Kvalitātes zīmogs somām no ādas un atgriezumiem: Ērikas apņemšanās atdzīvināt nozari
Foto: DELFI/Privātais arhīvs

Latvijas modes tirgū pieejami ne tikai augstas klases apģērbi, kas veidoti unikālā dizainā, bet arī kvalitatīvas ādas somas. Tādas piedāvā arī uzņēmums "Vaskala", kuru radījusi Ērika Rudika. Viņa sākusi vien ar sapni par zīmolu, bet šobrīd jau plāno īstenot sociālos projektus, iesaistot, piemēram, cilvēkus ar īpašām vajadzībām, un turpināt attīstīties modes ilgtspējas jomā, veidojot somas no tā saucamās vegāniskās ādas jeb tādas, kas radīta no sēnēm.

Ērika stāsta, ka jau no bērnības viņai paticis šūt un kaut ko radīt. "Es pati esmu no Jelgavas. Kad pārcēlos uz Rīgu, apsvēru, ko gribu mācīties padziļināti, bioloģiju vai ķīmiju, lai pēc tam kļūtu par ārsti. Tomēr sirdī vienmēr zināju, ka mode un māksla ir tas, kas man patīk visvairāk," viņa atklāj. Loģisks solis bijis iestāšanās Rīgas Mākslas un mediju tehnikumā, kur Ērika pabeigusi apģērbu dizaineru studijas un tapis iespaidīgs diplomdarbs.

"Mans sapnis bija kļūt par apģērbu dizaineri, izveidot savu modes namu, radīt kaut ko, ar ko visa pasaule lepotos. Pēc mācībām es netiku Latvijas Mākslas akadēmijā. Tur bija iestājeksāmeni, un es tos nenokārtoju," atklāj Ērika. Viņa par to bijusi sašutusi, taču nodomājusi – ne katrs dizainers ir pabeidzis akadēmiju, vienmēr ir iespēja veidot kaut ko savu. "Es sāku taisīt apģērbu kolekciju, un šai kolekcijai kā aksesuāru nolēmu uztaisīt somas. Tobrīd es sapratu, ka šī tirgus niša ir tukša, respektīvi – Latvijā ražotas somas," skaidro dizainere, kopumā situāciju raksturojot: "Mode ir pārražota. Īstenībā mums ir daudz vairāk, nekā vajadzīgs."

View this post on Instagram

A post shared by Vaskala_official (@vaskala_official) on Nov 26, 2016 at 8:27am PST

Jau pašā zīmola veidošanas sākumā Ērika sapratusi, ka uzņēmu balstīs ilgtspējas un ētikas aspektā. Uzņēmīgā sieviete radījusi pirmo somu un sapratusi – tas ir kas jauns, tomēr bijusi bēdīga, ka kopējā niša Latvijā "iet uz leju". Viņa pieņēmusi izaicinājumu atdzīvināt jomu, jo saskatījusi lielu potenciālu. "Es sapratu, ka eju pareizi – ir jātaisa somas, cilvēkiem ir vajadzība. Iepazinos ar klientēm un redzēju, ka viņām patīk. Tas arī mani motivēja darbību attīstīt. Redzēju arī to, ka produkts ir vajadzīgs un cilvēki lepojas," stāsta Ērika. Viņai izdevies sākumā plānotais – lai soma kalpotu nevis vienu sezonu, bet gan vairākas.

Zīmola "Vaskala" filozofija balstīta faktā, ka mazāk pirkt ir labāk. Piemēram, klasiskā kantainās formas soma, ar ko zīmols daudziem asociējas, ir labi pieskaņojama jebkuram apģērbam. "To var iekļaut ikdienas stilā, velkot ar džinsa biksēm un platu T-kreklu – izskatīsies labi un piešķirs "rozīnīti". Šī somiņa lieliski izskatīsies arī pie kleitas, dodoties uz kādu kultūras pasākumu. Es uzskatu, ka ikkatram pasākumam nav vajadzīga cita soma," teic dizainere. Šādas somas īpaši labi var noderēt aizņemtām sievietēm – katru dienu mantas nav jāpārkrāmē citā aksesuārā.

Ērika ādas somu šūšanu uztic Latvijas meistariem ar 20 gadu pieredzi. Viens no svarīgākajiem aspektiem – augsta kvalitāte. Tā, lai tā būtu konkurētspējīga arī ārzemēs. Pavisam drīz viņa dosies uz izstādi Japānā. "Šobrīd darām visu, lai veicinātu eksportu, veidojam arī mājaslapu. Skatoties pēc situācijas, mūsējie ļoti atbalsta. Es varētu katrai savai klientei teikt pateicību par to, ko viņa dara. Ļoti bieži saņemu vēstules ar pateicībām, bildes – tas tiešām motivē," atzīst somu dizainere.

Somas iespējams iegādāties Latvijā, kā arī Lietuvā un Igaunijā. Taujāta par to, kā radies skanīgais nosaukums "Vaskala", sieviete stāsta: "Zīmola pamatā ir skandināviska dzīves uztvere. Somu, zviedru valodā "vaska" ir soma. Man ļoti patika šis vārds, bet sapratu, ka Latvijā to nesapratīs – domās, ka kaut kas no vaska, tāpēc pieliku galotni "la"." Ērika sapratusi, ka izveidojies skaists, internacionāls vārds, kurā iekodēts arī nodarbošanās veids jeb "soma".

Tags

Cilvēks Dzīvesstils Iedvesma Jelgava Lasāmgabali Modes tendences Sievietes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form