Foto: Shutterstock
Izskata un pašsajūtas uzlabošanas nolūkos, atbrīvojoties no liekā svara, nereti tiek pielietotas arī drastiskākas metodes par diētas un fiziska aktīva dzīvesveida ievērošanu un dažādu kosmētisku auguma aprišu uzlabošanas procedūru piekopšanu. Izmantojot plastiskās ķirurģijas sniegtās iespējas, auguma izskatu, šķiet, var uzlabot ikviens. Tomēr, ar ko jārēķinās? Kā atšķiras vēdera plastika no liposakcijas? Lūk, atbildes uz lasītāju iesūtītajiem jautājumiem!

"Man ir 20 gadu. Esmu 176 centimetrus gara un sveru 88 kilogramus. Man ir liekais svars vēdera apvidū, ļoti vēlos no tā atbrīvoties. Esmu izmēģinājusi neskaitāmas diētas, bet vienmēr beigās "noraujos".

Arī darba un lielā stresa dēļ nekas īsti nesanāk, tāpēc esmu nolēmusi ķerties pie radikālākām metodēm – pie tauku atsūkšanas, lai uzlabotu savu izskatu un, lielākoties, lai celtu pašapziņu, jo tas man traucē visu laiku. Kur to var izdarīt vislabāk, cik tas maksā, kādas var būt blakusparādības, cik tas ir efektīvi? Paldies!"

"Gribēju pajautāt – kuros gadījumos ir piemērojama vēdera plastika, bet kuros – liposakcija? Kurā gadījumā tiek vairāk izņemtas taukšūnas? Kāpēc plastikas ķirurgi pat konsultācijās dod tikai aptuvenas cenas? Kurā brīdī tās tiek precizētas? Vai lāzerķirurģijas tauku sasmalcināšanas piedāvātais pakalpojums ir to vērts? Vai kādam ir kaut kādas atsauksmes?"

Atbild plastikas ķirurģe Dr. Evija Rodke - Sproģe

"Atbildot uz lasītājas pirmo jautājumu, jāuzsver, ka tauku atsūkšana te nederēs, jo tad uz vēdera paliks nokarena tukša ādas kabata – kā ķengura soma. Ja to vēl varētu pēc tam koriģēt ar citām operācijām, tad iemesls liekajam svaram jau nebūtu noņemts un problēma pēc laika atkārtotos.

Tauku atsūkšana nekad nav bijusi svara korekcijas metode, jo palikušās šūnas vienalga var palielināties izmēros nepareiza dzīvesveida un neadekvātas ēšanas dēļ. Pēc apraksta izklausās, ka nepieciešama vairāku etapu palīdzība:

  • Vispirms endokrinologa konsultācija, lai pārbaudītu analīzes un vielmaiņu, vai viss būtu kartībā ar hormoniem, gremošanas sistēmu – kāpēc netiek galā endokrīnā sistēma, ja ir veselīgs dzīvesveids.
  • Nākamais – lai nebūtu jābadojas, jāapmeklē dietologs, kas izstrādā sabalansētu ēdienkarti, lai nav jāmokās ar bada sajūtu vai jāskaita mūžīgi kalorijas, bet būtu pareizs un adekvāts priekšstats, kuri produkti un kādas kombinācijas der. Tie ir pirmie nosacījumi, kas būs jāievēro visu mūžu, lai uzturētu labu figūru.
Tad, kad svars sāks samazināties, cilvēks jutīsies veiklāks, pievilcīgāks un daudzas problēmas atrisināsies pašas no sevis. Iespējams, ka uz vēdera sāks samazināties tauku slānis, bet, ja āda pamazām atkarāsies, nepieciešama vēdera plastika, ar kuras palīdzību tiks likvidēts viss liekais un uzlabos vēdera priekšējo sienu.

Savukārt, atbildot uz otro jautājumu, jāatgādina, ka tauku atsūkšanu vēderam veic, ja nav svara problēmu, nav liekas ādas, bet ir atsevišķi taukaudu sakopojumi konkrētās vietās. Tad liekās tauku šūnas tiek aizvāktas un, ievērojot pareizu dzīvesveidu un stabilu svaru, ķermenis iegūst normālas aprises. Ja svars palielināsies, proporcionāli apaļumi arī kļūs lielāki viscaur ķermenim, bet nebūs šīs konkrētās "bulciņas".

Vēdera plastiku veic, ja ir lieka, nokarena āda, strijas. Bieži tā ir kombinācijā ar nabas problēmām, vēdera muskuļu diastāzi. Visbiežāk tas vērojams pēc grūtniecības un liela svara zaudēšanas. Abos gadījumos tiek izņemtas tauku šūnas. Tauku atsūkšanā tiek likvidēts tikai taukšūnu slānis, savukārt vēdera plastikā apstrādā gan ādu, gan tauku slāni, gan muskuļu slāni.

Izmaksas tiek precizētas brīdī, kad pacients atnāk uz konsultāciju un ir gatavs operācijai, jo tad ir skaidrs, kāds operācijas plāns paredzēts, kāds būs apjoms, cik laika tas prasīs. Bieži gadās arī tā, ka, apskatot pacientu, redzams, ka nepieciešama vēdera plastika ar liposakciju no sāniem un gurniem, bet pēc laika, pierakstoties uz operāciju, pacients ir kārtīgi izpildījis ķirurga norādījumus, bieži izrādās, ka operācijas apjoms samazinās un ir nepieciešama tikai vēdera plastika bez liposakcijas.

Līdz ar to nav nepieciešama kombinētā operācija, traumatisma risks ir mazāks, pēcoperāciju periods – īsāks, atveseļošanās periods – vieglāks, apjoms un izmaksas samazinās utt. Protams, var būt arī pretējs scenārijs."

Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt teksta garumu un pareizrakstību, kā arī saglabāt vēstules autora anonimitāti. Šiem ieteikumiem ir tikai izglītojošs nolūks, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!