Nedēļas laikā slimnīcā nonāk astoņi notriekti gājēji. Ārsts aicina uzmanīties
Foto: DELFI

Nedēļas laikā Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā ar smagām traumām nogādāti astoņi cilvēki, kas notriekti uz gājēju pārejas. Šādi negadījumi notiek ik pa laikam, taču pēdējo septiņu dienu laikā to skaits ir bijis īpaši liels. Pēdējie divi cietušie Austrumu slimnīcā ievesti aizvadītajā diennaktī, informē slimnīcas pārstāve Aija Lietiņa.

Visi pacienti guvuši smagas politraumas. "Notriektajiem gājējiem, kā parasti, bija lauztas apakšējās ekstremitātes, un viņi bija guvuši galvas traumas, jo sadursmes brīdī cilvēks saņem sitienu pa kājām un pēc tam krīt pāri motora pārsegam, ar galvu atsitoties pret automašīnas priekšējo stiklu. Bija arī nopietni plaušu un citu iekšējo orgānu sasitumi," stāsta Austrumu slimnīcas Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikas vadītājs, ķirurgs Andris Vikmanis.

Ārstiem visu cietušo stāvokli izdevies stabilizēt, taču katram pacientam priekšā vēl ir ilgs atveseļošanās periods. Vikmanis stāsta, ka gājējus visbiežāk notriec tieši uz gājēju pārejas.

"Gājēji zina, ka viņiem ir priekšroka, tādēļ bieži ir neuzmanīgi. Daudzi iet pāri neskatoties. Ne jau vienmēr vadītājs var pagūt nobremzēt, īpaši, ja ir slidens. Turklāt šajā tumšajā laikā autovadītāji gājēju nereti pamana tikai brīdī, kad viņš sāk šķērsot pāreju, īpaši, ja pati pāreja ir apgaismota, bet tās apkārtne grimst tumsā," skaidro Vikmanis.

Kad es kā gājējs šķērsoju ceļu, nekad nelieku automašīnām speciāli bremzēt, lai es varētu ar lepni paceltu galvu šķērsot gājēju pāreju, apzinoties savas priekšrocības. Labāk palaižu divas trīs mašīnas un tad mierīgi eju pāri. Andris Vilkmanis

"Jāņem vērā, ka joprojām ir vadītāji, kas nelabprāt stājas pie gājēju pārejas un dod ceļu gājējiem. Tādu gan kļūst arvien mazāk, un braukšanas kultūra kopsummā uzlabojas," piebilst Vikmanis. Viņš mudina labāk palaist garām steidzīgos braucējus, kas tuvojas gājēju pārejai ievērojamā ātrumā, nevis, neraugoties ne uz ko, soļot pāri ar domu, ka autovadītājam ir pienākums dot ceļu. "Kad es kā gājējs šķērsoju ceļu, nekad nelieku automašīnām speciāli bremzēt, lai es varētu ar lepni paceltu galvu šķērsot gājēju pāreju, apzinoties savas priekšrocības. Labāk palaižu divas trīs mašīnas un tad mierīgi eju pāri," saka Vikmanis.

Dakteris uzsver, ka, šķērsojot gājēju pāreju, ir svarīgi būt piesardzīgam, ikreiz pārliecinoties, ka autovadītājs tevi ir pamanījis un tiešām apturēs transportlīdzekli. Tāpat nevajag aizmirst par atstarotāju nēsāšanu.

Īpaši uzmanīgiem jābūt, šķērsojot pārejas, kur ir divas vai vairāk joslas braukšanai vienā virzienā un nav luksofora. Tādās vietās mēdz notikt tā, ka tuvākais autovadītājs apstājas un laiž gājēju pāri, bet blakus joslā braucošais cilvēku nepamana un, mēģinot apsteigt apstājušos transportlīdzekli, gājēju notriec.

Comment Form