Vingro, guli, izaicini sevi – ieteikumi, lai arī vecumdienās nezustu prāta asums
Foto: Amy Treasure / cc

Prāta spēju zudums, cilvēkam novecojot, var šķist teju neizbēgams, tomēr tas nebūt nenozīmē, ka katra nākamā dzimšanas diena liks tev kļūt mazāk atjautīgai. Prātu ir iespējams asināt, trenēt un tā spējas uzlabot vai vismaz saglabāt jebkurā vecumā. Rūpes par sevi var samazināt dažādu slimību risku, kā arī uzlabot smadzeņu darbību.

Viena no biedējošākajām slimībām, ko saista ar novecošanos, ir Alcheimera slimība. "Visproblemātiskākais Latvijas sabiedrībā ir tas, ka šķiet – tas ir neizbēgami, problēma nav risināma," situāciju skaidroja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas neirologs Andrejs Kostiks. Slimības attīstību nereti saista ar veiksmi, nevis ar dažādu riska faktoru kontroli. "Ja nepaveicas, tad viss – ko tu tur cīnīsies?" speciālists raksturo bieži sastopamo attieksmi pret šo slimību.

Neirologs skaidro, ka šāda attieksme noved pie tā, ka cilvēki nevēršas pie ārsta, un nav iespējams izkontrolēt, cik daudz Alcheimera slimnieku ir Latvijā un kas īsti ar viņiem notiek. Lai arī Alcheimera slimību saista ar iedzimtiem faktoriem, tā nav neizbēgama. "Diemžēl savu iedzimtību mēs nevaram ietekmēt," teic ārsts, "mēs vienīgi varam mēģināt mazināt risku gēniem izpausties, jo gēni izpaužas kaut kādos noteiktos apstākļos."

Mazināt slimības riska faktorus ir iespējams vairākos veidos. Piedāvājam iepazīties ar četrām "Prevention" ekspertu nosauktām dzīvesstila izmaiņām, kas var palīdzēt asināt prātu un mazināt Alcheimera slimības risku.

Source info

DELFI Viņa


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl


Viņa.lv iesaka