Pieredzes stāsti, mīti un patiesība – būtiskākais par HIV
Foto: Shutterstock

1. decembris gan Latvijā, gan citviet pasaulē tiek atzīmēts kā Pasaules AIDS diena. Tā ir diena, kad atceramies par tiem, kas slimībai zaudējuši, kad iedrošinām tos, kas dzīvo ar diagnozi HIV pozitīvs, kad pasakāmies tuviniekiem un draugiem par atbalstu un palīdzību. Tāpat tā ir diena, kad īpaši atgādinām par HIV vīrusa esamību un aicinām ikvienu neizturēties pret savu veselību pavirši. Lai tu pasargātu sevi un savus mīļos, ir būtiski saprast, kas ir šī slimība, kā tieši ar to var inficēties un kāda ir šī brīža statistika.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

HIV/AIDS gadījumi Latvijā tiek reģistrēti kopš 1987. gada. Pirmie HIV gadījumi gan Latvijā, gan citviet pasaulē tika atklāti vīriešiem homoseksuāla dzimumkontakta rezultātā, skaidro Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Trīs gadus vēlāk – 1990. gadā atklāja pirmo gadījumu, kad sieviete inficējusies ar HIV heteroseksuāla dzimumkontakta ceļā. Desmit gadus kopš reģistrācijas uzsākšanas dzimumkontakti bija izplatītākie inficēšanās veidi, un jauni HIV gadījumi tika atklāti salīdzinoši reti.

1997. gadā HIV infekcija sāka izplatīties injicējamo narkotiku lietotāju vidū, tādējādi kopīgu narkotiku injicēšanas piederumu lietošanas rezultātā ļoti strauji auga HIV inficēto gadījumu skaits. Savukārt 2001. gadā Latvijā tika reģistrēts visaugstākais rādītājs – 807 HIV gadījumu. Lai gan kopš augstā kāpuma ik gadu jauno gadījumu skaits samazinās, būtiski atzīmēt – statistikā tiek atspoguļots tikai reģistrēto HIV/AIDS gadījumu skaits, kas nozīmē – patiesā situācija, iespējams, ir daudz skaudrāka. Tāpat, neskatoties uz jauno gadījumu skaita samazināšanos, Latvija Eiropas Savienībā (ES) ir viena no vadošajām attiecībā uz jaunajiem HIV gadījumiem.

''Viņa'' jau reiz rakstījusi – svaigākajā Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra un Pasaules Veselības organizācijas Eiropas Reģionālā biroja 2018. gadā sagatavotajā ziņojumā norādīts, ka ES un Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) valstīs vidēji seši iedzīvotāji uz 100 000 ir inficējušies ar HIV. Savukārt Latvija šo rādītāju pārsniedz vismaz trīs reizes – pie mums tie ir 19 inficēšanās gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Skatoties Baltijas valstu griezumā, Latvija HIV inficēšanās gadījumu ziņā ir līdere, jo Igaunijā tie ir 16,6 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, bet Lietuvā – 9,2 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Pēdējie Slimību profilakses un kontroles centra dati (uz 2019. gada 1. janvāri) rāda, ka Latvijā reģistrēti 7669 iedzīvotāji, kas inficējušies ar HIV.


Lasi tālāk un uzzini, kas ir HIV, kādi ir vīrusa inficēšanās ceļi un kādi ir izplatītākie mīti. Tāpat iepazīsties ar HIV pozitīvs cilvēku pieredzes stāstiem.

Kas ir HIV/AIDS?


Šķiet – teju ikviens vismaz reizi dzīvē ir dzirdējis par HIV un AIDS eksistenci, taču, ja lūgtu paskaidrot, kas tie ir, iespējams, retais spētu atbildēt. SPKC skaidro:

  • HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss, kas iekļuvis cilvēka organismā pakāpeniski iznīcina imūnos sistēmu, tādējādi organisms zaudē spēju pretoties slimības izraisītājiem.
  • Savukārt AIDS ir iegūtais imūndeficīta sindroms jeb HIV infekcijas gala stadija, kad organisms vairs nespēj pretoties slimību izraisītājiem, kā rezultātā pievienojas dažādas slimības.Tags

Pasaules Veselības organizācija Slimību profilakses un kontroles centrs AIDS HIV Sievietes veselība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form