Jūtīgi cilvēki: ko tas nozīmē un kā ar to sadzīvot
Foto: Shutterstock

Mums ik dienas nākas saskarties ar grūtībām, izaicinājumiem, lai kaut ko sasniegtu jāspēj izkāpt no savas komforta zonas un cīnīties ar dzīves radītajiem šķēršļiem. Lai notikumi, kas ne vienmēr rada smaidu sejā, būtu vieglāk pārdzīvojami, nepieciešams stiprs raksturs, kas ir pārāks par visām neveiksmēm. Bet ko darīt, ja cilvēks ir ļoti jūtīgs un viegli padodas emocijām?

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Īpaši jūtīgiem cilvēkiem ikdienas dzīve var pārvērsties par nepanesamu cīņu, jo ne vienmēr viss notiek kā paredzēts. Portāls "Yourtango" apskata to, kas ir jūtīgs cilvēks un kā ar to cīnīties.

Jūtīgi cilvēki bieži vien ir dziļdomātāji, kas piešķir nozīmi pat vismazākajām niansēm, ko citi var pat nepamanīt. Tas, kas var šķist maznozīmīgs citiem, jūtīgai personai var likt uztraukties un pat krist panikā.

Medijā "Psychology Today" augstu jūtīgumu definē kā akūtu fizisku, garīgu un emocionālu reakciju uz ārējiem (sociāliem, vides) vai iekšējiem (personiskiem) stimuliem. Ļoti jūtīgs cilvēks var būt gan intraverts, gan ekstraverts.

"Jebkuru emociju un ar tām saistīto fizioloģisko reakciju pamats ir galvas smadzeņu struktūru funkcionēšana. Noteikti nav vienas, īsas definīcijas, ar ko raksturot jūtīgu cilvēku. Jūtīgs cilvēks ir emocionāls cilvēks, empātisks, kas spēj līdzpārdzīvot," komentē Kaiva Pēča, psiholoģiskās palīdzības un izglītības centra "Dzīle" vadītāja, psiholoģe un kognitīvi biheiviorālās psihoterapijas speciāliste.

"Jūtīgums ir īpašība, kas ir normāla. 10 līdz 20 procenti pasaules iedzīvotāju ir izteikti jūtīgi. Šis skaitlis nav mazs, taču tajā pašā laikā, nav arī liels, tāpēc ne vienmēr visi apkārtējie cilvēki spēs izprast, kādas emocijas valda šo cilvēku sirdī," portālam "Hsperson" stāsta Eleina Ārona, jūtīgu cilvēku teorijas pamatlicēja.

"Biologi ir konstatējuši, ka jūtīgums ir raksturīgs ne tikai cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem. Šī iezīme atspoguļo noteiktu izdzīvošanas stratēģijas veidu. Ļoti jūtīgu personu smadzenes patiesībā darbojas mazliet citādi," skaidro pamatlicēja.

Šie cilvēki vairāk uzmanības pievērš sīkumiem. Galvenokārt tāpēc, ka smadzenes apstrādā informāciju un atspoguļo to plašāk un dziļāk. Jūtīgumu var salīdzināt ar redzes uzlabošanas briļļu nēsāšanu, ar brillēm ir iespējams redzēt daudz vairāk un sīkākas detaļas.

Tags

jūtīgums
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form