Foto: Shutterstock
Nereti pret sevi un savu veselību izturamies visai pavirši, jo vienmēr kaut kur zemapziņā ir tāda kā pārliecība: ''Ar mani jau viss ir kārtībā. Ar mani jau tas nenotiks.'' Taču diemžēl ir gadījumi, kad arī visstigrākā pārliecība par paša veselības stāvokli izrādās kļūdaina. Ja runājam par vēzi, būt atbildīgākam pret savu veselību ir īpaši svarīgi. Tāpēc šoreiz vēršam uzmanību uz zarnu vēzi, kas saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem ir trešā biežākā onkoloģiskā saslimšana Latvijā, un tā simptomiem.

Paturpinot ar statistiku, tikai 32 procenti zarnu vēža gadījumu tiek diagnosticēti agrīni – to iespējams skaidrot ar jau pieminēto paviršo attieksmi pret savu veselību, ko pierāda arī veikto profilaktisko pārbaužu skaits šī gada pirmajos astoņos mēnešos. SPKC līdz oktobrim apkopotie dati rāda, ka profilakses pārbaudes veikuši tikai nedaudz vairāk kā 60 tūkstoši iedzīvotāju jeb desmit procenti vecumā no 50 līdz 74 gadiem, kas ir zarnu vēža saslimšanas lielākā riska grupa. To pacientu vidū, kas šogad veikuši zarnu vēža testu, 2,5 procentiem testa rezultāts bijis pozitīvs.

Labā ziņa ir tā, ka personām pieminētajā vecuma grupā iespējas veikt valsts apmaksātu vēža skrīningu. Taču būtisks aspekts – uz šo pārbaudi netiek izsūtīti uzaicinājumi, kas nozīmē, ka par to jāinteresējas pašam. To vari darīt savā ģimenes ārsta praksē, kā arī papildu informācija pieejama arī Nacionālā veselības dienesta reģionālajās nodaļās. Tāpat būtiskāko par valsts apmaksātu vēža skrīningu uzzini te.

Vēzis ir viena no tām slimībām, kas lielākajā daļā gadījumu par sevi neliek manīt tā sākuma stadijā, bet gan atklāj savus simptomus vien tad, kad slimība jau ir teju ielaista. Taču ir arī gadījumi, kad tavs organisms laikus tev cenšas signalizēt, ka ir nepieciešams doties pie ārsta uz izmeklējumiem. Tev atliek vien būt gana vērīgai un pamanīt tā raidītos signālus. Tāpēc, iedvesmojoties no portāliem ''Very Well Health'' un ''Healthfully'', iepazīstinām ar pazīmēm, kas varētu liecināt par zarnu vēzi.

Taču atceries, ka arī, ja tev atbilst kāds no uzskaitītajiem simptomiem, tas nebūt uzreiz nenozīmē, ka slimo ar zarnu vēzi. Konkrētu diagnozi tev varēs noteikt tikai speciālists, tāpēc aizdomu gadījumā nevelc laiku garumā un dodies uz izmeklējumiem un pārbaudēm.

Asiņošana un izmaiņas izkārnījumos


Foto: Shutterstock
Pētījums, kas 2009. gada jūlijā publicēts žurnālā ''BMC Medicine'', rāda – vairāk nekā pusei zarnu vēža slimnieku viens no simptomiem ir taisnās zarnas asiņošana. Šajā gadījumā asinis visbiežāk ir koši sarkanas, tās var mainīt krāsu tualetes poda ūdenim vai notraipīt tualetes papīru. Tāpat asiņošana var izraisīt nepatīkamu, pat sāpīgu zarnu darbību.

Asiņošanas rezultātā arī izkārnījumi var būt klāti asinīm, kas ir visizplatītākā zarnu vēža pazīme. Asinis var būt gan tumšas, gan spilgti sarkanas, kā arī tās var viegli sajaukt ar gļotām. Tāpat izkārnījumi var kļūt šķietami lipīgi, ļoti šauri vai lentveida – dažos zarnu vēža gadījumos izkārnījumu diametrs var būt tik liels, kā tas ir zīmulim. Ja tu novēro kaut ko neierastu savos izkārnījumos, negaidi, kad simptomi kļūst izteiktāki, bet gan nekavējoties vērsies pie ārsta, kurš vislabāk spēs noteikt, kas ar tavu veselību nav kārtībā.

Anēmija un hronisks nogurums


Foto: Shutterstock
Ņemot vērā, ka zarnu vēža gadījumā pastāv asiņošanas risks, asins zaudēšana un organisma nespēja tās tik ātri atjaunot var novest pie anēmijas jeb mazasinības. Kā arī var samazināties sarkano asinsšūnu un hemoglobīna daudzums asinīs. Kas savukārt var radīt patstāvīgu nogurumu, vājumu, pat elpas trūkumu, kā arī āda var kļūt bāla.

