15 pazīmes, ka tavam organismam trūkst dzelzs
Foto: PantherMedia/Scanpix

No visām organismam nepieciešamajām minerālvielām visbiežāk tam trūkst tieši dzelzs. Saistībā ar ikmēneša asins zudumu, biežāk dzelzs trūkums skar sievietes. Pētnieki lēš, ka no tā cieš aptuveni 9 procenti daiļā dzimuma pārstāvju. Portāls Health.com apkopojis 15 pazīmes, kas liecina par dzelzs trūkumu sievietēm. Lielākā daļa no tām, izņemot tādas izteikti sievišķīgas kā smagas mēnešreizes un grūtniecība, norāda uz dzelzs trūkumu arī vīriešiem.

Dzelzs nepieciešama hemoglobīna sintēzei, kas, savukārt, vajadzīgs eritrocītu jeb sarkano asinsķermenīšu radei. Sarkano asinsķermenīšu galvenais uzdevums ir apgādāt katru organisma šūnu ar skābekli. Tātad – ja trūkst dzelzs, cieš viss ķermenis. Ilgstoša dzelzs trūkuma iespaidā attīstītās anēmija jeb mazasinība, kam raksturīgs sarkano asinsšūnu trūkums organismā.

Hronisks nogurums

Dzelzs trūkumam raksturīgākais simptoms ir nogurums, ko diemžēl ir visgrūtāk atpazīt, jo cilvēki nogurumam gandrīz vienmēr atrod kādu iemeslu. "Sievietes ir pieradušas dzīvot traku dzīvi un pastāvīgi justies nogurušas," portālam Health.com teikusi daktere Nensija Berlinere (Nancy Berliner), kura ir Amerikas Hematologu biedrības žurnāla "Blood" redaktora vietniece. "Sievietēm bieži vien šķiet, ka pastāvīgs nogurums ir normāla dzīves sastāvdaļa, taču tā nav."

Dzelzs trūkuma iespaidā audi saņem mazāk skābekļa nekā tiem nepieciešams, tādēļ organismam gluži vienkārši trūkst enerģijas. Ja pastāvīgi jūti vājumu, esi viegli aizkaitināms, kā arī tev ir grūtības koncentrēties, tas varētu norādīt uz dzelzs trūkumu.

Comment Form