Narcisi, psihopāti un sociopāti: kā atpazīt un atsvabināties no manipulatoru ķetnām
Foto: Shutterstock

Toksiskas personības, sociopāti, psihopāti un narcisi – cilvēki, kas spēj pakļaut citus savām iegribām var būt dažādi. Viņu motivācija un personības veidošanās ceļi var būt atšķirīgi. Tomēr viņus vieno vairākas līdzīgas īpašības, proti, viņi ir lieliski manipulatori un viņi tavā dzīvē ir nevēlami. Kā tad iedalās dažādi manipulatori, kā viņus atšifrēt un kāda ir atslēga, lai no viņiem atbrīvotos, lasi tālāk.

Iepriekš, runājot par vardarbīgiem cilvēkiem, psihoterapeits Artūrs Utināns skaidroja, ka cilvēkus ar antisociālu uzvedību var iedalīt vairākās grupās, ņemot vērā to, vai viņu uzvedību ir iespējams mainīt. "Ir cilvēki, kas nevar mainīties, ir cilvēki, kas var par vienu sestdaļu mainīties, kas par vienu piektdaļu var mainīties, ir cilvēki, kas par vienu ceturtdaļu, trešdaļu, pusi var mainīties. Un ir cilvēki, kas diezgan krasi var mainīties. Cilvēks no cilvēka atšķiras," uzsvēra ārsts.

Viņš skaidroja, ka vienkāršāk ir mainīt uzvedību tajos gadījumos, kad varmākam ir bijusi negatīva pieredze. "Izdala arī tā saucamo psihopātu grupu, par ko uzskata, ka te diezgan maza ietekme ir audzināšanai un sociālās vides apstākļiem," tā speciālists. Šiem cilvēkiem ir samazināta emocionalitāte – samazinātā apmērā ir gan bailes, gan trauksme, gan vainas apziņa. Šādi cilvēki nejūt līdzi citu cilvēku ciešanām. Tāpat ir zemāks fizisko sāpju slieksnis un mazāka tendence uz depresiju. Šāds cilvēks, ja viņam ir pietiekami augsts agresijas potenciāls, var nogalināt cilvēku, un tas viņam neko īpašu nenozīmēs. "Viņiem ir tāda smadzeņu bioloģija. Faktiski viņi ir nepieskaitāmi, bet viņus liek cietumā, jo intelektuāli viņi saprot, ka nogalināt aizliedz likums, bet emocionāli tas viņus neskar," paskaidroja psihiatrs.

Uz cilvēkiem ar pazeminātu emocionalitāti sodi bieži nekādā veidā nedarbojas. Uz šiem cilvēkiem labāk iedarbojas pozitīvs pastiprinājums, piemēram, uzslavas. Utināns skaidroja, ka cilvēkus, kam vardarbīgu uzvedību nosaka ģenētika, mēdz dēvēt par psihopātiem, bet gadījumos, kad cilvēka agresiju veicina negatīva, traumatiska pieredze, izmanto vārdu "sociopāts".

Narcisus Utināns raksturoja īsi – viņiem piemīt tieksme pēc apkārtējo apbrīnas. Vēlme pēc apbrīnas uzvedību var ietekmēt ļoti dažādos veidos – tā var būt gan veselīga, gan slimīga un ļoti traucējoša. Ne visos gadījumos narciss ir ļaundabīgs, bet viņš var tāds būt.

Tags

Attiecības Emocionāla vardarbība Psihoemocionālā veselība Vardarbība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form