Foto: DELFI

Bijusī tieslietu ministre, Saeimas priekšsēdētāja, partijas "Vienotība" līdere Solvita Āboltiņa, kura šogad paziņojusi, ka pametīs politiku, bet pirms nedēļas tika izslēgta no savas partijas, intervijā "Delfi TV ar Jāni Domburu" atskatījās uz savu 16 gadus ilgušo politiķes karjeru, minot gan paveikto, gan analizējot kļūmes.

Āboltiņa atklāja vienu no iespējamiem iemesliem, kas lika ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam (V) pārdomāt un nepamest amatu, atgriežoties Saeimā. Proti, skolu reformas neizdošanās gadījumā izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) varētu demisionēt, bet, viņam atgriežoties, amatā, Ašeradens zaudētu deputāta mandātu, ko ieguvis uz laiku, kamēr Šadurskis strādā valdībā.

Tāpat politiķe stāstīja, ka nav piedalījusies "Rīdzenes sarunās", tomēr vēl pirms šo sarunu centrā esošā laika posma, Valda Dombrovska (V) pirmās valdības veidošanas laikā, šajā viesnīcā brokastojusi ar tobrīd politikā aktīvo Aināru Šleseru (tolaik LPP/LC).

Emocionālā sarunas noslēgumā, runājot par nākotnes plāniem, Āboltiņa vērsās pret ļaunām mēlēm apgalvojot, ka, lai izskolotu bērnus, ir gatava arī mazgāt grīdas.

Pilnu intervijas ierakstu var noskatīties šeit.

Nepārvarams šķērslis, lai atgrieztos politikā

2015.gadā TV kameras fiksēja Āboltiņas reakciju uz pensionāru piketu pie Saeimas. Politiķe pensionāriem atbildēja ar ūjināšanu, radot iespaidu, ka mēdās par protestētājiem.

"Ja es kādreiz gribēšu atgriezties politiskajā karjerā, šis varētu būt nepārvarams šķērslis," par šo video atzīst Āboltiņa. Viņa gan uzsver, ka šis video neatspoguļo politiķes attieksmi pret pensionāriem un "šis nav tas, ko man pārmet pensionāri". Konkrētajā dienā viņa protestētājiem gājusi garām vairākas reizes, "tā bija spontāna reakcija, ko pieredzējis politiķis nevar atļauties". Tomēr šis un citi gadījumi "nekādā veidā nebija necieņas izrādīšana pret tautu".

Kas mēģināja iznīcināt 'Vienotību' un Āboltiņu

"Mūsu koalīcijas partneri, no vienas puses ar mums ļoti labi strādājot un izmantojot, redzēja, ka mūs nekad nevarēs pieradināt tādā mērā, kā viņi gribētu," apgalvo Āboltiņa. Precizējot, kuri ir šie cilvēki, viņa paskaidroja, ka tie ir tie, kas runā "Rīdzenes sarunās".

Pēdējās - 2014. gada - vēlēšanās oponenti kopīgi īstenojuši kampaņu pret "Vienotību". Noprotams, ka šī negatīvā kampaņa pamatā vērsta pret Āboltiņu, jo, "protams, cilvēks, kurš ir pietiekami emocionāls, kurš mēdz šādā veidā reaģēt"…

"Mēs nepatikām veselai grupai cilvēku - gan tiem, kas ir saistīti ar maksātnespējas administratoriem, gan tiem, kas ir saistīti ar kaimiņvalsti, tur vēl ir viens čečenu tautības uzņēmējs," viņa saka.

Āboltiņa gan atzīst, ka arī pati palīdzējusi savu reitingu graušanā. Kā liecina laikraksta "Neatkarīgā Rīta Avīze" publicētie sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS aptauju dati, Āboltiņas reitings no -4,9 2012. gadā 2016. gadā jau bija nokritis līdz -67,7.

Ekonomikas ministrijā pieļauj sponsoru intereses

"Es pieņemu, ka tā ir kaut kāda iekšēja varas dalīšana, ka tās varētu būt kaut kādas sponsoru intereses," par ažiotāžu ap ekonomikas ministra amatu saka Āboltiņa.

Viņa gan atsakās minēt, kādas tieši intereses un kurus sponsorus viņa ar to domā. Arī jautāta par sponsoru interesēm laikā, kad viņa vadīja partiju, politiķe atbild: "Šis nav jautājums, ko es šobrīd iztirzāšu publiski." Viņa gan piebilst, ka "pēc manā rīcībā esošās informācijas sponsoriem vienmēr ir teikts, ka "Vienotība" nekad neiestāsies par konkrētu projektu realizāciju".

Āboltiņa atzina, ka "aizdomīgie sponsori", kuru intereses, iespējams, saistītas ar Ekonomikas ministriju, ir atrodami "Vienotības" ziedotāju sarakstos.

