Reti sastopama slimība vīriešiem – krūts vēzis. Kas par to liecina un ko darīt
Foto: Shutterstock

Krūts vēzis ir viena no izplatītākajām onkoloģiskajām saslimstībām Latvijā. Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati, pērn uzskaitē nonākuši 1177 cilvēki ar šo diagnozi. Lai arī vīriešiem šo slimību atklāj ievērojami retāk nekā sievietēm, arī viņi no tās nav pasargāti, un, ņemot vērā, ka vīrieši šai vēža formai īpašu uzmanību nepievērš, audzēju nereti atklāj novēloti.

Latvijas Onkoloģijas centra Krūts ķirurģijas nodaļas vadītājs asoc. prof. Jānis Eglītis norāda, ka krūts vēzis vīriešiem nav ļoti izplatīta un aktuāla problēma – šādu diagnozi uzstāda līdz desmit vīriešiem gadā. Parasti veidojumus atklāj tad, kad to diametrs jau ir vismaz viens centimetrs. Arī daudzām sievietēm krūts vēzi atklāj tad, kad veidojumi ir tik lieli, ka tos jau ir iespējams sataustīt.

Tāpat Eglītis stāsta, ka zēniem pubertātes vecumā, kā arī vīriešiem gados nereti tiek novēroti arī labdabīgi veidojumi, kuru dēļ viņi vēršas pie ārsta. Esot arī pacienti, kas pārmaiņām savā veselībā īpašu uzmanību nepievērš un pie ārsta dodas tikai tad, kad ir radušās ļoti smagas komplikācijas. Ņemot vērā, ka vīrieši no krūts vēža cieš reti, novērot kaut kādas tendences tam, vai palīdzības meklēšana notiek savlaicīgi, nevar. Eglītis aicina ikvienu cilvēku pievērst uzmanību izmaiņām savā veselībā un vērsties pie ārsta, pamanot aizdomīgus veidojumus.

Comment Form