Foto: Shutterstock
Svētku ēdienu, piemēram, kūku, kēksiņu, konfekšu un citu našķu, lietošana ikdienā ir norma ļoti daudziem cilvēkiem, Tas nozīmē, ka ļoti daudzi no mums ikdienā pastiprināti uzņem vieglos cukurus, kas nozīmē daudz kaloriju, bet praktiski nekādu citu organisma funkciju nodrošināšanai nepieciešamu vielu. Tam var sekot liekā svara un daudzas citas veselības problēmas.

"Rimi" uztura speciāliste Inga Pūce piedāvā 10 ieteikumus, kā samazināt vieglo cukuru patēriņu ikdienā.

Slaids augums ir līdzsvarotas ēdienkartes nopelns, tāpēc centies ikdienā līdz minimumam samazināt saldumu lietošanu, aizvietojot tos ar saliktiem cukuriem – cieti saturošiem produktiem, piemēram, putrām, maizi, makaroniem, vai arī kāri pēc saldā remdē ar svaigiem vai žāvētiem augļiem, riekstiem.

Labu garastāvokli un neizsīkstošu enerģiju vari iegūt, ja ēdīsi regulāri, vismaz trīs reizes dienā, ievērojot vismaz divu-trīs stundu pauzi. Katrā maltītē vajadzētu iekļaut dārzeņus un graudaugu produktus. Tomēr, ja nevari iztikt bez saldumiem, lieto tos ēdienreižu starplaikos kā mazu uzkodu.

Veseli un balti zobi ir tiem, kuri ikdienā lieto daudz dārzeņu un augļu. "Šajos produktos esošās minerālvielas un šķiedrvielas nodrošina sārmainu vidi mutes dobumā un siekalās, kas atbild par veseliem zobiem un smaganām," tā norāda Pūce. Tāpat uztura speciāliste iesaka pēc saldumu lietošanas izskalot mutes dobumu ar tīru ūdeni.

Veselīgu ādu parasti novēro tiem, kam ēdienkarte nav pārslogota ar saldumiem. Ja piederat pie "mis vai misters pumpas" kategorijas cilvēkiem, tad būsiet pārsteigti, kā, samazinot cukura lietošanu vismaz vienu nedēļu, uzlabosies ādas stāvoklis.

Stabils un pārsvarā labs garastāvoklis ir tiem cilvēkiem, kuri it visā ievēro mērenības likumu. Tas attiecas arī uz saldumu lietošanu, kas lielos daudzumos izsauc krasas insulīna svārstības un "tracina" virsnieres, kas atbildīgas par stresa menedžmentu. Neliels cukura daudzums mūs nomierina, bet palielināts – sākumā padara kašķīgus, bet pēc tam – pasīvus.

Lai saldumu lietošana netraucētu vielmaiņas procesiem, lieto tos vai nu pirms maltītes, vai vismaz divas stundas pēc. Tā netiks izjaukts gremošanas process.

Foto: Shutterstock
Vesela sirds ir tiem, kam asinis ir pietiekami šķidras un spējīgas piesaistīt un nogādāt skābekli katrai ķermeņa šūnai. "Saldas un skābas" asinis nav spējīgas veikt šīs funkcijas, tāpēc jārūpējas par atbilstošu ēdiena daudzuma uzņemšanu katrā maltītē, lai tas tiktu pilnībā sagremots.

Smadzenes pārtiek no ātrās cukuru enerģijas, bet neizmantotais enerģijas daudzums var dot paradoksālu reakciju ar centrālās nervu sistēmas nomākumu un apgrūtinātu koncentrēšanos. Tāpēc jārūpējas par stabilu cukura līmeni, ko nodrošina graudaugu grupa. To vajadzētu uzņemt katrā maltītē.

Vienai populācijas daļai palielināts ķermeņa svars ir priekšvēstnesis cukura diabētam, tāpēc ir jākontrolē ogļhidrātu proporcija – ne vairāk par 40 procentiem no kopējā diennakts kaloriju daudzuma.

Viss, kas mūs padara "skābus", dara mūs arī neveselus jau dziļākā – hormonālā – līmenī, kas vienādi attiecas gan uz prātu, gan ķermeni. Ierobežots saldumu patēriņš mūsu dzīvi vērtīs par svētkiem.

Ja tev šķiet, ka esi atkarīga no saldumiem, šeit tu vari iepazīties ar pieredzes stāstu par atradināšanos no dažādiem našķiem un saldumiem.

Cukurs nav vienīgais drauds mūsu organismam. Pūce iesaka ikdienā uzturā lietot arī mazāk sāls, izvēlēties mazāk, bet labākus taukus, ēst produktus, kuros ir vairāk šķiedrvielu, lietot tikai dabīgus aromatizētājus, kā arī izvairīties no ģenētiski modificētiem pārtikas produktiem. Šie ir seši vienkārši principi, kas neprasa lielas pārmaiņas cilvēka ikdienas ēšanas paradumos, tomēr ilgtermiņā spēj būtiski ietekmēt mūsu veselību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!