"Es esmu redzējusi divus projektus, kas mani pārsteidza," viņa atklāj. Lai gan šie projekti ir bijuši valsts interesēs, tomēr aiz tiem stāvējušas konkrētas personas, un "Vienotība" uzstājīgi centusies tos atbalstīt.

LTV raidījums "de facto" svētdien vēstīja, ka ekonomikas ministra Ašeradena birojā šovasar par juridisko padomnieci gan sāka strādāt Veronika Leja – ilggadēja "Vienotības" juriste, kas savulaik devusi padomus arī Kamparam. Septembrī viņa gan devusies ilgstošā atvaļinājumā.

Viņas vīrs advokāts Lauris Leja vairākās tiesvedībās pārstāv gan OIK iespējamās krāpšanās skandālā ierauto uzņēmēju Māri Martinsonu, gan ar viņu agrāk saistītos uzņēmumus. Savukārt viņas mātei Fļuzai Semakai piederošais juridiskais birojs "Carrington, Hall & Hamburg" pirms diviem gadiem nodibināja akciju sabiedrību "MN Holding", kas uzreiz pēc tam pārņēma iepriekš Martinsoniem daļēji piederējušos būvuzņēmumus, piemēram, "Moduls-Rīga" un "Velve".

'Edvardiņš uzrīkoja šovu'

Uz piezīmi, ka viņas dienas "Vienotības" Saeimas frakcijas vadītājas amatā ir skaitītas, Āboltiņa atbild: "Jā, protams. Visdrīzāk kādā no divām trešdienām, kurās es būšu ārpus valsts, pēc jaunās demokrātijas principiem izlems."

Savukārt par to, vai nevajadzēja Saeimu pamest brīdī, kad viņa paziņoja par lēmumu nolikt deputātes mandātu, Āboltiņa skaidro: "Savu lēmumu par iešanu projām es esmu pieņēmusi, tad, kad es to esmu pieņēmusi, un šajā grafikā nav notikušas nekādas izmaiņas. Tas, ka Edvardiņš uzrīkoja šovu, lika man publiskot savus plānus."

Pēc viņas teiktā, "Vienotības" frakcijas vadītāja vietnieks Edvards Smiltēns šos plānus zinājis.

Šis grafiks paredz to, ka Āboltiņa turpinās darbu Saeimā līdz brīdim, kad būs pabeigtas procedūras, lai viņa atgrieztos Ārlietu ministrijā. "Tas noteikti notiks līdz šīs Saeimas sasaukuma beigām."

Par vīra biznesu un māju 'Vikingi'

Āboltiņas dzīvesbiedram Jānim Āboltiņam ir divas darba vietas - organizācijas "Latvijas auto" ģenerālsekretāra amats, kā arī "Mūsa motors grupā", kur viņš strādājis dažādās pozīcijās. Viņa gan noliedza to, ka viņš strādājis "Mūsa motors grupai" piederošajā "Auto Blitz". "Es droši vien varu septiņreiz stāstīt, ka viņam ar "Auto Blitz" nav nekāda sakara. "

"Lursoft" dati gan liecina, ka Āboltiņš no 2014. līdz 2016. gadam strādājis šī uzņēmuma padomē.

"Katrā ziņā man nav šādu interešu, mans vīrs nekad nav man lūdzis lobēt vai runāt ar kādu no ministriem par kādiem konkursiem. Gluži pretēji - cik es zinu, tā ir problēma ar konkursiem, piemēram, Rīgas domē, no kuriem viņi tiek izslēgti automātiski, jo šajā firmā ir Āboltiņas vīrs.

Politiķe apstiprināja, ka viņas ģimene Zvejniekciemā pašlaik būvē māju "Vikingi". Viņa gan uzsvēra, ka nezina, vai pietiks līdzekļu māju pabeigt. "Mums ir māja Rīgā, ko mēs visdrīzāk plānojam pārdot, lai pabeigtu to māju, un šobrīd mēģinām saprast, vai tas ir iespējams." Tāpat vīramātei pieder māja Siguldā, un ģimenes lēmums par jaunas mājas būvniecību tika pieņemts, izsverot, vai no mājas Rīgā un Siguldā iespējams atļauties jaunu Zvejniekciemā.

Top grāmata par Āboltiņu

Āboltiņa sarunā atklāj, ka par viņu top grāmata. Tai ir pieci autori, un ideja radusies izdevniecībai "Latvijas Avīze". Vairāku mēnešu garumā notikušas vairākas intervijas un jau ir gatavs grāmatas melnraksts.

"Es varu nomierināt visus tos, kas ļoti baidās no manām atriebībām. Kāds gan varētu man kādu no tās manas atriebības piemēriem nosaukt," viņa teic.

