Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Lai sals nekniebj dibenā – vērtīgi padomi pārgājieniem spelgonī
Teksts: Līga Švāne
Foto: Kristaps Kiziks
Kad sals kniebj degungalā, tā vien gribas omulīgi iekārtoties dīvānā, pagatavot krūzi kāda silta dzēriena, sarūpēt apetītlīgu uzkodu plati un mesties filmu vai seriālu skatīšanās maratonā. Tiesa, svaigs gaiss un izkustēšanās ir galvenie priekšnosacījumi, lai garie, tumšie ziemas vakari ar laiku nekļūtu par nomācošu rutīnu. Vislabākais veids, kā "uzlādēt baterijas" un sasmelties enerģiju, ir došanās dabā. Mēdz sacīt, ka nav nepiemērotu laika apstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs, un arī spelgonī iespējamas baudpilnas pastaigas, piedzīvojumi un pārgājieni, ja vien kārtīgi sagatavojas un visu izplāno.
Kā stāsta bloga "Dodiesdaba.lv" autors un pārgājienu vadītājs Kristaps Kiziks, ziemā ir īpaši jāpiedomā pie apģērba izvēles, vairāk jāsagatavojas un jāplāno maršruts atbilstoši laika apstākļiem, savām spējām un iepriekšējai pieredzei. "Lielā aukstumā nav īstais laiks, kad domāt par modes skati, ir jāģērbjas silti, jālieto cimdi, cepure un šalle. Nepiemērots apģērbs var novest pie apsaldējumiem un nopietnām sekām," uzsver Kristaps.
Jāģērbjas gluži kā sīpoliņam
"Tāpat kā jebkurā citā gadalaikā, arī ziemā jāģērbjas vairākās kārtās gluži kā sīpoliņam, lai pārgājiena laikā, jūtot, ka paliek karsti, lieko apģērba kārtu varētu novilkt, savukārt, kad aktīvā pārvietošanās fāze ir beigusies, atkal var saģērbties siltāk. Apģērba kārtu skaits atkarīgs no izvēlētās aktivitātes, iešanas tempa un āra temperatūras. Jādomā ne tikai par to, kā nenosalt, bet arī lai nesvīstu, jo mitrums pastiprina ķermeņa atdzišanu, ko īpaši izjutīsiet atpūtas brīžos.

Ziemā papildus pret aukstumu, kā pati apakšējā kārta, pasargās termoveļa (krekls un bikses), kuras pamatuzdevums ir novadīt sviedrus un uzturēt ķermeni siltumā. Tālāk seko flīss, siltā apakšjaka, piemēram, dūnu vai sintētiskā materiāla jaka, virspusē jābūt vēju un mitrumu aizturošai jakai. Ja netiek prognozēts lietus vai stiprs vējš, tad var iztikt bez virsjakas. Tāpat arī virsjaka var būt ar siltinājumu, bet tādā gadījumā samazinās iespēja variēt ar apģērba kārtām," ar padomiem dalās Kristaps.
Ziemā visnepiemērotākās ir džinsu bikses, jo tās aukstumā kļūst stīvas un samirkšanas gadījumā ilgi žūst, kā arī slikti uztur siltumu. To vietā ieteicams izvēlēties pārgājienu bikses, kurām iestrādāts papildus siltinājums.
Kristaps Kiziks, bloga "Dodiesdaba.lv" autors
Lai kājas sausas un rokas siltas
Ļoti svarīgi ir ne tikai izvēlēties pareizos apavus, bet arī zeķes. Ja kājas pastiprināti svīdīs, tās sāks salt. Īpaša vērība ir jāpievērš arī cimdiem, jo roku pirksti sāk salt vieni no pirmajiem.

"Lai nesaltu kāju pirksti, apaviem jābūt brīviem (pārgājienu apaviem jābūt vienu vai divus izmērus lielākiem) un jāizvēlas pārgājienu zeķes, kuru sastāvā ir merino vilna. Pārgājienu apavos neiesaka vilkt parastās vilnas zeķes, jo to vilnas daļiņas pūkojas un aizpilda apavu membrānas, tādejādi samazinot apavu "elpošanu", attiecīgi pastiprināti svīdīs kājas un sāks salt. Atšķirībā no kokvilnas un sintētiskā materiāla, vilna silda arī samirkusi, turklāt merino vilna nepūkojas un to droši var izmanto pārgājienu apavos. Daudziem arī patiks, ka merino vilna "nekož," tā pieredzējušais pārgājienu rīkotājs.

