'Spried ar Delfi' par plānoto e-cigarešu aromātu aizliegumu. Pilns ieraksts

Pretēju viedokļu sadursmes izraisījuši plāni ierobežot elektronisko cigarešu lietošanu. Par valsts politikas veidošanu elektronisko cigarešu aprites ierobežošanā, to lietošanas izplatību jauniešu vidū, elektronisko cigarešu lietošanas ietekmi uz veselību un pieaugušo tiesībām izvēlēties, kā bojāt savu veselību, trešdien, 18. janvārī plkst. 12.00 žurnālists Andris Auzāns izjautāja Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktori Janu Feldmani, pneimonologu, Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas vadītāju Alvilu Kramu un iniciatīvas "Brīvu izvēli pilngadīgiem cilvēkiem! Par e-cigarešu aromātu saglabāšanu" pārstāvi Tomu Lūsi.

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) un ārstu profesionālās asociācijas decembrī aicināja jaunievēlētās Saeimas Sociālo un darba lietu komisiju veikt nepieciešamos precizējumus un virzīt pieņemšanai jau 13.Saeimā otrajā lasījumā apstiprinātos grozījumus "Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā".

Atklātā vēstulē, ko organizācijas sagatavojušas deputātiem, teikts, ka minētie grozījumi ietver likumdošanas sakārtošanu tabakas karsēšanas ierīču un tabakas aizstājējproduktu, tai skaitā nikotīna spilventiņu jomā, kā arī paredz ierobežojumus aromatizētājiem gan elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm, gan tabakas aizstājējproduktiem.

Vēstulē uzsvērts, ka mūsdienās aptuveni 90% nikotīna atkarīgo kļūst atkarīgi, vēl būdami nepilngadīgi. E-cigaretes un nikotīna spilventiņi ir "ieejas vārti" uz cigarešu smēķēšanu un pāragru nāvi, savukārt aromatizētāji ir galvenais instruments arvien plašākai bērnu un jauniešu piesaistei šiem nikotīnu saturošajiem produktiem.

Ārstu profesionālas organizācijas uzskata, ka arguments par lielākiem budžeta ieņēmumiem, tirgojot atkarību un potenciāli arī priekšlaicīgu nāvi izraisošus produktus, kā arī iebildumi pret ierobežojumu noteikšanu, kas, pirmkārt, vērsti uz bērnu un jauniešu pasargāšanu no atkarības, ir augstākā mērā neētiski un neatbilst valsts interesēm, jo ilgtermiņā radīs daudz lielākus zaudējumus Latvijas sabiedrības veselībai un ekonomikai.

Tikmēr sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par aromatizēto e-cigarešu aprites saglabāšanu. Iniciatīvas pārstāvis norādīts Toms Lūsis akcentē, ka Saeimā diskutētās izmaiņas Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā ir domātas kā regulējums, nevis aizliegums. Tomēr likumprojektā iekļautais aromātu aizliegums elektroniskajām cigaretēm, viņaprāt, apdraudētu visu šo nozari.

Lūsis uzskata, ka šiem pastiprināti regulētajiem produktiem paredzami nebūtu pieprasījuma un to pašreizējie lietotāji vai nu turpinās iegūt produktus, bet jau melnajā tirgū, vai arī iegādāsies tos citās valstīs, vai arī atgriezīsies pie daudz kaitīgākajām tradicionālajām cigaretēm.

Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.