Piekrišanu piedalīties grāmatas tapšanā viņa skaidro ar daudzajiem mītiem. "Man nav bijusi iespēja pašai savu viedokli paust ne par stāstu mandāts un Junkurs, ne par Valda Dombrovska valdību, ne Laimdotas Straujumas valdību."

Kariņš runāja, Jurkāns apvainojās un Einars nobijās

Par to, vai "Saskaņu" kādā posmā nevajadzēja ņemt valdībā, Āboltiņa pauž: "Esmu publiski to teikusi vairākkārt un esmu arī ļoti spēcīgi par to kritizēta. Manā uzskatā "Saskaņa" valdībā bija paņemama pēc 10. Saeimas vēlēšanām."

Pēc intervijas, kurā viņa šādu viedokli izteikusi, tika sasaukta "Vienotības" sēde. "Kā tagad atceros Lolitas Čigānes izbrīna pilnās acis un tekstu, kas mani ir pilnvarojis kaut ko tādu teikt.

Politiķe pārliecināta, ka "Saskaņu" aicināt valdībā varēja divreiz - pēc jau minētajām 10. Saeimas vēlēšanām 2010. gadā, kā arī "brīdī, kas Šlesers (LPP) izgāja no valdības, bija [Jāņa] Jurkāna (TSP) piedāvājums Einaram Repšem ("Jaunais laiks") un pat bija sarunas Ministru Kabinetā".

Jāatgādina, ka 2004. gadā Šlesera "Latvijas Pirmā partija" pameta Repšes valdību. Drīz pēc tam valdība krita un nākamo Ministru Kabinetu veidoja Indulis Emsis (ZZS).

"[Krišjānis] Kariņš runāja pa telefonu, Jurkāns apvainojās, beigās Einars nobijās," viņa rezumē.

Kad Āboltiņa bija gatava būt premjere

Laikā pēc Valda Dombrovska atkāpšanās - deviņus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām, kā arī esot Saeimas priekšsēdētājas amatā, Āboltiņa pat nav apsvērusi premjeres pienākumu uzņemšanos, viņa apgalvo.

Savukārt pēc 2014. gada vēlēšanām viņa esot sasaukusi valdes sēdi un, ņemot vērā to, ka nebija ievēlēta, paziņojusi, ka atkāpjas un aiziet no politikas. "Visa mana smalkā valde, ieskaitot ilzes viņķeles un lolitas čigānes, saka - nē, nē, nē," stāsta Āboltiņa.

"Gudrie PR padomdevēji", kas pārliecināja Āboltiņu pēc vēlēšanām nepretendēt uz premjeres amatu, bijuši priekšvēlēšanu kampaņas pārstāvji, ar ko strādājis partijas ģenerālsekretārs Artis Kampars.

Prezidents Andris Bērziņš uzskatījis, ka partijas līderei jāuzņemas valdības veidošana, arī Āboltiņa tobrīd bijusi gatava kļūt par Ministru prezidenti. Tomēr partijas kolēģi iebilduši, norādot, ka Āboltiņa nebija ievēlēta Saeimā, bet esošā premjere Laimdota Straujuma - bija. Politiķe atzīst, ka šie argumenti bija korekti.

Āboltiņa par Viņķeli un vīnu

Savukārt par ambīcijām ieņemt Valsts prezidenta amatu Āboltiņa teic, ka "droši vien melotu, ja teiktu, ka es vispār par to neesmu domājusi".

Vienīgā reize, kad viņa publiski šādu iespēju izteikusi, bijusi pēc 2014. gada vēlēšanām. Svinību laikā jau pēc vīna iemalkošanas viņa šādu vēlmi izteikusi partijas kolēģei Ilzei Viņķelei.

Uz jautājumu, vai abām bija pietiekami daudz vīna, Āboltiņa smejoties pieļāva, ka "laikam vairāk Ilzei".

Jāpiebilst, ka Viņķele "Twitter" Āboltiņas interviju, komentējusi, tostarp par konkrēto sarunu sakot: "Vienkārši atklāti pavaicāju. Jo "Vienotībā" bija vairāki neizskaidrojami lēmumi par tuvināšanos ar ZZS. Intuīcija sacīja, ka to dara ar kādu noteiktu mērķi. Tik tie vēlētāji izjauca plānu."Bez 'Saskaņas' balsīm visdrīzāk Vējoni ievēlēt nevarēja

Par Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, kurš tobrīd pārstāvēja ZZS, ievēlēšanu Āboltiņa atzīst, ka matemātiski, "bez "Saskaņas" balsīm visdrīzāk Vējoni ievēlēt nevarēja".

Tomēr viņa atteicās izteikt minējumus par "Saskaņas" motīviem.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!