Izstrādāti paliatīvās aprūpes ceļveži gan pieaugušajiem, gan bērniem
Foto: Shutterstock

Paliatīvā aprūpe pēdējo mēnešu laikā ir kļuvusi par vienu no aktuālākajiem tematiem, par kuru joprojām ir daudz neskaidrību. Taču no šodienas ikvienam ir pieejamai informatīvie materiāli jeb ceļveži par paliatīvo aprūpi gan pieaugušajiem, gan bērniem, kurus izstrādājusi Veselības ministrija sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) un Labklājības ministriju un kas izveidoti ar mērķi informēt sabiedrību par valsts apmaksātu paliatīvās aprūpes pakalpojumu saņemšanas iespējām, informē NVD.

Lai kritiskā situācijā nonākušu pacientu tuviniekiem būtu pieejama informācija par valsts nodrošināto atbalstu, ceļvedī apkopota informācija par valsts apmaksātas paliatīvās aprūpes veidiem – ambulatoro, stacionāro, kā arī pieejamo veselības aprūpi mājās, tostarp ārstniecības iestāžu kontaktinformāciju, kurās tiek nodrošināti valsts apmaksāti paliatīvās aprūpes pakalpojumi.

Pieaugušo ceļvedī iekļauta informācija ne tikai, kur saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, bet arī, kā saņemt sociālās aprūpes pakalpojumus, kurus nodrošina Labklājības ministrija, piemēram, kā nokārtot apliecinājumu par invaliditāti, saņemt aprūpētāja pakalpojumus, nepieciešamos tehniskos palīglīdzekļus, piemēram, ratiņkrēslu, rollatoru u.c.

Informatīvie ceļveži iedzīvotājiem patlaban elektroniski pieejami NVD interneta vietnē sadaļā "Veselības aprūpes pakalpojumi" – "Paliatīvā aprūpe". Savukārt drukātā veidā materiāli drīzumā būs pieejami arī ārstniecības iestādēs, kuras nodrošina valsts apmaksātus paliatīvās aprūpes pakalpojumus un ģimenes ārstu praksēs.

NVD norāda, ka paliatīvā aprūpe ir aktīva un visaptveroša to pacientu aprūpe, kuri sirgst ar smagām, bieži dzīvībai bīstamām hroniskām vai akūtām slimībām, vai kuru izārstēšana vairs nav iespējama. Lēmumu par nepieciešamās paliatīvās aprūpes veidu, piemēram, ambulatori, mājās vai stacionārā var pieņemt ģimenes ārsts vai ārsts-speciālists, individuāli izvērtējot katra pacienta gadījumu.

2019. gada 11 mēnešos paliatīvās aprūpes pakalpojumu saņēmuši vairāk nekā 3 000 pieaugušie un ap 280 bērni. 2020. gadā esošā budžeta ietvaros plānots turpināt apmaksāt parenterālo barošanu (cilvēku mākslīgu barošana, apejot gremošanas traktu) bērniem, kas sasnieguši 18 gadu vecumu vai ir vecāki (bērniem, kuri jau no bērnības ir Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas paliatīvās aprūpes uzskaitē), un uzsākt specializēto barošanas maisījumu apmaksu ambulatori arī pieaugušajiem.

Ar ceļvedi par pieejamajiem paliatīvās aprūpes pakalpojumiem Latvijā pieaugušajiem iepazīsties šeit, bet ar ceļvedi bērniem un viņu ģimenēm – te.

Tags

Paliatīvā aprūpe Labklājības ministrija NVD Veselības aprūpe Veselības ministrija Onkoloģija Vēzis

Comment Form