Projektu atbalsta
Zaļās farmācijas aizkulises jeb kā ārstniecības augs top par preparātu
"Mūsu pirmā fabrika ir daba," saka valdes loceklis un ražošanas nodaļas vadītājs Jevgeņijs Zainapovs, kurš zaļās farmācijas uzņēmumam "Silvanols" pievienojās 2004. gadā. Darba stāža ziņā viņš ir otrais bagātākais "silvanolietis" – burtiski stāvējis pie katla, kad uzņēmums tik tikko bija uzņēmis apgriezienus, un pats līmējis produktu etiķetes. Nu caur viņa rokām gadā iziet 3 miljoni iepakojumu – uz 30 pasaules valstīm.
Pirmos 10 gadus "Silvanols" darbojās dažās īrētās telpās Koksnes ķīmijas institūtā, kur ražoja uzņēmuma dibinātājas Ievas Leimanes zinātniskā darba ietvaros izstrādātos gelus – "Osteogēlu", "Trombogēlu" un "Rinogēlu" –, mēģinot saprast nišu, kurā tālāk attīstīties.

Par leģendu jau kļuvis stāsts par pirmo lielo pasūtījumu, ko veica Guntis Belēvičs, pasūtot 1000 "Rinogēlus". Ieva Leimane bijusi panikā un sacījusi, ka tas nav iespējams, jo tolaik visu produkciju gatavoja ar rokām. Belēvičs vien noteicis, ka ir gan iespējams un šoferis pasūtījumam būs pakaļ nākamajā dienā.

Ar Koksnes ķīmijas institūta kolēģu un draugu atbalstu pasūtījums izpildīts, taču tas bija nepārprotams signāls, ka uzņēmumam ir nepieciešamas lielākas telpas un iekārtas. Pasūtījumu kļuva arvien vairāk, turklāt ražošanā bija jāievēro stingri standarti, ko nosaka Zāļu valsts aģentūra. Tā 2005. gadā par "Silvanola" jauno mājvietu kļuva telpas Kurbada ielā 2a.
"Silvanols" valdes loceklis un ražošanas nodaļas vadītājs Jevgeņijs Zainapovs
"Sākumā ražojām divas produktu sērijas nedēļā. Vienu sēriju, piemēram, otrdien, citu – ceturtdien. Tagad taisām divas sērijas vienā dienā. To, ko agrāk darīja nedēļu, tagad var izdarīt vienā dienā. Arī apjomi ir krietni vien atšķirīgāki. Ja sākotnēji tie bija četri tūkstoši vienību vienā dienā, tad tagad tie ir 10 tūkstoši. Pirmajā gadā, kad es atnācu, mēs ražojām 300 tūkstošus iepakojumu gadā. Tagad tiek saražoti 3 miljoni iepakojumu gadā," biznesa jaudas attīstību raksturo Zainapovs.

Sākumā viņš pats piedalījies visos ražošanas posmos un procesos: "Sākotnēji nebija darbu dalīšanas – visi mācēja un darīja visu: svērt, novadīt procesu, saliet, sapakot. Viss bija roku darbs. Kopā bijām seši, pie liešanas strādāji četri. Ja bija jāizpilda kāds lielāks pasūtījums, ņēmām divus palīgus."
Kā atklāj "Silvanola" produktu menedžere Inga Zdanovska, Ievas Leimanes izstrādātais pretiesnu līdzeklis "Rinogēls" arvien vēl ir aktuāls. Tā sastāvs – ēteriskās eļļas (eikalipta, piparmētru un Sibīrijas dižegles), kā arī smiltsērkšķu eļļa un kliņģerīšu tinktūra – līdz mūsdienām nav mainījies un joprojām pieejams burciņā kā "Rinogel-Silvanols". Produkts ir attīstījies un šobrīd pieejams vairākās formās – " Rinogel spray" un "Rinogel drops". "Rinogel" grupas produkti Latvijā savā segmentā ir līderi un vieni no atpazīstamākajiem "Silvanola" produktiem.

"Silvanols" pamazām saprata, ka tā produkti ir tendēti uz saaukstēšanās problēmu risināšanu. "Pozitīvais aspekts – esam atpazīstami ar ko ļoti konkrētu, mūs zina un uzticas. Negatīvais – esam atkarīgi no laika apstākļiem," stāsta ražošanas nodaļas vadītājs.

Jau 2006. gadā geliem un sīrupiem klāt nāca izsmidzināmie līdzekļi kaklam – "Faringospray" un "Laringospray" uz smiltsērkšķu eļļas un propolisa bāzes. "Izsmidzināmo līdzekļu nebija daudz, mēs Latvijā šajā ziņā bijām pionieri. Tas arī bija mūsu galvenais pluss – kā jau jebkurā biznesā. Bija daži eksporta produkti, bet neērtos alumīnija flakoniņos. Mēs radījām parocīgu iepakojumu," atminas Jevgeņijs Zainapovs.

