Bīstamās sāpes vēderā: simptomi, kas var liecināt par apendicītu
Foto: Shutterstock

Apendikss jeb aklās zarnas piedēklis ir tārpveida veidojums pie resnās zarnas sienas vēdera lejas daļā labajā pusē. Savukārt apendicīts ir apendiksa iekaisums. Statistiska rāda, ka aptuveni deviņi procenti vīriešu un septiņi procenti sieviešu kādā dzīves posmā cieš no akūta apendicīta, kas atsevišķos gadījumos var arī apdraudēt cilvēka dzīvību. Lai tas nenotiktu, ir svarīgi prast lasīt ķermeņa signālus, kas var liecināt par apendiksa iekaisumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Rīgas Stradiņa universitātes profesors un bērnu ķirurgs Aigars Pētersons ''Viņa'' reiz skaidrojis, ka ''akūts apendicīts ir viena no biežākajām akūtajām vēdera dobuma saslimšanām bērniem. Jāsaka, tā ir biežākā ķirurģiskā saslimšana.'' Viņš arī uzsver: ''Protams, akūts apendicīts ir problēma, kas prasa neatliekamu ārsta konsultāciju!'' Par simptomiem bērniem, kas liecina par apendicītu, un ārstēšanu vairāk uzzini šeit.

Ja aklās zarnas piedēklis iekaist ļoti smagi, tas var plīst, tādējādi apendicīts var būt arī letāls. Ķirurgs Aleksandrs Grīnsteins portālam ''Health'' skaidro, ka apendicīta plīsums parasti notiek vismaz 24 stundas pēc simptomu parādīšanās, taču uzsver, ka ir cilvēki, kam tas var plīst arī trīs dienas pēc pirmajiem signāliem.

Lai arī cik šausminoši apendicīta plīsums izklausās, labā ziņa ir tā, ka visbiežāk ārsti iekaisušo aklās zarnas piedēkli ķirurģiski izņem, pirms apendikss plīsis. Ko būtiski ņemt vērā, domājot par apendicīta ārstēšanu, vienīgais veids, kā iekaisumu pilnībā izārstēt, ir ķirurģiska iejaukšanās, tāpēc no tās apendicīta gadījumā nekā nav iespējams izvairīties. Vairāk par apendicīta ārstēšanu un profilaksi pēc operācijas lasi šajā rakstā.

Gastroenterologs Maikls Peins norāda, ka akūta apendicīta diagnostika var būt sarežģīta, jo ne visi pacienti izjūt vienus un tos pašus simptomus. Tāpat ir arī tādi, kas simptomus neizjūt, bet kādas citas operācijas laikā ķirurgs atklāj aklās zarnas piedēkļa iekaisumu. Tomēr, kā ar jebkuru citu slimību vai iekaisumu, arī akūtam apendicītam ir tam raksturīgākie simptomi, kurus neignorēt un pēc kuru novērošanas vislabāk nekavējoties doties pie ārsta.

Iepriekš ''Viņa'' jau rakstījusi, ka apendicīta izraisītās sāpes var palīdzēt atpazīt, apgulšanās uz muguras, kājas ceļgalu pievilkšana sev klāt, lēna un uzmanīga ar pirkstiem uzspiešana uz vēdera priekšējās sieniņas, rokas neilga paturēšana (sāpes nebūs jūtamas) un strauja atlaišana. Pēkšņas sāpes šajā mirklī liecinās par akūtu apendicītu. Turpinājumā iepazīsties ar dažiem signāliem, kas var vēstīt par apendicītu.

Atceries, ka nevienu diagnozi tev nevajadzētu sev noteikt pašai – ieklausies savā ķermenī, bet, ja novēro kaut ko neierastu, dodies pie ārsta un ļauj speciālistam noteikt konkrētu diagnozi un ārstēšanu.

Tags

Drudzis Vēdera pūšanās Apendicīts Gremošanas traucējumi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form