Foto: Shutterstock

Par Onkoloģisko pacientu organizāciju alianses iniciatīvu "Lai vēzis būtu ārstējama slimība" portālā Manabalss.lv jau parakstījušies trīs ar pus tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, kas ir vairāk nekā trešdaļa no nepieciešamajiem 10 000 parakstu.

Jau ziņots, ka Onkoloģisko pacientu organizāciju alianse pērnā gada rudenī uzsāka jaunu iniciatīvu portālā Manabalss.lv – 10 000 iedzīvotāju parakstu vākšanu, lai Saeimā iesniegtu priekšlikumu palielināt finansējumu vēža diagnosticēšanai, ārstēšanai un rehabilitācijai par 10 miljoniem eiro gadā, kā to bija paredzējusi Veselības ministrija jaunajās politikas iniciatīvās. Alianse ir pārliecināta, ka šāda iniciatīva un papildu budžeta piešķiršana palīdzēs samazināt mirstību un nodrošinās pacientu tiesības uz pilnvērtīgu ārstēšanos un uz kvalitatīvi nodzīvotu dzīvi.

"Šodien, Pasaules pretvēža dienā, esam priecīgi paziņot, ka savākta vairāk nekā trešdaļa nepieciešamo parakstu mūsu iniciatīvai "Lai vēzis būtu ārstējama slimība". Paldies visiem, kuri palīdz un atbalsta mūsu centienus panākt plašākas vēža diagnosticēšanas, onkoloģisko pacientu ārstēšanas un rehabilitācijas iespējas! Aicinu mūs atbalstīt šodien, Pasaules pretvēža dienā – ienākt portālā Manabalss.lv un parakstīties par iniciatīvu "Lai vēzis būtu ārstējama slimība". Parakstīšanās ir bez maksas un no jūsu laika prasīs tikai nepilnu minūti!" pauda viena no Onkoloģisko pacientu organizāciju alianses pārstāvēm, krūts vēža pacienšu biedrības "Vita" vadītāja Irīna Januma. Alianses pārstāve bija pārliecināta, ka nepieciešamos 10 000 parakstus izdosies savākt un jau šogad iniciatīva nonāks izskatīšanā Saeimā.

Pēdējo gadu laikā situācija onkoloģijas jomā mūsu valstī nav uzlabojusies, tostarp arī tāpēc, ka nepietiekams ir valsts atvēlētais finansējums vēža diagnosticēšanai un ārstēšanai. Pateicoties mūsdienīgām diagnostikas metodēm un efektīvām ārstniecības iespējām, pasaulē vēzi vairs neuztver kā smagu, neārstējamu slimību, bet gan kā hronisku slimību ar labākiem ārstēšanas rezultātiem, slimnieku dzīvildzes pagarināšanu un mazāk izteiktām blakusparādībām. Diemžēl Latvijā ārsti atsevišķās vēža formās un diagnozēs ir spiesti izmantot metodes pretēji praksei Eiropā, tostarp Lietuvā un Igaunijā, kur aizvien vairāk izmanto efektīvākas un pacientu veselību saudzējošākas metodes.

Kā vienu no iemesliem papildu finansējuma nepieciešamībai alianse min vajadzību uzlabot izmeklējumu pieejamību pacientiem, kuriem diagnoze vēl tiek noteikta vai arī jau uzsākta ārstēšana, jo šobrīd, piemēram, uz datortomogrāfu ir jāgaida vairākus mēnešus garās rindās.

Onkoloģiskiem pacientiem arī nākas gaidīt rindās uz ķirurģiskām operācijām. Valsts neapmaksā specifiskas analīzes, piemēram, gēnu mutāciju testus, ar kurām var noteikt piemērotību ārstēšanai ar modernu mērķterapiju. Nepieciešami būtiski uzlabojumi paliatīvajā aprūpē un onkoloģisko pacientu rehabilitācijā. Virknei onkoloģisko diagnožu, piemēram, zarnu vēzim, olnīcu vēzim, prostatas vēzim, valsts neapmaksā ārstēšanu ar modernu terapiju, bioloģiskiem medikamentiem.

Līdz šim Finanšu ministrija ir aizbildinājusies ar fiskālo disciplīnu un nepieciešamību taupīt finanšu līdzekļus. Jāmin, ka šobrīd vēzis pēc finansējuma piešķīruma ir ceturtajā, piektajā vietā, kaut gan pēc mirstības un saslimstības otrajā vietā. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, 2015. gadā uzskaitē esošo onkoloģisko slimnieku skaits ir 77,8 tūkstoši. Salīdzinājumā ar 2002. gadu, 2014. gadā uzskaitē esošo onkoloģisko pacientu skaits bija pieaudzis par 49,6 procentiem.

Nepieciešami vismaz 10 000 Latvijas pilsoņu parakstu, lai Saeimā iesniegtu pacientu alianses iniciatīvu par papildu finanšu līdzekļu piešķiršanu vēža mūsdienīgai diagnosticēšanai un ārstēšanai. Tas dos juridisku spēku iniciatīvai, lai to iekļautu Saeimā izskatāmo jautājumu dienas kārtībā un atbildīgajai Finanšu ministrijai būtu uzdevums lemt par papildu finansējuma atrašanu un piešķiršanu onkoloģijai.

Onkoloģisko pacientu organizāciju aliansē ir apvienojušās vairākas biedrības: krūts vēža pacienšu biedrība "Vita", kolorektālā vēža pacientu biedrība "EuropaColon Latvija" un dzemdes un olnīcu vēža pacienšu biedrība "Gino".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!