Botulīns un filleri. Kas ir 'skaistuma injekcijas' un kad tās var līdzēt?
Foto: Shutterstock

Laikam ejot, daudzas sievietes pamana neapmierinošas izmaiņas sejā – grumbas, ādas elastības un krāsas izmaiņas. Pētījums atklāj, ka ievērojama daļa Latvijas sieviešu pārzina visā pasaulē populārākās skaistumkopšanas procedūras, tomēr to īstenošanā ir kūtras, turklāt nereti kļūdās procedūru izpratnē. Kādas tad ir populārākās skaistumkopšanas injekcijas plastikas ķirurģijas klīnikās un kādi izplatītākie mīti?

Konsultē viens no vadošajiem Baltijas plastikas ķirurgiem, medicīnas zinātņu doktors un Latvijas plastikas ķirurgu asociācijas prezidents Jānis Ģīlis

“Tas brīdis, kad spoguļattēls vairs lāgā neatbilst mūsu iekšējām sajūtām, dzīvē pienāk gandrīz visiem cilvēkiem. Grumbas un grumbiņas gadu gaitā krājas viena pie otras arī tad, kad ir izmēģinātas visas skaistumkopšanas industrijas piedāvātās iespējas – dārgi krēmi, ziedes, masāžas un visdažādākās citas procedūras,” stāsta plastikas ķirurgs Jānis Ģīlis. “Mēs paši veicam dažādas darbības, kas paātrina grumbu veidošanos – neguļam naktīs, uzturamies telpās, pārāk daudz vaikstāmies, negribam atteikties no veselībai kaitīgiem ieradumiem, piemēram, smēķēšanas un pārspīlētas sauļošanās.”

Ja vēl negribas ļauties dabiskai novecošanai un doma par ķirurģisku operāciju ir biedējoša, tad visātrāko, efektīvāko, drošāko un salīdzinoši zemākām izmaksām saistīto rezultātu varot iegūt, veicot pretgrumbu jeb tā dēvētās “kosmētiskās injekcijas”, kas aizņem pusstundu laika un netraumē sejas ādu, stāsta Jānis Ģīlis. “Ir divu veidu pretgrumbu injekcijas: botulīna injekcijas un filleri. Botulīna uzdevums ir uz laiku mīmikas nobloķēt muskuļu darbību, lai tie nespēj savilkt ādu grumbās. Filleri ir šķidrie implanti, un to uzdevums ir piepildīt grumbu ar materiālu, kas iekritušo grumbas ādu paceļ uz augšu un izlīdzina,” pasaulē populārākos instrumentus novecošanās pazīmju samazināšanā skaidro eksperts.

Latvijas Ārstu kosmetologu asociācijas veiktajā aptaujā atklāts, ka lielākā daļa Latvijas sieviešu (83%) zina, kas ir “kosmētiskās injekcijas”, tomēr kļūdās to pielietošanas iespējās. To apliecina 53% aptaujas dalībnieču kļūdainais minējums, ka ar botulīna injekciju palīdzību iespējams palielināt lūpu apjomu. “Apjoma izmaiņas ir iespējams panākt ar filleru palīdzību nevis ar botulīna injekciju palīdzību,” atzīmē Ģīlis. “Ir svarīgi izskaidrot šīs pasaulē populārāko skaistumkopšanas procedūru atšķirības, lai pacienti zinātu, ko vēlas un saprastu, kādu rezultātu kopā ar speciālistu viņi vēlas sasniegt.”

Grumbu izlīdzināšanas jeb tā dēvētās "skaistuma injekcijas” mūsdienās ir visefektīvākais paņēmiens, kā ātri, bez bailēm par sāpēm un blakusefektiem izskatītos jaunāki. Tās ļauj iedarboties uz vienu no galvenajiem grumbu rašanās iemesliem – uz laiku apturēt konkrētu mīmikas muskuļu darbību. Ja muskulis nedarbojas, tas nesavelk ādu, tā neveido locījuma vietu, kur ir apgrūtināta asinscirkulācija, tādēļ nemainās arī ādas struktūra. “Starp citu, nekustīgs sejas muskulis, tieši tāpat kā nenodarbināts roku vai kāju muskulis, ar laiku kļūst vājāks, tāpēc arī tad, kad botulīna toksīna iedarbības laiks beidzies, grumba acumirklī neatjaunojas. Ja injekciju atkārto, ideālo “bezkrunku” stāvokli var saglabāt gadiem ilgi,” atzīmē Jānis Ģīlis.

Botulīna injekcijas

Botulīna injekciju lielākā priekšrocība – rezultāts lielākoties ir prognozējams, blakusefektu jeb komplikāciju iespējamība ir maza. “Starp citu, vēl viens efekts botulīna injekcijām var būt galvassāpju zudums – kopā ar grumbām tas bieži vien atbrīvo arī no migrēnas lēkmēm,” stāsta Jānis Ģīlis. Injekciju nevajadzētu veikt biežāk nekā reizi trijos mēnešos. Ir zināmi gadījumi, kad, veicot injekcijas četrus gadus pēc kārtas, piektajā gadā grumbas vairs neparādās. Vecās grumbas ir izlīdzinājušās, pieradums raukt pieri pazūd, tāpēc jaunas grumbas neveidojas. Kamēr injekcija darbojas, novecošana nenotiek.

