāda ir mūsu koncertzāles "Pasaga" akustika un visa vide. Bet tie, kas vēlas palikt ilgāk, pasūta naktsmītni istabās, kas daudzus patīkami pārsteidz ar plašumu un minimālisma interjeru. Viesi ir vienmēr gaidīti mājīgajā muižas veikaliņā ar īpašām lietiņām, kas nav atrodamas nevienā citā veikalā Lietuvā," piebilst sarunbiedre.

Projektu "Izcilākie Eiropas tūrisma galamērķi" (EDEN) īsteno nacionālā tūrisma veicināšanas aģentūra "Ceļo Lietuvā", atbalsta Eiropas Komisija. Vairāk informācijas par EDEN objektiem var atrast, apmeklējot vietni eden.lithuania.travel.


Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form