Devos uz slimnīcu Tvaika ielā un domāju, ka tur palikšu. Transpersona Daniela par dzimuma maiņu
Foto: Privātais arhīvs

Par transpersonu var kļūt katrs, kas to sagrib, tā ir "modes lieta" un cilvēki, kas vēlas mainīt dzimumu, pilnīgi visos gadījumos ir jāārstē, lai viņi pārdomātu. Tie ir tikai daži no greizajiem uzskatiem par transpersonām. Lai saprastu, kā tad ir patiesībā, uz sarunu uzaicinājām sievieti, kas piedzimusi vīrieša ķermenī un nebaidās runāt, atklājot seju. Daniela Dambergs neslēpj, ka pubertātes laikā sākusi domāt, ka ir nenormāla, tāpēc devusies pie psihoterapeita. Tas bija pirmais solis ceļā uz pārmaiņām.

Danielai pašlaik ir 19 gadu, un viņa dzīvo Rīgā. Aizraujas ar modi un dejošanu. Pašlaik strādā par go-go dejotāju. "Tas ir tas, kas man ļoti patīk un arī iedvesmo," atklāj Daniela, piebilstot, ka viņas darbs ir arī viņas hobijs, jo ar dejošanu nodarbojoties arī brīvajā laikā. Jau bērnībā viņa rotaļājusies galvenokārt ar meitenēm un jutusies kā viena no viņām, lai arī ārēji bijusi zēns. Smalkajam puisēnam neesot bijis grūti iejusties meiteņu kompānijā.

Sākoties pubertātei un parādoties izmaiņām ķermenī, radies diskomforts un nepatika pret sevi. Tajā laikā vēl zēns būdams meklēja palīdzību, ko arī atrada. Jau trīs gadus viņa sevi uzrunā sieviešu dzimtē. Lai arī nereti nākas piedzīvot smagus brīžus, nosodījumu un neizpratni, Daniela priecājas, ka saprata, kas ar viņu notiek, un atbilstoši rīkojās. Pilna dzimuma maiņas operācija viņai vēl nav veikta, jo šim mērķim vēl nav sakrāts pietiekami daudz līdzekļu.

Lai saprastu, kā tad īsti notiek dzimuma maiņa un vai to var veikt ikviens, kas to vēlas, vērsāmies pie ārsta psihoterapeita Daiņa Baloža. Viņš pastāstīja, ka tas ir ilgs un sarežģīts process. Pirms cilvēks var sākt lietot hormonus un veikt citas izmaiņas, ir nepieciešams ārstu atzinums, ka viņš patiešām ir transpersona un vēlmi mainīt dzimumu nerada garīgas slimības. Pēc atzinuma saņemšanas ir jānogaida vesels gads, tikai tad var uzsākt pārmaiņas.

Tags

Transpersona Lasāmgabali Psihoterapija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form