Tāpat līdz ar nogurumu var parādīties grūtības palikt nomodā, enerģija var ātri izsīkt un spēja koncentrēties konkrētam uzdevumam var būt teju neiespējama. Ja esi sporta mīļotāja, pēc fiziskas slodzes var parādīties lielāks nogurums nekā parasti. Arī vēlme pēc snaudas var būt izteiktāka un nepazust visas dienas garumā. Ja tev patiesi parādījies tieši tev neraksturīgs, hronisks nogurums, vislabāk konsultēties ar ārstu, jo tas var liecināt ne tikai var zarnu vēzi, bet arī depresiju, stresu, kādu infekciju un citām slimībām.

Diskomforts un izmaiņas vēdera izejā


Foto: Shutterstock
Nereti pēc smagākas maltītes vai neierasta ēdiena notiesāšanas jūtam diskomfortu vēdera zonā. Taču, ja diskomforts vēderā, gāzes, krampji, vēdera pūšanās un sāpes parādās bez šķietama iemesla un nepamet tevi vairākas dienas, arī tas var liecināt par zarnu vēzi, jo šīs ir vienas no biežāk sastopamajām pazīmēm. Līdz ar diskomfortu var parādīties arī izmaiņas vēdera izejā.

Tie var būt aizcietējumi, kas ilgst vairākas dienas. Taču ņem vērā, ka aizcietējumi var ne tikai signalizēt par zarnu vēzi, bet arī palielināt tā saslimšanas risku. Tā var būt caureja – jau pieminētais žurnālā ''BMC Medicine'' publicētais pētījums arī norāda, ka vismaz viens no pieciem zarnu vēža slimniekiem piedzīvo caureju. Tāpat vēdera izeja var būt apgrūtināta – tualetes apmeklējums var šķist nepilnīgs vai mēģinājums atbrīvot vēdera izeju var ciest neveiksmi.

Šeit vari iepazīties ar deviņiem iemesliem, kas var izraisīt vēdera pūšanos.

Neizskaidrojams svara zudums


Foto: Shutterstock
Ja neesi mainījusi savus ēšanas paradumus un maltītes ieturi kā ierasts, bet novēro neizskaidrojamu svara zudumu, sākotnēji, iespējams, būsi patīkami pārsteigta. Taču nejaušs svara zudums ir nozīmīgs simptoms, kuru nedrīkst ignorēt un kurš var liecināt par zarnu vēzi un citām slimībām. Vēlreiz atsaucoties uz žurnālā ''BMC Medicine'' publicēto pētījumu, vairāk nekā trešdaļai zarnu vēža slimnieku novērojams neizskaidrojams svara zudums.

Vaicājot, kas tiek definēts kā neizskaidrojams svara zudums – tie ir zaudēti pieci vai vairāk procenti no kopējā ķermeņa svara pēdējā pusgada vai gada laikā. Piemēram, ja sieviete sākotnēji svērusi 68 kilogramus un gada laikā bez sevišķas piepūles zaudējusi septiņus kilogramus, ir laiks doties pie ārsta, lai noskaidrotu iemeslu. Konkrēti vēža gadījumā svara zudumus skaidrojams – slimība pieņemas spēkā, barojas un aug, uzņemot cilvēka asinis un barības vielas. Tāpat ir audzēji, kas organismā izdala ķīmiskas vielas, kas paātrina vielmaiņu, tādējādi izraisot svara zudumu.

Slikta dūša, vemšana un apetītes zudums


Foto: Shutterstock
Kopā ar vai bez jau pieminētajiem traucētas vai apgrūtinātas vēdera izejas simptomiem var parādīties arī neizskaidrojams un patstāvīgs nelabums un vemšana. Šādas nepatīkamas sajūtas var parādīties jebkurā zarnu vēža stadijā, bet biežāk novērojamas tad, kad slimība jau ir progresējusi. Taču atceries, ka neizskaidrojam nelaba dūša nebūt uzreiz nenozīmē, ka slimo ar vēzi – ir daudz kairinātāju, kas var izraisīt vemšanu. Lai sirds kļūtu mierīgāka un tu rastu skaidrību, apmeklē speciālistu.

Nereti pēc kuņģa satura atbrīvošanas ar vemšanas palīdzību apetīte ir pavisam pazudusi. Taču zarnu vēža gadījumā šīs divas pazīmes var būt arī pilnībā nesaistītas, tāpēc līdzīgi kā ar neizskaidrojamu svara zudumu arī neizskaidrojamu apetītes trūkumu nedrīkst ignorēt. Jo īpaši tāpēc, ka arī šis simptoms vairāk raksturīgs progresējošam zarnu vēža gadījumam, taču ir cilvēki, kuriem apetītes zudums novērojams arī agrīnā stadijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!