Šobrīd "Faringospray" ir otrais pazīstamākais "Silvanola" produkts, kā arī visvairāk pirktais – ne tikai no uzņēmuma produkcijas, bet arī no visiem Latvijā ražotajiem kakla līdzekļiem. Kāpēc? "Tas vienkārši ir ļoti efektīvs! Pateicoties ērtajam un speciāli izstrādātajam uzgalim, tas nonāk tieši tur, kur sācies iekaisums, proti, uz rīkles aizmugurējās sieniņas. Turklāt tas ir piemērots bērniem jau no divu gadu vecuma, un šādu produktu nav daudz," "Faringospray" popularitāti skaidro Inga Zdanovska.
Ražošanas apgriezieni strauji pieauga, tāpēc nākamais loģiskais uzņēmuma attīstības solis bija preparātu cieto formu – kapsulu un tablešu – ražošana. Tika iegādātas arī jaunas, pilnībā automatizētas iekārtas – roku darbs kā variants vairs vispār netika izskatīts. "Ne ar roku darbu, ne ar pusautomātiskām ierīcēm nav iespējams produkciju saražot nepieciešamajā daudzumā. Automatizācija nozīmē arī to, ka nav jāveido milzīgi uzkrājumi, jo ir iespējams ātri reaģēt uz lielāku pasūtījumu," skaidro Zainapovs.

Vaicāts par lielākajiem izaicinājumiem, ražojot dabīgas izcelsmes preparātus, ražošanas vadītājs min vairākus: "Strādājot ar "tīru ķīmiju", tu pērc izejvielas un vienmēr diezgan skaidri vari paredzēt, kāds būs rezultāts. Savukārt, strādājot ar dabas vielām, ir jāņem vērā izejvielu kvalitāte – klimats un laika apstākļi, kādos tās augušas, kā izžāvētas un uzglabātas. Ražošanas process nav standartizēts, jāņem vērā ļoti daudz nianšu, viss ir jātestē, tāpēc nereti teorija nesakrīt ar praksi. Piemēram, preparāts nešķīst, neturas kopā vai nav iespējams to dabūt homogēnu. "Silvanola" produkti ir dzīvi produkti."

Tāpat svarīgs aspekts ir izejvielu pieejamība nepieciešamajā daudzumā, kvalitātē un arīdzan cenā. Piemēram, lai arī smiltsērkšķi aug Latvijā, "Silvanols" tos papildus iepērk no Altaja kalnu reģiona Centrālāzijā, kur tiem ir krietni vien augstāks karotinoīdu saturs eļļā. Vēl no Latvijas izejvielām ir izceļamas ogas, baldriāni, medus, propoliss un asinszāle.
Kā ārstniecības augs top par preparātu?
"Sākumā ir ideja, kas top sadarbībā ar mārketinga daļu, tiek izpētīta pasaulē pieejamā literatūra, pētījumi par konkrētiem augiem. Tālāk jauno produktu izstrādes departaments strādā pie sastāva. Pēc tam tiek veikta maza daudzuma eksperimentāla ražošana, lai saprastu, kā produkts izskatās, garšo un smaržo. Dodam testēt gan fokusgrupai, gan izmēģinām paši. Pārliecināmies, vai sastāvs ir stabils, ja nepieciešams, veicam izmaiņas. Kad laboratorijā viss izdodas, sākam ražošanu. Laika ziņā viss process aizņem apmēram gadu," skaidro Jevgeņijs Zainapovs.
No dabas cilvēku veselībai
"Silvanola" "Top 6" produkti
"Rinogel" grupa
"Rinogel" grupas produkti ir dabīgi, dziedē un mitrina deguna gļotādu, un tie paredzēti lietošanai no 3 gadu vecuma. "Rinogel-Silvanols" – deguna un deguna gļotādas kopšanai. Sastāvā ir gan ēteriskās eļļas – eikalipta, piparmētru un Sibīrijas dižegles –, gan smiltsērkšķu eļļa un kliņģerīšu tinktūra. "Rinogel spray" izsmidzināmā forma iesnu mazināšanai un "Rinogel drops", kas ir papildināts ar dekspantenolu, laktoferīnu un hialuronskābi. Jaunākais produkts šajā sērijā ir uz apģērba līmējami pretiesnu plāksteri "Rinoquix". Tie ir piesūcināti ar eikalipta, piparmētras un lavandas ēteriskajām eļļām, un iedarbība ilgst visas nakts garumā.
"GoRespiro"
Līdzekļi elpceļu veselībai – kapsulas pieaugušajiem ar bosvēlijas, pasifloras un priedes ekstraktu un sīrups bērniem ar dabīgu melleņu sulu –, kas lietojami akūta un ieilguša klepus laikā, kā arī atveseļojoties pēc elpceļu infekcijām. Lai apliecinātu produkta augsto kvalitāti, "GoRespiro" ir vienīgais uztura bagātinātājs Latvijā, kam veikts vairāku posmu klīniskais pētījums, kādus parasti veic tikai zālēm.
"FarinGo" grupa
100% dabīgi izsmidzināmie līdzekļi ar smiltsērkšķu un kliņģerīšu eļļu pret kakla sāpēm un iekaisumu. Piparmētru "Faringospray" papildināts ar piparmētru eļļu, kas nomierina kairinošu klepu, savukārt apelsīnu "Faringospray" piemīt patīkami atsvaidzinoša garša. Piemēroti gan pieaugušajiem, gan bērniem jau no divu gadu vecuma. "FarinGo" sērijā pieejamas arī sūkājamās tabletes ar smiltsērkšķu eļļu, C vitamīnu un mentolu pieaugušajiem, kā arī sūkājamas ledenes uz kociņa ar smiltsērkšķu eļļu un C vitamīnu, kas lietojamas gan saaukstēšanās gadījumā, gan profilaksei, gan arī kā veselīgs našķis – to sastāvā nav mākslīgu krāsvielu, smaržvielu vai konservantu.