Visbiežāk botulīna toksīna injekcijas veic pierē, lai novērstu stateniskās – dusmu rievas un horizontālās – izbrīna rievas. Ar tām var likvidēt “vārnu kājiņas” ap acīm, kas rodas smaidot, samiedzot acis no pārāk spožas saules gaismas, kā arī no pārlieku stingras mīmikas. Preparāts uz vairākiem mēnešiem aptur muskuļa darbību. Tā rezultātā āda izlīdzinās, seklās grumbas izzūd pavisam. “Injekcija nav sāpīga, neatstāj sejā nekādas pēdas, pēc tās tūdaļ var atgriezties sabiedriskajā dzīvē. Efekts saglabājas sešus līdz astoņus mēnešus atkarībā no individuālajām īpatnībām un dzīvesstila pēc injekcijas veikšanas,” stāsta Jānis Ģīlis. Tāpat botulīna injekcijas izmanto arī sviedru dziedzeru darbības samazināšanai padusēs, plaukstās un pēdās, lai novērstu pārmērīgu svīšanu.

Pirmās divas stundas pēc injekcijas nevajadzētu gulēt, vēlams stāvēt, sēdēt vai staigāt. Pirmajā dienā pēc procedūras nedrīkst lietot alkoholu. Lai iegūtu labāku efektu, pirmās divas nedēļas nav ieteicams karsēties pirtī, solārijā, saulē un veikt pieres masāžu. “Svarīgi, ka botulīna injekcijas neizraisa atkarību, tās jebkurā laikā var pārtraukt un vairs neturpināt – negatīvu iespaidu uz ādu tās neatstāj. Vienīgi jārēķinās, ka „iemidzinātā” muskuļa darbība pakāpeniski atjaunosies, bet, ja muskulis atkal strādā, no jauna veidosies arī grumbas,” norāda eksperts.

Filleri

Grumbu izlīdzināšanai uz pieres, ap lūpām un acīm izmanto šķidros implantus, ko dēvē arī par filleriem. Tie palīdz cīnīties nevis ar iemeslu, bet gan ar sekām – samazinot ne tikai grumbu, bet arī ēnu radīto efektu. Lai grumbu padarītu seklāku vai pat pilnībā izlīdzinātu, zem tās ar ļoti tievu adatiņu injicē filleri. Tas nespīd cauri ādai un labi aizpilda jebkuru ādas nelīdzenumu. Ir trīs veidu šķidrie implanti. Lai nebūtu nepatīkamu sajūtu, procedūras laikā var tikt lietots atsāpinošs krēms, kas ādu padara mazāk jutīgu.

Botulīna injekciju un filleru apvienojums

Ļoti dziļas grumbas pierē pilnībā var novērst kombinētās injekcijas – botulīna injekcijas apvienojot ar filleriem. Ar to palīdzību var radīt ideālu efektu, jo viena injekcija novērš grumbu savilkšanos, otra – aizpilda grumbas. Lai iegūtu gludu ādu, vispirms jāaptur muskuļa darbību, bet, tā kā āda grumbas vietā nespēj tūdaļ atgūt elastību, to paceļ augšup ar fillera palīdzību. Parasti tā mēdz būt ar dziļajām rievām pierē starp uzacīm, kas daudziem veidojas agrā jaunībā. Ja grumbas tur bijušas visu mūžu, injicējot botulīna toksīnu, muskuļi atslābst un piere izlīdzinās, bet grumba saglabājas, jo audi tajā vietā ir kļuvuši plānāki. Tukšo vietu aizpildot ar filleri, piere kļūst gluda. Pēc tam bieži vien nākamajā reizē pietiek tikai ar botulīna injekciju, jo grumba vairs neveidojas.

“Savlaicīgi apstādinot pirmās ādas novecošanas pēdas ar botulīna injekcijām, uzlabojot ādas kvalitāti un varbūt pielabojot kādus dabiskus defektiņus, vai, piemēram, veiksmīgi izceļot lūpu kontūru vai padarot vaigu kaulu līniju izteiksmīgāku ar filleriem, vēl ilgi nebūs jākautrējas no spoguļattēla vai jābaidās no dzimšanas dienām,” stāsta plastikas ķirurgs Jānis Ģīlis.

Amerikas Estētiskās plastikas ķirurģijas asociācijas ziņojums liecina, ka jau pirms desmit gadiem tika veikts 1,6 miljoni botulīna injekciju, piecu gadu laikā to skaits pieauga par 2000 %.

Ārsti ir pieņēmuši, ka botulīna toksīns ķermenī nepārvietojas un ka tā nelabvēlīgā ietekme ir pārejoša. Drošāk veikt šīs injekcijas būs plastikas klīnikās, nevis skaistumkopšanas salonos, kur nestrādā plastikas ķirurgi, kas pārzina vielu iedarbību un organisma medicīnisko pusi. 

Botulīnam dažos gadījumos iespējami arī blakus efekti – ļoti retos gadījumos no tā var arī nomirt vai izraisīt sirdsdarbības traucējumus, krampju lēkmes, acu plakstiņu raustīšanos, muskuļi, kuru darbība tiek traucēta, var pilnībā atrofēties un pārstāt darboties. Tas var radīt krampju lēkmes un konvulsijas. Pacienti var piedzīvot redzes traucējumus, kā arī elpošanas ceļu slimības, gripu, nelabumu, sāpes sejā, apsārtumu injekcijas vietā, kā arī muskuļu vājumu – par šīm un citām problēmām brīdina arī botulīna injekciju ražotāji (Allergan Pharmaceuticals).

Jo vairāk grumbiņu sejā, jo vairāk botulīna vajadzīgs, kas palielina komplikāciju un blakusparādību risku. Komplikācijas biežāk rodas pacientiem, kam iepriekš bijušas plastikas operācijas vai neiromuskulāras saslimšanas.

Lai izvairītos no grumbām un citām kosmētiskām problēmām, ieteicams arī vairāk uzturēties svaigā gaisā, sportot, iet pirtī, nepārkarsējoties un nepārspīlējot, kā arī ēst vairāk dārzeņu un augļu.

Source

rutks.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form