Īpaša vērība jāvelta cimdiem, jo roku pirksti sāk salt vieni no pirmajiem. Parastie cimdi un omes adījumi diemžēl ātri samirkst un laiž cauri vēju, tādēļ cimdiem jābūt bieziem, ar papildus siltinājumu, mitruma un vēja aizsardzību, piemēram, var vilkt snovborda vai speciālos pārgājienu cimdus, kuriem ir norādīta to lietošanas temperatūra. Īpaši zemās temperatūrās pirkstaiņu vietā ir jāizvēlas dūraiņi," piebilst dabas draugs.
Praktisks padoms
Kristaps iesaka ziemā izmantot pārgājienu bahilas, kas pasargā apavus no sniega iebiršanas vai ūdens piesmelšanas. Tāpat tās arī dubļainās vietās saglabās bikses tīrākas un sausākas.
Ko likt somā?
Pārgājienā lieti noderēs soma. Kad dodas dabā spelgonī, tajā ieteicams ielikt lieku apģērba kārtu, kuru var uzvilkt mugurā pārtraukumā, piemēram, ēšanas pauzē. Tāpat arī Kristaps iesaka paņemt līdzi rezerves zeķes, lai ir, ko pārvilkt, ja gadās piesmelt kājas. Tiesa, somā jāiepako ne tikai drēbes – tajā vēlams atlicināt vietu vēl vairākām citām lietām, kas atrašanos brīvā dabā padarīs baudāmāku un komfortablāku.

"Tā kā ziemā dienas ir krietni īsākas, tad ieteicams somā ielikt lukturīti. Arī portatīvais lādētājs ("powerbank") var noderēt, jo aukstumā telefonu akumulatori ātrāk izlādējas. Patīkamu komfortu dos padibenis, ko izmantot piknika laikā. Protams, jāpadomā arī par sildošu dzērienu (tēju vai kakao) un uzkodām, kas sasildīs un dos enerģiju pārgājiena laikā. Silta pārtika (sautējums vai zupa) vairāk sasildīs nekā maizītes un citas uzkodas. Pretēji valdošajam viedoklim, alkohols nespēj sasildīt, gluži pretēji – grādīgo dzērienu ietekmē paplašinās asinsvadi, un tādējādi notiek straujāka siltuma atdeve. Ja dodaties dabā ar četrkājaino draugu, tad jāpadomā arī par pārtiku un apģērbu viņam," stāsta Kristaps.

Praktisks padoms
"Mūsdienās pieejami dzērienu un pārtikas termosi, kas siltumu saglabā pat 24 stundas un ilgāk. Tomēr, ja termoss ir zaudējis daļu no savām spējām, vai arī plānojat ilgāku piedzīvojumu, tad iesaku termosu vispirms sasildīt, piepildot ar karstu ūdeni. Kad termoss iekšpusē ir uzsilis, tad ūdeni aizstāj ar līdzņemamo dzērienu vai ēdienu."
Drošība pirmajā vietā!
Pārgājienā ziemā jābūt divtik uzmanīgiem un noteikti nevajag steigties, īpaši, ja maršruts ieplānots paugurainā apvidū. "Papildus stabilitātei, it īpaši ejot pa nogāzi, iesaku izmantot pārgājienu nūjas. Tās ļaus atbalstīties un piebremzēt iešanu lejup, turklāt atvieglo pārvietošanos ar mugursomu, un visa ķermeņa nodarbināšana palīdz uzturēt siltumu. Ja plānots daudz pārvietoties pa ledu, tad apaviem var iegādāties radzes.

Vēl pirms dodaties pārgājienā, ir jāizplāno sezonai un laika apstākļiem atbilstošs maršruts, atkušņa laikā nav ieteicams izvēlēties maršrutus pa stāvām nogāzēm ar vai bez trepītēm. Ziemas periodā arī labiekārtotās takas reti tiek uzturētas. Laba alternatīva ir pārgājiens gar jūru, bet jāņem vērā, ka piekrastē ir lielāks mitrums un vējš, attiecīgi būtu jālieto arī sejas krēms un lūpu balzams," norāda Kristaps.

Der arī atcerēties, ka meža zvērus un citus ceļā sastaptos dzīvnieciņus nekādā gadījumā nevajadzētu lieki tramdīt un tiem tuvoties. "Dodoties mežā, jāsaprot, ka esat viesis, sastaptie dzīvnieki nav jātramda. Redzot kādu dzīvnieku, nav tam jātuvojas, it īpaši tas attiecas uz mazuļiem, kas it kā pamesti vieni, lai gan patiesībā vecāki tos ir atstājuši drošā vietā un šobrīd gādā ēdienu. Šī paša iemesla dēļ jāpieskata savi suņi, lai nedzenas pakaļ meža dzīvniekiem, nerok alas vai neuzklūp jūras krastā guļošajiem ronēniem," stāsta pieredzējušais pārgājienu rīkotājs.

"Jāizvērtē savs apģērbs un ekipējums, iepriekšējā pieredze, vai distance ir atbilstoša laika prognozei un dalībnieku sastāvam, tostarp bērniem un senioriem, ja tādi piedalās. Nav nepiemērotu laika apstākļu, bet gan nepiemērots apģērbs. Ja ievēro visus iepriekš minētos nosacījumus un esat kustībā, tad par gaisa temperatūru nav jāsatraucas!" piebilst Kristaps.
Projekta ''Zūdam kokos'' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, Kārlis Dambrāns, Sabīne Košeļeva, Kitija Balcare, Toms Olups, Viesturs Radovics, foto – Kārlis Dambrāns, Viesturs Radovics, Andra Čudare, Toms Olups, Kristīne Melne, Sabīne Košeļeva, dizains – Martina Sergejeva, Ilze Vanovska, Natālija Šindikova, izstrāde – Karīna Sabecka, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte - Liene Lacberga, publiskā sektora komunikācijas vadītāja – Anta Akantjeva-Ummere.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.