"Goimmune" grupa
Zem mēles profilaktiski lietojami izsmidzināmi līdzekļi imunitātes stiprināšanai bērniem un pieaugušajiem ar plūškoka ekstraktu, cinku, C vitamīnu un laktoferīnu, kas ir pirmā ar mātes pienu nodotā imunitātes olbaltumviela ar spēcīgu pretvīrusu iedarbību. Savukārt lietošana zem mēles nodrošina ātrāku aktīvo vielu uzsūkšanos un iedarbību. 2019. gadā konkursā "Eksporta un inovācijas gada balva" "Goimmune" līdzekļu sērija ieguva 3. vietu kategorijā "Importa aizstājējprodukts – uztura bagātinātājs imunitātei". Pieejamas arī sūkājamas ledenes uz kociņa ar melleņu un aveņu garšu bērniem jau no divu gadu vecuma. Jaunākais produkts ir "Goimmune Strong" kapsulas. Sastāvā ir olīvu lapu un tabebujas jeb skudru koka mizas ekstrakts, zaļais Brazīlijas propoliss, cinks un selēns. Šīm vielām ir pretvīrusu un antibakteriālas īpašības, un produkts paredzēts organisma aizsargspēju stiprināšanai.
"Aller-Go-nasal spray"
Izsmidzināms līdzeklis alerģisku iesnu profilaksei un simptomu mazināšanai ar unikālu trīs slāņu pārklājumu, kas piestiprinās pie deguna gļotādas, nesalipinot skropstiņepitēliju un neļaujot iekļūt tajā alergēniem – ziedputekšņiem, dzīvnieku spalvām, putekļiem un putekļu ērcītēm. Satur laktoferīnu, hialuronskābi un nātrija alginātu. Produkts vairāku gadu garumā pētīts kopā ar Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra un ārvalstu pētniekiem, un šie pētījumi arvien vēl turpinās – tajos aicināts piedalīties ikviens, kurš cieš no alerģiskām iesnām.

"Silvanols" aptauja
"GoRelax"
Dabas vielu kapsulas aktīviem cilvēkiem. Tas nomierina, nemazinot koncentrēšanos un darba spējas. Tā sastāvā ir jauna aktīvā viela – piena proteīna hidrolizāts "Lactium", kura iedarbība ir vairākus gadus pētīta un līdzīga nomierinošajam efektam, kādu pieredz zīdainis pēc mātes piena uzņemšanas. Dienas komplekss satur krokusu drīksnu ekstraktu, kas darbojas līdzīgi kā antidepresants un pasargā no izdegšanas sindroma, žeņšeņa ekstraktu, kas stimulē, un 5-hidroksitriptofānu, kam ir ar antidepresanta īpašības un no kā organisms sintezē serotonīnu – laimes hormonu. Savukārt nakts kompleksa sastāvā ir gan miega hormons melatonīns, gan Kalifornijas magones ekstrakts, kas nomierina un gādā par ciešu un nepārtrauktu miegu.

Lasi vēl

Projekta ''Daba dziedē"' veidotāji: saturs – Sabīne Košeļeva, redaktore – Kristīne Melne, foto – Lauma Kalniņa, dizains – Oskars Dreģis, izstrāde – Uldis Olekšs, projekta vadītāji – Kristiāns Zariņš un Inese Skaraine. Projektā izmantoti foto no Shutterstock, LETA un F64 un video fragmenti no "Silvanols" filmas par uzņēmumu.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.